Založ si blog

Čo sa stalo v Poľsku?

Včera Poľský parlament vyhlásil výnimočný stav pri hranici s Bieloruskom. Čo sa stalo? Vzniklo tam nejaké strašne ohrozenie?

Nie úplne. Len pár desiatok afrických a ázijských migrantov odtiaľ nelegálne preniklo na poľské územie. Pripomeňme si, ako len pred niekoľkými rokmi státisíce tzv. utečencov do slova liezli cez všetky diery do krajín EÚ. Nikto nevyhlásil žiadny neobyčajný stav – naopak, vlády a aspoň časť verejnosti ich zdravili ako vítaných hostí.

Krajiny EÚ a mimovládne organizácie zostavili celú flotilu lodí, ktoré zachytávajú migrantov z morí, kde títo na nich čakajú ako na autobusovej stanici, a privážajú ich do európskych prístavov. Neviem prečo sa tomu hovorí „záchrana“.

Každý, kto mal na to námietku, bol hneď odsúdený ako zločinec, sociopat a rasista. A to nielen obrazne – v Taliansku trestne stíhajú bývalého ministra vnútra, ktorý nedovoľoval takým lodiam, aby privážali „utečencov“ do jeho krajiny.

Keď Maďarsko odmietlo prijať migrantov a postavilo plot na hranici so Srbskom, aby tí nemohli nelegálne vstúpiť, bolo napadnuté krutou kritikou za porušenie spoločných európskych hodnôt a solidarity.

Dnes Poľsko a Litva urgentne stavajú podobné ploty na hranici s Bieloruskom, no ich nikto nielen neodsudzuje, ale naopak podporujú a poskytujú pomoc. Avšak, to čo sa tam deje neobstojí v žiadnom porovnaní s rozsahom migračnej vlny, ktorú zažili iné krajiny EÚ – doteraz cez túto hranicu prišlo menej „utečencov“, než donáša iba jedna „záchranná“ loď od afrického brehu.

EU zmenilo postoj k migrantom? Uznala správnosť maďarskej politiky voči nim? Asi nie. Odpoveď je v tom, odkiaľ títo prišli.

Bieloruského lídra Alexandra Lukašenka podozrievajú, že naschvál zháňa utečencov do susedných krajín aby ich destabilizovali. Ak je to pravda, nedá sa povedať, že by sa mu to podarilo – nazbieral ich len niekoľko desiatok. Nebude to stačiť ani na destabilizáciu jednej dediny. Napriek tomu, Poliaci to vykresľujú ako drámu a právu humanitárnu katastrofu.

V Poľsku sa teda nič vážne nestalo – okrem obyčajného pokrytectva a použitia dvojitého štandardu. Ako sa hovorí, čo je dovolené Jupiterovi, nie je dovolené býkovi.

Našim váženým susedom by som poradil, aby urobili opak: pozvali čo najviac migrantov. Ak Lukašenko skutočne platí týmto cestovné a ďalšie náklady, kvôli tomu mu rýchlo dôjdu peniaze…

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Nobelove prekvapenia

18.10.2023

Svet sa nedávno dozvedel, že 77. ročnej profesorke Harvardskej univerzity Claudie Goldinovej je tento rok udelená Nobelova cena za ekonómiu. Toto nie je žiadne prekvapenie – je dosť známa medzi odborníkmi. Rešpektovaná vedkyňa je iba tretia v histórii žena, ktorá dostala podobne ocenenie. Jej hlavné diela („Understanding the Gender Gap: An Economic History of American [...]

Chorvátsko Počasie Dážď Búrky Obete

Smršť na východe. Extrémna búrka a krúpy spustošili Prešovský kraj

16.07.2024 14:25

Najhoršia je situácia v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Bardejov.

Vaughan Gething

Waleský premiér Gething, prvý černoch vo funkcii, rezignuje. Na čele vlády vydržal iba pár mesiacov

16.07.2024 14:07

Gethingov koniec sa považuje za prvú krízu, ktorej čelí nový britský labouristický premiér Keir Starmer.

Mosquito Malaria

Pobrežie Slonoviny začalo podávať deťom najnovšiu vakcínu proti malárii. Očkovacia kampaň sa začala

16.07.2024 13:44

Kampaň by mohla obmedziť vplyv jedného z najväčších zabijakov Afriky.

husak s wonkom

Ústavný súd odmietol uznať smiešne odškodné. Koľko peňazí chce za neprávosti vysúdiť niekdajší disident?

16.07.2024 13:15

Komunistický režim sa opakovane pomstil Jiřímu Wonkovi za jeho pokojné prejavy nespokojnosti s neslobodou v štáte. Odškodní ho štát konečne primerane?