Vesmírna mocnosť – Zimbabwe

Dnes (05.01.23) ruská štátna korporácia „Roskosmos“ na vlastnej webstránke informovala verejnosť o svojich úspechoch v oblasti medzinárodnej spolupráce v roku 2022 (https://www.roscosmos.ru/38682/). Niektoré média hneď rozšírili túto správu, ktorá neočakávane vyvolala búrlivú reakciu čitateľov.

Z informácie vyplýva, že hlavným partnerom Ruska v ovládnutí vesmíru je teraz Čína, čo vyzerá úplne logicky. Konštatuje sa aj upevnenie vzťahov s Indiou, Iránom, Mexikom a Spojenými arabskými emirátmi. To sú pokročilé a rýchlo rastúce krajiny, s ktorými vzťahy sú navzájom užitočné pre ne a pre Rusko.

Ďalší zoznam spoločníkov „Roskosmosu“ je však dosť kontroverzný. Figurujú v ňom Angola, Guyana a Mjanmarsko. Ale ruskú verejnosť najviac pobúrili plány spoluprác so… Zimbabwe. Názov tejto krajiny znie pre Rusov ako symbol divokosti a zaostalosti (aj keď je to asi nefér). Preto spôsobil príval posmešných a uštipačných komentárov, najmä o vypúšťaní kokosových orechov do vesmíru pomocou trampolíny.

Serióznejší komentátori smútia nad degradáciou ruského vesmírneho programu po strate možnosti interakcie s americkou NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. Pre toto odvetvie, založené na špičkových technológiách, je obzvlášť dôležitá výmena nápadov, ľudí a technických riešení so svetovými lídrami. Bez toho obrovská ruská štátna korporácia neznesie konkurenciu aj voči súkromným podnikateľom, akými sú Elon Musk alebo Jeffrey Bezos.

Roskosmos“ sa snaží ukázať, že aj v podmienkach sankcií nachádza vo svete dostatok partnerov. No jeho argumenty nie sú presvedčivé ani pre riadnych Rusov, ktorí neuverili v kozmickú mocnosť Zimbabwe. Jeden z nich dokonca odporučil autorom spomenutej webstránky, aby už skončili oslavy Nového roka a vytriezveli. Ale skutočnosť teraz nie je oveľa lepšia, ako blúznenie opilca.

Znak šialenstva

27.08.2024

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote. Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach. [...]

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

sanitka dubovec nehoda ambulancia

Tragické sviatky na východe: Pri dopravnej nehode vyhasli dva životy

26.12.2024 14:43

Pri nehode sa zrazili dve osobné autá s celkovo siedmimi osobami na palube.

simpsonovci,

Tritisícroční Simpsonovci? V Egypte odkryli sarkofág, na ktorom je postava pripomínajúca Marge

26.12.2024 13:45

Vedci urobili objav na starovekom cintoríne v meste Minjá asi 268 kilometrov južne od Káhiry.

Syria

Povstalci sa snažia uťať zvyšné chápadlá Asadovho režimu

26.12.2024 13:33

Do Sýrie prišla iracká delegácia, aby sa stretla s novým vedením krajiny.

Azerbaijan Airliner Crash

Zostrelili azerbajdžanské lietadlo omylom Rusi? A tí, čo prežili, môžu hovoriť o zázraku

26.12.2024 12:45

Špekuluje sa o možnosti, že Rusi mali protivzdušnú obranu v automatickom režime, čo mohlo zapríčiniť tragédiu civilného lietadla.