Dnes (05.01.23) ruská štátna korporácia „Roskosmos“ na vlastnej webstránke informovala verejnosť o svojich úspechoch v oblasti medzinárodnej spolupráce v roku 2022 (https://www.roscosmos.ru/38682/). Niektoré média hneď rozšírili túto správu, ktorá neočakávane vyvolala búrlivú reakciu čitateľov.
Z informácie vyplýva, že hlavným partnerom Ruska v ovládnutí vesmíru je teraz Čína, čo vyzerá úplne logicky. Konštatuje sa aj upevnenie vzťahov s Indiou, Iránom, Mexikom a Spojenými arabskými emirátmi. To sú pokročilé a rýchlo rastúce krajiny, s ktorými vzťahy sú navzájom užitočné pre ne a pre Rusko.
Ďalší zoznam spoločníkov „Roskosmosu“ je však dosť kontroverzný. Figurujú v ňom Angola, Guyana a Mjanmarsko. Ale ruskú verejnosť najviac pobúrili plány spoluprác so… Zimbabwe. Názov tejto krajiny znie pre Rusov ako symbol divokosti a zaostalosti (aj keď je to asi nefér). Preto spôsobil príval posmešných a uštipačných komentárov, najmä o vypúšťaní kokosových orechov do vesmíru pomocou trampolíny.
Serióznejší komentátori smútia nad degradáciou ruského vesmírneho programu po strate možnosti interakcie s americkou NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. Pre toto odvetvie, založené na špičkových technológiách, je obzvlášť dôležitá výmena nápadov, ľudí a technických riešení so svetovými lídrami. Bez toho obrovská ruská štátna korporácia neznesie konkurenciu aj voči súkromným podnikateľom, akými sú Elon Musk alebo Jeffrey Bezos.
„Roskosmos“ sa snaží ukázať, že aj v podmienkach sankcií nachádza vo svete dostatok partnerov. No jeho argumenty nie sú presvedčivé ani pre riadnych Rusov, ktorí neuverili v kozmickú mocnosť Zimbabwe. Jeden z nich dokonca odporučil autorom spomenutej webstránky, aby už skončili oslavy Nového roka a vytriezveli. Ale skutočnosť teraz nie je oveľa lepšia, ako blúznenie opilca.
Celá debata | RSS tejto debaty