Založ si blog

Pandémia vládnej demencie

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie.

Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova zavádzajú karantény, lockdowny a iné obmedzenia.

Ale môžete sa opýtať – čo Čína? Čínska karanténa – to je keď sú vaše dvere zabednené zvonku a strelci na vás čakajú na ulici. A pri tom výsledok nie je jasný – nie je náhoda, že Čína nezverejňuje údaje o úmrtnosti.

Vlády odmietajú skúsenosti Švédska, Bieloruska a iných krajín, ktoré úplne alebo čiastočne ignorujú pandémiu a zachraňujú normálny verejný a osobný život svojich občanov. Dnes je Slovensko so svojimi zákazmi vychádzania, rúškami a nekonečnými testovaniami na čele smutného poradia krajín s najvyššou mierou úmrtnosti. Zatiaľ čo Švédsku, kde sa nič podobne nedeje, patrí skromné miesto na konci záznamu.

Asi aj opica by už pochopila, že keď reštrikcie nikde nefungujú, nie je žiadny dôvod, aby sa to reprodukovalo. Ale nie, pokračujeme v nezmyslených zákrokoch…

Vo viacerých krajinách stratili miliardy na vývoj a výrobu vakcín, určených na to, aby zastavili šírenie koronavírusu. EU už diskutovala o nejakých očkovacích preukazoch, s ktorými zmôžeme voľne cestovať po celom svete. Ale… WHO nedávno upozornila, že očkovaní ľudia prenášajú nákazu rovnako ako neočkovaní… Ups! Už sme docestovali! Aj vakcinovaní občania by mali dodržiavať zákaz vychádzania, nosiť rúška atď.??  Tak načo je dobré to očkovanie?

To ešte nie je všetko. Skoro denne počúvame o nových mutáciách vírusu, proti ktorým existujúce vakcíny nie sú účinné. Čo robia EU a vlády? Vyzývajú ich výrobcov, aby rýchlo vyvíjali ďalšie vakcíny, pričom pokračujú aj v očkovaní občanov „starými“, vedome neplnohodnotnými (https://www.economist.com/leaders/2021/02/13/how-well-will-vaccines-work).

Inak povedané, vlády zase opakujú neužitočný zákrok. Tak vírus nikdy nedostihnú – iba ešte viac obohatia farmaceutické korporácie.

V základe podivného správania svetových vlád je pochybný koncept boja proti vírusu – snažia sa, aby zostavili, alebo aspoň obmedzili jeho šírenie. No ten sa množí podľa vlastných pravidiel, ktoré vedci ešte dobre nespoznali. Jeho vlny stúpajú a klesajú bez ohľadu na vládne rozhodnutia a vyhlášky hygienikov. Už je čas na to, aby orgány pochopili, že musia hľadať inú stratégiu.

Treba bojovať nie proti šíreniu nákazy, ale proti jej dôsledkom – proti chorobe, ktorú spôsobuje. Keby sme mali dostupné a účinné protikoronové lieky, schopné minimalizovať počet komplikácií a závažných prípadov, nevadilo by nám, nakoľko vírus je rozšírený (ako to je ohľadom chrípky).

Medicína vždy mala ako prioritu pomoc chorým. Prečo je to teraz inak? Verejné zdravotníctvo sa venuje zdravým (tzv. pozitívnym a negatívnym), alebo tím, kto už v ťažkom stave skončil v nemocnici. Ľudia, reálne chorí na COVID (tzv. aktívne prípady), nemajú žiadnu šancu, aby sa stretli s doktorom, kým sa nedostanú až k pokraju smrti. Keby ich liečili v čas u nich doma, asi by nemocnice neboli preťažení.

Alternatíva je absolútne jasná: potrebujeme aby sa farmakológovia sústredili na vývoj účinných liekov, a zdravotníci – na pomoc chorým v domácich podmienkach. Ale… kto rozhodne urobiť takéto zásadné zmeny, keď vlády sú úplne skoncentrované na papagájovaní nezmyselných obmedzení?

„Koho chce Jupiter zničiť, toho zbaví rozumu“ („Quos Iupiter perdere vult, dementat“). Ak sa Boh na človeka hnevá, najprv mu vezme zdravý rozum a dá nesprávny smer jeho myšlienkam, aby si neuvedomoval svoje chyby –  takto vysvetlil túto vetu Lycurgus (390 – 324 pred n. L.). Toto je presný klinický popis vládnej demencie, rozšírenej ako pandémia do mnohých krajín sveta. Spolu c COVIDom sú veľmi nebezpečné pre ľudstvo.

Niečo o vakcínach

17.04.2021

Verejná diskusia o vakcinácii sa sústredila na geopolitických, vnútropolitických a dokonca aj na detektívnych aspektoch. To je zaujímavé až fascinujúce, ale len zatemňuje podstatné problémy, spojené s týmto procesom. Odborníci upozorňujú, že aj úspešné očkovanie nevylučuje ochorenie COVIDom, hoci do istej miery sa pomáha vyhnúť jeho ťažkej forme. Akákoľvek [...]

Nepravdivá politika

03.04.2021

Niekedy sa divím tomu, čo a ako sa deje na politickej scéne. Priatelia sa mi smejú: čo ty vlastne chceš, veď to je Slovensko! Je to naozaj tak, že máme takú špecifiku a všetko robíme inak, ako v ostatných krajinách? Nie som si v tom úplne istý. Čo majú spoločné kauzy Skripaľ a Kuciak – samozrejme, okrem, ich antiľudského charakteru? Aj v prvom, aj v druhom [...]

Niečo o idiotoch

27.03.2021

Nepríjemné slovo „idiot“ nebolo kedysi ani urážlivé. Má pôvod zo starogréckeho ἰδιώτης – „samostatná, súkromná osoba“ – a dlho neznamenalo nič viac. V antickom Grécku v určitom období tak nazývali občanov, ktorý bývali izolované, na samote, mimo obec, a preto sa nezúčastňovali verejného života. Písal som o tom, že starovekí Gréci boli až [...]

Pápež František

Pápež vyzval na zmiernenie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou

18.04.2021 16:25

Pápež František v tejto súvislosti upriamil pozornosť aj na veľmi nepriaznivú humanitárnu situáciu obyvateľov Donbasu.

Jaroslav Naď

Štyridsiatnik Naď sa vyhol AstraZenece, nechal sa zaočkovat vakcínou pre seniorov

18.04.2021 15:23

Ak máte pod šestdesiat, zaočkujú vás vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Ak ste minister obrany Jaroslav Naď (40), dostanete Pfizera.

naď

Naď tvrdí, že v Maďarsku sa už testuje vakcína Sputnik

18.04.2021 15:16

Keďže zmluvu na jej dodávku dohadoval exminister zdravotníctva Krajčí a tím na rezorte zdravotníctva, Naďovi neprekáža, že Matovič zmluvu nečítal.

koronavírus, Tvrdošín, testovanie, test, Orava

Viskupič spolu s Blahom a Šutajom Eštokom volajú po ukončení AG testovania

18.04.2021 14:17

Krúpa v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 reagoval, že povinnosť testovania pri vstupe do prevádzok je aj v okolitých krajinách.