Fráza v názve článku nie je konštatovaním, ale len prianím. Bol by som rád, keby to tak bolo, lebo podľa mňa by to bolo v prospech nás všetkých. Aj keď si to mnohí, samozrejme, nikdy nepriznajú…
Stretnutie nášho premiéra v Moskve a bezprecedentný tlak, ktorý vyvinul na Kyjev neskôr spolu s maďarským kolegom, priniesli výsledky. Ukrajinský líder sa odrazu stal konštruktívnym a sám navrhol nahradiť ruský plyn v k nám vedúcich potrubiach, analogickým azerbajdžanským palivom. Len by ten nebol ruský!
Je tu, pravda, háčik. O myšlienke „nahradenia“ ruského plynu azerbajdžanským alebo kazašským plynom sa diskutovalo už dlho. Pre Ukrajincov bola hlavná prekážka, že takáto výmena je čisto virtuálna ak nie falošná: z technických a ekonomických dôvodov by sa toto cudzie palivo využívalo najmä v Rusku a stále by sme dostávali ten istý ruský produkt, len o niečo drahší ako predtým.
Teraz sa ukázalo, že Ukrajina si tak môže zachrániť tvár ako aj vzťahy s najbližšími susedmi. Jej súhlas na to je jasným víťazstvom Roberta Fica, ktorý v národnom záujme Slovenska zariskoval a eskaloval svoju rétoriku voči Kyjevu do extrému.
Mnohí tu vykríknu: „Ale dovoľte, veď do Kyjeva išiel opozičný politik a Fico bol len v Moskve s Putinom! Prečo toto je práve jeho úspech?“
Pretože plyn bez ohľadu na jeho pôvod bude prúdiť ruskými potrubiami cez ruské územie. Bez podpory a účasti Ruska je celá táto kombinácia jednoducho nemožná. Náš premiér si vybral správny kľúčový odkaz a navštívil presne to miesto, ktoré bolo najdôležitejšie.
Čo sa týka cesty jedného z domácich opozičných poslancov do Kyjeva, netreba preháňať jej význam. Bola to čisto propagandistická akcia. Vtedy sa ma moji zmätení kyjevskí priatelia pýtali: kto to je a prečo prišiel? Povedali mi, že poradcovia sotva presvedčili ich lídra, aby sa s ním stretol a dovolil ich sa spolu fotiť a kamerovať. Išlo iba o produkciu pre médiá.
Situácia v dodávkach plynu sa stále vyvíja. Ale nášmu premiérovi sa darí napredovať aj v domácej politike. Ústavnú reformu, ktorú navrhol, možno považovať za ponuku k najväčšej politickej transformácii za posledné roky. Takáto reforma je nepochybne oneskorená. Nedokonalosti našej ústavy neustále vytvárajú zbytočné problémy a napätia vo vnútropolitickom systéme.
Pozrime sa napríklad na prebiehajúcu parlamentnú krízu. Jej dôvodom je, že poslanci, zvolení na straníckych listinách, nemajú voči svojim stranám a voličom žiadne formálne záväzky a po voľbách môžu zmeniť svoju platformu. Morálnu povinnosť nepovažujú za prekážku. Preto existuje v mnohých krajinách „imperatívny mandát“ – tam poslanci musia vykonávať rozhodnutia svojej frakcie, alebo rezignovať, ak s ňou nesúhlasia. Bolo by dobrá keď takéto pravidlo fungovalo aj u nás.
Ústavná reforma je dôležitá a široká téma, ktorá si zaslúži podrobnú analýzu. Ale jasno, že ak ju Fico uskutočni, bude to jeho veľké víťazstvo.
Teraz však náš premiér čelí ďalšej naliehavej výzve – masovým protestom, organizovaným opozíciou. Je to znepokojujúce, pretože táto technológia už proti nemu raz bola úspešná. Myslím si, že vtedy urobil chybu, keď podľahol tlaku neprajníkov. Dôsledkom toho sa k moci dostali nekompetentní, náhodní ľudia, ktorí nezvládli situáciu počas pandémie. Krajina na to doplatila životmi tisícich našich spoluobčanov.
Rovnako ako naposledy, protesty sú živené podvodom a pokrytectvom. Fakt, že náš premiér priamo hovoril o možnosti prevratu, nasvedčuje že vyvodil potrebné závery z doterajších skúseností. Dúfam že už viac nepodľahne únikovým náladám a tentoraz zvíťazí!
Veľa ľudí na Slovensku nemá Roberta Fica radi. Ak prehrá, budú spokojní. Potom si však nevyhnutne uvedomia, že aj oni prehrali – ako sa to už párkrát stalo.
Slogan protestov je argument. Konali sa pod... ...
Mia007 cháp môj príspevok tak,že som autora... ...
....ja som dostal 500 euracov, ale musel som... ...
Bača - ty musíš mať dnes "riadne nakúpené... ...
nič nebolo vymyslené ani fiktívne. Na plnu... ...
Celá debata | RSS tejto debaty