Založ si blog

Mongolsko – moja posledná nádej

Nedávno jeden Minister vypracoval plán boja proti pandémii. Jeho šéf, Predseda vlády, mu ponúkol, aby ho poslal do Mongolska. Súcitím s pánom Predsedom – mení návrhy niekoľkokrát denne a preto ani nemá predstavu, načo by bol použiteľný akýkoľvek plán (asi len na hygienicky účel – ale neviem, či by mu to povolil hlavný hygienik, ktorý teraz o všetkom rozhoduje). Okrem toho asi mal na mysli, že rozumní Mongoli lepšie pochopia dobré nápady, ako členovia jeho vládnej koalície.

Potom som nič nepočul o tom, či ten dokument naozaj bol prevedený do Mongolska. Asi Minister znova neposlúchol šéfa. Následkom toho Mongoli zostali bez plánu. Nie je to fér – keď im to už sľúbili, mali by dostať aspoň niečo.

Ale… aj bez našej pomoci našli správne riešenia. Ako susedia Číny, zaviedli preventívne opatrenia skoršie, ako Európania. Chorých na COVID-19 momentálne tam je približne 550 ľudí (číslo sa mení) a 2 (dve!!) úmrtia na 3,3 mil. obyvateľov. Nechcem ani porovnávať so Slovenskom.

Nie, radšej by sme Mongolom nemali odporúčať niečo z našich skúseností. Inak začnú nakupovať milióny neúčinných testov a prenasledovať svojich Arátov (kočovných roľníkov) po stepiach, aby im strčili paličku do nosa. Okrem všetkého, urobiť to pri rýchlej jazde na koni je dosť problematické, až traumatizujúce.

Alebo, chráň Boh, by hneď zatvorili malé prevádzky v jurtách (stanoch) pri cestách, kde miestny obyvatelia sú zvyknutí piť arak (alkoholický napoj na základe mlieka od kobyly) a tradičný čaj (so masťou a soľou)…

Bude oveľa lepšie požiadať Mongolov, aby pomohli našej vláde a uskutočnili pre ňu doškoľovacie kurzy. Je to asi posledná nádej, preto urgentne začínam študovať mongolčinu. Би Монголын амжилтыг хүсч байна! Prajem Mongolsku úspech!

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.