Prečo Rusi neoslavujú 300 výročie založenia Ruskej ríše?

Dnes, 02.11.21. uplynie presne 300 rokov odvtedy, čo sa cár Peter I Veľký vyhlásil za imperátora a založil Ruskú ríšu. Považujú ju za tretí najväčší štát, aký kedy existoval (po Britskej a Mongolskej ríši). Obsadila rozsiahle územia v Európe a Ázii, do roku 1867. ich mala aj v Severnej Amerike (Aljaška).

Bola zrušená v roku 1917. v dôsledku Februárovej revolúcie – ešte pred nástupom boľševikov k moci. Títo pozbierali jej črepy a vytvorili z nich Sovietsky zväz, ktorý sa rozpadol len pred 30 rokmi.

Avšak Rusi nebudú oslavovať to jubileum, hoci ich stále obviňujú z imperiálnych ambícií…

Ríša nemala dobru reputáciu, nazývali ju žandárom Európy aj väzením národov. Oslavovaním tohto dátumu by Rusi nevyhnutne podráždili svojich susedov – bývalé časti impéria, medzi ktorými sú aj členské krajiny EU (Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko). A vyvolali by nové reči o svojich imperialistických a revanšistických náladách.

Rusi vždy rešpektovali zakladateľa ríše Petra I. V poslednom čase sa to však trochu zmenilo. Peter sa inšpiroval európskymi skúsenosťami a chcel pretvoriť svoju krajinu podľa západného vzoru. A nielen štát – to sa týkalo aj verejného života, aj oblečenia a dokonca aj vzhľadu občanov…

Terajšie ruské vedenie nemá dobré vzťahy so Západom a sa snaží najprv demonštrovať rozdiely od európskych tradícií a hodnôt, vlastný osobitný smer rozvoja civilizácie. Nie je ten správny čas aby oslavovali Petra a jeho historické dedičstvo.

Žiaľ, že kvôli súčasným (a dočasným) geopolitickým a ideologickým cieľom môže byť zabudnutá veľká časť príbehu. Nech už ho hodnotíme akokoľvek, zaslúžil si našu pozornosť – aspoň preto, aby sme sa poučili z minulosti.

Znak šialenstva

27.08.2024

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote. Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach. [...]

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28, aktualizované: 11:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.