Založ si blog

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html).

Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby s veľmi nízkymi teplotami na severnej pologuli (https://www.pik-potsdam.de/de/aktuelles/nachrichten/golfstrom-system-schwaecher-als-je-zuvor-im-vergangenen-jahrtausend). Keď sa ten trend predĺži, Európu a USA čaká výrazne ochladenie podnebia.

„Ups! – asi by si povedala Gréta Tunbergová, keby uvidela tieto upozornenia, – treba si urgentne premyslieť, ako by v čas prejsť od boja proti otepleniu na bitku proti ochladeniu!“. Pomôžem obľúbenkyni novinárov a tínedžerov hľadať nový smer sebapropagácie.

Pred rokom a pol som napísal: „V klimatickej histórii Zeme sú oteplenia relatívne krátke. Pomer medzi glaciáciami a interglaciálmi je asi 8:2 – typickým stavom je zaľadnenie. Teraz sme na konci medziľadovej doby, ktorá trvá už posledných 12 tis. rokov. Keď sa skončí, ľadovce zase pokryjú… polovicu Európy a Severnej Ameriky. Vtedy nám potomkovia budú závidieť, že sa nám podarilo žiť v takomto šťastnom a priaznivom období, akým bolo globálne oteplenie… Zima sa blíži! Winter Is Coming!“ (https://program2.blog.pravda.sk/2019/08/06/zima-sa-blizi/).

Určite to Gréta nečítala. Žiaľ, už by mala možnosť sa nachystať na radikálnu zmenu smerovania. Veď bude nútená vyhlasovať všetko naopak, v porovnaní s tým, čo doteraz vyžadovala. Napríklad, presviedčať vlády a priemyselníkov, aby čo najviac zvyšovali emisie CO do atmosféry, čo by pomohlo (v dôsledku skleníkového efektu) spomaliť ochladzovanie.

Aby ľudstvo pribrzdilo nárast ľadovcov, bude nutné ich posypať niečím čiernym, inak povedané – znečistiť. Potrebujeme oveľa viac energie pre vykurovanie bydlísk a pracovísk, preto by mala Gréta požiadať, aby bola zvýšená produkcia uhlia a vrátené do prevádzky elektrárne, ktoré na ňom pracujú ale boli zatvorene „zelenými“.

Mohla by tiež inzerovať veľké a výkonné benzínové a naftové auta, ktorí maximálne znečisťujú vzduch, zbavené sa od filtrov a systémov znižovania výfukov. A zároveň tlačiť na výrobcov, aby hneď zastavili výrobu elektrických vozidiel atď…

Samozrejme, nič podobné ani táto slečna, ani „zelene lobby“, ktoré  ju využíva, neurobia. Environmentálny propagačný stroj, ktorý ich živí, nabral na obrátkach a je jednoducho nemožné ho za pár dní zastaviť a otočiť. Aj žiadne vlády si nemôžu dovoliť, aby vyzerali ako úplní idioti, meniaci rozhodnutia každý deň (poznám iba jednu, ktorej sa to asi páči). Preto, čo by naozaj sa nedialo s podnebím, pokračujú v boji proti jeho oteplenia… ktoré sa už skončilo samo o sebe.

Realisticky zmýšľajúci vedci, ktorí nepodľahli tlaku „zelených“, už dlho poukazujú na to, že zmeny podnebia nastávajú v dôsledku pôsobenia mocných kozmických síl, neporovnateľných so slabými vplyvmi ľudstva. Tieto procesy sú cyklické a relatívne pravidelne sa opakujú – stručnosť našej existencie nám však nedáva príležitosť priamo ich pozorovať v plnom rozsahu.

Takže Gréta stihne dospieť a zostarnúť bez toho, aby bola nútená uznať, že nemala pravdu. Aj všetci jej inšpirátori a nasledovníci kľudne povedú svoju dezinformačnú činnosť. Bojím sa, že za ich akompanementu aj svetové vlády sa zobudia len vtedy, keď už nebude čas na to, aby niečo vážne zmenili. Ak zimné teploty u nás klesnú do typických pre nejaký Jakutsk mínus 50., už to bude nie o novej stratégii, ale len o záchrane životov.

Hoci „gretinizmus“, ako sa ekoskeptici nazývajú hystericky prístup k ochrane prírody (znie podobne ako „kretinizmus“, no je to iba náhoda) ešte bude žiť ďalej, jeho koniec už je viditeľný. Daj Boh, aby ľudstvo to pochopilo čo najskôr!

Niečo o vakcínach

17.04.2021

Verejná diskusia o vakcinácii sa sústredila na geopolitických, vnútropolitických a dokonca aj na detektívnych aspektoch. To je zaujímavé až fascinujúce, ale len zatemňuje podstatné problémy, spojené s týmto procesom. Odborníci upozorňujú, že aj úspešné očkovanie nevylučuje ochorenie COVIDom, hoci do istej miery sa pomáha vyhnúť jeho ťažkej forme. Akákoľvek [...]

Nepravdivá politika

03.04.2021

Niekedy sa divím tomu, čo a ako sa deje na politickej scéne. Priatelia sa mi smejú: čo ty vlastne chceš, veď to je Slovensko! Je to naozaj tak, že máme takú špecifiku a všetko robíme inak, ako v ostatných krajinách? Nie som si v tom úplne istý. Čo majú spoločné kauzy Skripaľ a Kuciak – samozrejme, okrem, ich antiľudského charakteru? Aj v prvom, aj v druhom [...]

Niečo o idiotoch

27.03.2021

Nepríjemné slovo „idiot“ nebolo kedysi ani urážlivé. Má pôvod zo starogréckeho ἰδιώτης – „samostatná, súkromná osoba“ – a dlho neznamenalo nič viac. V antickom Grécku v určitom období tak nazývali občanov, ktorý bývali izolované, na samote, mimo obec, a preto sa nezúčastňovali verejného života. Písal som o tom, že starovekí Gréci boli až [...]

Jaroslav Naď

Štyridsiatnik Naď sa vyhol AstraZenece, nechal sa zaočkovat vakcínou pre seniorov

18.04.2021 15:23

Ak máte pod šestdesiat, zaočkujú vás vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Ak ste minister obrany Jaroslav Naď (40), dostanete Pfizera.

naď

Naď tvrdí, že v Maďarsku sa už testuje vakcína Sputnik

18.04.2021 15:16

Keďže zmluvu na jej dodávku dohadoval exminister zdravotníctva Krajčí a tím na rezorte zdravotníctva, Naďovi neprekáža, že Matovič zmluvu nečítal.

koronavírus, Tvrdošín, testovanie, test, Orava

Viskupič spolu s Blahom a Šutajom Eštokom volajú po ukončení AG testovania

18.04.2021 14:17

Krúpa v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 reagoval, že povinnosť testovania pri vstupe do prevádzok je aj v okolitých krajinách.

vrbetice výbuch česko

Čaputová, Heger aj Korčok podporujú Česko vo veci vyhostenia ruských diplomatov

18.04.2021 13:30

Slovensko podporuje diplomatické kroky Českej republiky v súvislosti so zisteniami okolností výbuchu v muničnom sklade Vrbětice, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.