Založ si blog

Voľby v Rusku sa uskutočnili, ale nič sa nezmení

V Rusku sa uskutočnili parlamentné voľby, a už vieme ich výsledky. Asi hlavný z nich – vysoká úroveň podpory politiky Vladimíra Putina, ktorá, samozrejme, zostane rovnaká, ako pred tým.

Tentoraz Rusi hlasovali zároveň aj za stranícke kandidátky, aj za uchádzačov v územných jednočlenných obvodoch. Kandidátka vládnej strany „Jednotné Rusko“ (JR) dostala skoro 50% hlasov, a k nej patriaci jednotlivci zvíťazili vo viacerých obvodoch. V Štátnej dume (parlamente) si zachovala úplnú dominanciu v podobe „ústavnej väčšiny“ – 324 poslancov, viac ako 2/3 mandátov.

Napriek tomu JR zaznamenala mierny pokles za ňu odovzdaných hlasov. Opozícia však dúfala v jej oveľa väčší prepad. Môžeme konštatovať, že úsilia priaznivcov Alexeja Navaľného nepriniesli očakávané výsledky.

Konalo sa aj protestné hlasovanie, ktoré sa prejavilo nečakane veľkou voličskou podporou komunistov. Komunistická strana Ruskej federácie potvrdila svoju úlohu hlavnej opozičnej sily a výrazne zvýšila svoje zastúpenie v parlamente.

Liberálno-demokratická strana Vladimíra Žirinovského naopak stratila pozície a zníži prítomnosť v novej Dume. Jej tradičný elektorát je z nej asi sklamaný.

V Štátnej dume sa objaví nová strana – „Noví ľudia“, ktorú považujú za polittechnologický projekt Kremľa. Sú to umiernení liberáli bez uceleného politického programu, ale zjavne nebudú radikálnymi odporcami vlády.

Vo voľbách sa tentoraz široko používalo elektronické (online) hlasovanie. Ale dôveru si nezaslúžilo – kvôli oneskoreniam nejasného pôvodu pri vydávaní výsledkov, aj kvôli tomu, že sa výrazne líšia od tých získaných tradičnou metódou – pritom vždy v prospech kandidátov, podporených úradmi.

Je jasné, že parlament bude aj naďalej schvaľovať všetky návrhy Kremľa. Je však nádej, že okolo nich bude aspoň viac diskusií.

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Nobelove prekvapenia

18.10.2023

Svet sa nedávno dozvedel, že 77. ročnej profesorke Harvardskej univerzity Claudie Goldinovej je tento rok udelená Nobelova cena za ekonómiu. Toto nie je žiadne prekvapenie – je dosť známa medzi odborníkmi. Rešpektovaná vedkyňa je iba tretia v histórii žena, ktorá dostala podobne ocenenie. Jej hlavné diela („Understanding the Gender Gap: An Economic History of American [...]

Mosquito Malaria

Pobrežie Slonoviny začalo podávať deťom najnovšiu vakcínu proti malárii. Očkovacia kampaň sa začala

16.07.2024 13:44

Kampaň by mohla obmedziť vplyv jedného z najväčších zabijakov Afriky.

husak s wonkom

Ústavný súd odmietol uznať smiešne odškodné. Koľko peňazí chce za neprávosti vysúdiť niekdajší disident?

16.07.2024 13:15

Komunistický režim sa opakovane pomstil Jiřímu Wonkovi za jeho pokojné prejavy nespokojnosti s neslobodou v štáte. Odškodní ho štát konečne primerane?

Roberta Metsolová

Metsolovú opätovne zvolili za predsedníčku europarlamentu. Získala absolútnu väčšinu hlasov

16.07.2024 12:37, aktualizované: 12:51

Jej jedinou vyzývateľkou bola španielska europoslankyňa Irene Monterová za frakciu Ľavica.

Biden

Som starý, ale sakramentsky bystrý, vyhlásil Biden. V kampani pokračuje

16.07.2024 12:30

Americký prezident Joe Biden opätovne odmietol pochybnosti ohľadom svojej schopnosti uchádzať sa o znovuzvolenie.