Založ si blog

Sú výsledky volieb v Rusku sfalšované? Experti tvrdia, že nie

Hneď ako orgány vyhlásili výsledky parlamentných volieb v Rusku, opozícia hlasné oznámila verejnosť, že sú sfalšované. Europoslanci ju však predbehli: uviedli to ešte pred voľbami, čím ukázali neskutočnú schopnosť predpovedať budúcnosť.

Hlavným argumentom tých, ktorí neveria zverejneným číslam, sú rozdiely medzi výsledkami tradičného hlasovania a jeho online verzii. Viacerí Rusi mali tento raz na výber: ísť do volebných miestností, aby tam, ako obyčajne, vyplnili papierový hlasovací lístok, alebo to urobili pomocou počítača (smartfónu) rovno z domu alebo z práce.

Keď boli zverejnené výsledky, evidoval sa výrazný rozdiel medzi číslami, získanými týmito dvoma metódami. Elektronické hlasovanie prinieslo väčší úspech provládnym kandidátom a stranám. Opozícia to ohodnotila ako jasný dokaz, že online hlasovanie nie je dôveryhodné a bolo zmanipulované.

O niečo neskôr sa IT špecialisti (medzi ktorými boli ako politické neutrálni, tak aj podporovateľa rôznych strán) pustili do práce a tieto výsledky podrobili prísnej kontrole. Použili matematické metódy aby zistili možné vonkajšie zásahy do rozdeľovania hlasov voličov. Nič podobné sa nenašlo (https://echo.msk.ru/blog/echomsk/2912572-echo/)

Ako teda vznikla prevaha provládnych síl v online voľbách? Existuje na to úplne logické a presvedčivé vysvetlenie (https://echo.msk.ru/blog/echomsk/2907234-echo/).

Pred voľbami opozícia veľa kritizovala online hlasovanie na základe toho, že údajne uľahčuje orgánom, aby manipulovali výsledky. Šírili sa upozornenia, že kvôli tomu úrady ešte aj dostanú možnosť sledovať voličov (podľa ich IP adries), ktorí hlasovali za opozičných kandidátov, aby ich potom stíhali a trestali.

V dôsledku toho mnohí odporcovia súčasného režimu preferovali navštíviť volebné miestnosti, ako to robievali vždy. Väčšina občanov, hlasovavších elektronický, boli podporovatelia status quo, dôverujúci orgánom. Výsledky, získané online, jednoducho odrazili túto skutočnosť. Opozičníci si sami vytvorili to, na čo sa teraz sťažujú.

Je paradoxné, že po predchádzajúcich voľbách, títo istý ľudia tvrdili, že to výsledky práve tradičného hlasovania (iné vtedy ani nebolo) sú nedôveryhodné a zmanipulované. Ale teraz ho hodnotia ako objektívnejšie a spoľahlivejšie v porovnaní s elektronickým.

Reálny problém je ten, že väčšina občanov zlé chápe mechanizmy online hlasovania a sčítavania hlasov. Objasnenia odborníkov sú zvyčajne veľmi zložité a plné špeciálnych pojmov a IT-žargónu. Mnohí sú si preto istí, že programátori môžu ľahko skresliť výsledky volieb a to nezanechá žiadne stopy. Na rozptýlenie týchto pochybností by mali úrady oveľa podrobnejšie vysvetľovať verejnosti ako funguje ten systém a aké sú garancie jeho objektivity a ochrany súkromia voličov.

Ruská opozícia sa pomýlila, odporujúc online voľbám a dostala to, čo dostala. To isté môžeme povedať ohľadom tzv. „chytrého“ hlasovania, na ktorom trvali priaznivci Alexeja Navaľného. Podstata ich taktiky bola v tom, aby všetci tí, ktorí nesúhlasia s Kremľom, volili kandidátov, ktorí, hoci nepatria do opozície, ale aj nepodporujú moc.

Niektorí analytici upozorňovali na to, že prakticky to znamená hlasovanie za komunistov. Presne toto sa stalo. Vďaka liberálnym voličom (!) komunistická strana, ktorá, napriek vlastnej rétorike, v praxi ochotne spolupracuje s Kremľom, výrazne posilnila svoje zastupiteľstvo v parlamente. Opozícia sa opäť prekonala.

Vieme, že pred voľbami orgány vylúčili z hry svojich najaktívnejších oponentov (väčšinou právnymi opatreniami). Hoci takýchto prípadov nebolo už tak veľa, to dosť skompromitovalo demokraciu v Ruskú a poskytlo neprajníkom Kremľa možnosť, aby viac kritizovali ruskí úrady za utlačenie občianskych práv a slobôd. Ale zdá sa, že tieto opatrenia ani neboli nutné, pretože liberálna opozícia v jej terajšom stave nie je schopná reálne si nárokovať volebný úspech.

Výsledky ruských volieb asi väčšinou objektívne odrážajú preferencie a nálady občanov. Určite to opozičníci nikdy neuznajú. Ako aj niektorí západní politici, ktorým vyhovuje udržovať Rusko pod tlakom sankcií a obmedzení, a ktorí už chcú  použiť tieto výsledky ako argument na pokračovanie a uťahovanie reštrikcií.

Aká vojna prebieha na Ukrajine?

25.07.2022

Ľudský mozog je nadstavený tak, že potrebuje klasifikovať každú vec alebo jav. Ak pre niečo nájdeme názov a zaradíme to medzi ostatné podobné predmety, nadobudneme pocit, že rozumieme jeho podstate. Hoci nie je to úplné tak, klasifikácia je dôležitým nástrojom poznania a niekedy pomáha k lepšiemu pochopeniu informácií o okolitom svete. Hlavným bodom svetovej agendy je [...]

Kto je zosobnením Slovenského štátu?

01.07.2022

Nedávno v Británii odzneli oslavy na počesť 70. výročia vlády Alžbety II. Zúčastnili sa ich nielen monarchisti, ale aj milióny Angličanov, pre ktorých je táto ctihodná žena symbolom nácie a zosobnením štátu. Prítomnosť takejto persony spája ľudí a posilňuje ich vlastenecké cítenie. Ale… kto zosobňuje dnešný Slovenský štát? Bohužiaľ, nikto z jeho [...]

Óda útočníkom

28.05.2022

V minulom roku UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) pridala ruiny starorímskeho vojenského tábora Gerulata (Gerulatis) v Rusovciach do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Na počesť tejto udalosti sa tam nedávno otvorila nová expozícia. Naša verejnosť to privítala s veľkým nadšením – až s pocitom národnej pýchy. [...]

parlament národná rada nrsr

Zomrel exposlanec a bývalý starosta Ružinova Pavol Kubovič

09.08.2022 17:17, aktualizované: 17:53

Informoval starosta Martin Chren.

hasiči české švajčiarsko požiar

V Českom Švajčiarsku zostáva uhasiť menej ako desatinu rozlohy požiaru

09.08.2022 17:05

V Národnom parku zostáva uhasiť približne 80 hektárov územia.

fico para gašpar chata odpočúvanie

Generálna prokuratúra zistila prieťahy pri rozhodovaní o sťažnosti vyšetrovateľa z kauzy poľovníckej chaty

09.08.2022 16:01

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera uložil prokurátorke bezodkladne rozhodnúť o sťažnosti vyšetrovateľa Martina Juhása voči obvineniu.

Trash Heroes Košice

Odpadkoví hrdinovia pomáhajú metropole východu. Na vlastnú päsť a zadarmo

09.08.2022 15:30

Bola to len taká malá aktivita pri prechádzke so psom, ktorá prerástla v poslanie...