Založ si blog

Vesmírna mocnosť – Zimbabwe

Dnes (05.01.23) ruská štátna korporácia „Roskosmos“ na vlastnej webstránke informovala verejnosť o svojich úspechoch v oblasti medzinárodnej spolupráce v roku 2022 (https://www.roscosmos.ru/38682/). Niektoré média hneď rozšírili túto správu, ktorá neočakávane vyvolala búrlivú reakciu čitateľov.

Z informácie vyplýva, že hlavným partnerom Ruska v ovládnutí vesmíru je teraz Čína, čo vyzerá úplne logicky. Konštatuje sa aj upevnenie vzťahov s Indiou, Iránom, Mexikom a Spojenými arabskými emirátmi. To sú pokročilé a rýchlo rastúce krajiny, s ktorými vzťahy sú navzájom užitočné pre ne a pre Rusko.

Ďalší zoznam spoločníkov „Roskosmosu“ je však dosť kontroverzný. Figurujú v ňom Angola, Guyana a Mjanmarsko. Ale ruskú verejnosť najviac pobúrili plány spoluprác so… Zimbabwe. Názov tejto krajiny znie pre Rusov ako symbol divokosti a zaostalosti (aj keď je to asi nefér). Preto spôsobil príval posmešných a uštipačných komentárov, najmä o vypúšťaní kokosových orechov do vesmíru pomocou trampolíny.

Serióznejší komentátori smútia nad degradáciou ruského vesmírneho programu po strate možnosti interakcie s americkou NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. Pre toto odvetvie, založené na špičkových technológiách, je obzvlášť dôležitá výmena nápadov, ľudí a technických riešení so svetovými lídrami. Bez toho obrovská ruská štátna korporácia neznesie konkurenciu aj voči súkromným podnikateľom, akými sú Elon Musk alebo Jeffrey Bezos.

Roskosmos“ sa snaží ukázať, že aj v podmienkach sankcií nachádza vo svete dostatok partnerov. No jeho argumenty nie sú presvedčivé ani pre riadnych Rusov, ktorí neuverili v kozmickú mocnosť Zimbabwe. Jeden z nich dokonca odporučil autorom spomenutej webstránky, aby už skončili oslavy Nového roka a vytriezveli. Ale skutočnosť teraz nie je oveľa lepšia, ako blúznenie opilca.

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Nobelove prekvapenia

18.10.2023

Svet sa nedávno dozvedel, že 77. ročnej profesorke Harvardskej univerzity Claudie Goldinovej je tento rok udelená Nobelova cena za ekonómiu. Toto nie je žiadne prekvapenie – je dosť známa medzi odborníkmi. Rešpektovaná vedkyňa je iba tretia v histórii žena, ktorá dostala podobne ocenenie. Jej hlavné diela („Understanding the Gender Gap: An Economic History of American [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

15.06.2024 13:10

Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty. Zároveň jeho inauguráciou získa prvýkrát v histórii všetky funkcie vládna koalícia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

15.06.2024 12:45

Prinášame vám znenie inauguračného prejavu prezidenta SR.

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

ONLINE: Prezident prevzal palác: Múr pokropený krvou musíme zbúrať, sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 15:20

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.