Založ si blog

Za akú cenu chybujú vlády?

Nedávno som prečítal dva komentáre k úplne odlišným témam. Niečo ich však spája.

Prvý je napísaný Danielom Kaiserom a je venovaný dôsledkom pandémie. Autora inšpirovali štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), najmä počet úmrtí, prevyšujúce dlhodobý priemer, v „covidových“ rokoch 2020 a 2021 v rôznych krajinách (https://echo24.cz/a/SwMrm/vyhralo-svedsko-tabulka-nadumrti-dokazuje-ze-lockdowny-byly-na-nic). Je to presný indikátor reálnych ľudských strát kvôli pandémii.

Švédsko je nesporným víťazom tejto pochmúrnej súťaže: prekročilo viacročnú priemernú úmrtnosť o 56 osôb na 100-tisíc obyvateľov. Západné krajiny (Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, či Španielsko) prišli o dvojnásobne viac krajanov. Stredoeurópania na čele s Českom a Slovenskom – až na štvornásobok.

Ak je to pravda, to znamená, že táto európska krajina, ktorej vláda odmietla lockdowny a skoro všetky iné opatrenia, nenútila občanov k ničomu a len im radila pravidlá správania, bola jedinou, ktorá si zvolila správnu cestu. Ostatní, prebravší z Číny prax lockdownov, reštrikcií a zákazov, sa vážne pomýlili a zaplatili za to životmi obyvateľov, ani nehovoriac o ekonomických stratách. Pritom švédsky prístup európske aj naše médiá celý čas ututlávali, bagatelizovali alebo zdôrazňovali, že sa k nám nehodí, používajúc na to aj falošné argumenty.

Druhý komentár patrí známemu expertovi Vladimírovi Pálkovi, ktorý analyzuje výsledky prieskumu verejnej mienky – koho Európania považujú ako zodpovedného za vojnu na Ukrajine (https://dennikstandard.sk/205274/paradoxy-prieskumu-o-zodpovednosti-za-vojnu-na-ukrajine/).

Autor konštatuje, že len menšina respondentov uznala jednostrannú zodpovednosť Ruska, ale toto menšinové stanovisko má drvivo väčšie mediálne zastúpenie. Verejné vyjadrenie iného názoru, hoci je to postoj väčšiny, je takmer nemožné. Minimálne sa stretne s ničiacim odmietnutím, až po obvinenia z vlastizrady.

Čo to má spoločné s prvým komentárom? Podľa mňa obidva odhaľujú zásadné problémy súčasného spoločenského systému:

  • v komplikovaných aj kritických situáciách majú vlády tendenciu rozhodovať na základe neúplných a jednostranných údajov a bez akejkoľvek verejnej diskusie;
  • média nespĺňajú funkcie zdroja všestrannej informácie a diskusnej tribúny, skreslené odrážajú realitu – a tak dezorientujú aj vlády aj obyvateľstvo;
  • občania sú zbavení nástrojov na korekciu štátnej politiky aj keď s ňou väčšinou nesúhlasia.

Vládne omyly stoja ľudu draho. Počas pandémie ich cena bola tisícky životov. Nedajbože, aby si opatrenia ohľadom Ukrajiny vyžiadali podobnú cenu.

 

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Nobelove prekvapenia

18.10.2023

Svet sa nedávno dozvedel, že 77. ročnej profesorke Harvardskej univerzity Claudie Goldinovej je tento rok udelená Nobelova cena za ekonómiu. Toto nie je žiadne prekvapenie – je dosť známa medzi odborníkmi. Rešpektovaná vedkyňa je iba tretia v histórii žena, ktorá dostala podobne ocenenie. Jej hlavné diela („Understanding the Gender Gap: An Economic History of American [...]

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Podpredsedovia alebo Šutaj Eštok. Nový šéf Hlasu bude známy na prelome mája a júna

20.04.2024 13:07, aktualizované: 13:40

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.