Ku kauze Sobčak

 

Útek z Ruska bývalej TV moderátorky a kandidátky na prezidenta Xenii Sobčak vyvolal množstvo komentárov nielen v jej vlasti, ale aj v zahraničí, najmä na Slovensku, hoci nie je medzinárodné známou osobou. Dnes si takmer každý rád za niečo kopne do Vladimíra Putina, a tu sa na to predstavila dobrá príležitosť.

Hlavná zápletka, uverejnená v médiách, je táto: bol vďačný jej otcovi, poznal ju od detstva, bolo jej dovolené takmer všetko, ale teraz sa od nej odvrátil a prenasleduje ju za kritiku jeho politiky. Tak sa to môže zdať zvonka. Ale v Rusku nie je všetko tak, ako vyzerá.

V roku 1997. na otca Xenii, bývalého guvernéra Petrohradu Anatolia Sobčaka, zaútočili vtedajšie špeciálne služby a obvinili ho z úplatkov a zneužívania moci. Putin, ktorý vtedy ešte nebol všemocným činiteľom, to nevedel zastaviť. Ale umožnil Sobčakovi, aby nelegálne opustil Rusko, a tak ho zachránil. Ten žil v Paríži dokým sa v roku 1999. neskončilo trestné konanie proti nemu – a to pre absenciu corpus delicti.

Neopakuje sa rovnaká situácia aj dnes? Čo ak Putin ani neprenasleduje dcéru svojho  zosnulého patróna, ale naopak, zachraňuje ju pred útokom príliš horlivých bezpečnostných úradníkov? Mohli by sme si pomyslieť, že by stačilo, keby im len prikázal, aby ju nechali na pokoji. No v poslednej dobe títo ho nie vždy poslúchajú. Radšej nech bude jeho chránenka preč od Ruska, ale v bezpečí.

Aby Sobčak stihla v čas opustiť krajinu, niekto ju musel upozorniť na pripravované akcie proti nej a poskytnúť jej možnosť prekročiť hranicu. Inak by už bola zatknutá.  Ďalšie udalosti ukážu, kto presne za tým stál.

Znak šialenstva

27.08.2024

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote. Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach. [...]

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Južná Kórea, Soul

Juhokórejská prokuratúra zadržala ministra obrany za jeho podiel na vyhlásení stanného práva

08.12.2024 07:13

Juhokórejská prokuratúra nechala zadržať niekdajšieho ministra obrany Kim Jong-hjoa kvôli jeho podielu na utorkovom vyhlásení stanného práva.

koaličná rada, Robert Fico, Andrej Danko, Matúš Šutaj Eštok,

Kríza aj vzdor v koalícii. Ako to vnímajú voliči? Vládne strany bojujú o prestíž, Hlas bude čeliť tlaku

08.12.2024 07:00

Čo sledujú poslanci Hlasu vzdorom voči vládnym zákonom SNS a aký vplyv to má na koaličné preferencie?

AI Ježiš, Ježiš Kristus

V kaplnke spovedal Ježiš, ale virtuálny. Kňaza nahradila umelá inteligencia

08.12.2024 06:00

Umelá inteligencia s Kristovou tvárou ovláda Bibliu aj teologické diela a dohovorí sa až sto jazykmi. Jedni ju chvália, iní v nej vidia dielo diabla.

Sýria, Hamá

Asadov režim v Sýrii padol, jasajú povstalci aj opozícia v exile

08.12.2024 05:30, aktualizované: 07:25

Povstalci aj exilová opozícia v nedeľu nadránom ohlásili koniec režimu sýrskeho autoritárskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý krajine vládol 24 rokov.