Založ si blog

Záhady COVID-štatistiky

Rozhodujúc o nových opatreniach, štátne orgány obyčajné vychádzajú zo štatistík, odrážajúcich dynamiku chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus. Obyvatelia tiež pozorne sledujú tieto čísla, aby hodnotili mieru nebezpečnosti a vyberali adekvátne formy správania. Takže štatistiky nielen odrážajú realitu, ale aj ju ovplyvňujú.

Na Slovensku je dosť jednoduché nájsť oficiálne údaje o pandémii. Ale nie vždy je ľahké pochopiť, čo znamenajú a čo z nich vyplýva.

1.

Podľa štatistík, doteraz na Slovensku bolo vykonaných približne 1,5 mil. (číslo denne stúpa) laboratórnych vyšetrení PCR testami na „nový“ koronavírus, a ešte 2 mil. AG testami. Pozor: je to počet procedúr, alebo testovaných ľudí? Rôzne zdroje o tom hovoria rôzne.

Presnosť PCR testov nie je príliš vysoká (len do 80 percent), čo sa týka AG testov, je ešte nižšia. Zdravotníci musia opakovať vyšetrenia 2-3 krát a viac. Preto zostáva záhadou, koľko máme testovaných ľudí.

2.

Na základe uskutočnených PSR testov, Slovensko doteraz zaznamenalo za celé obdobie pandémii skoro 200 tis. (číslo denne stúpa) pozitívnych vzoriek. Ešte takmer rovnaké množstvo odhalili AG testy. Môžeme len hádať, ide o počte výsledkov, alebo pacientov?

Rozdiel medzi dvoma tými číslami je určite dosť veľký – jeden pacient, kým je chorý, môže ukázať niekoľko pozitívnych výsledkov pri opakovaných vyšetreniach. Okrem toho jeden pacient môže byť vyšetrený dvoma spôsobmi.

Nedozvieme aj ako sa počítajú tí, ktorých prvý pozitívny test sa potom nepotvrdil? Zostávajú v počte pozitívnych, alebo ich odtiaľ vylučujú? Koľko máme teda naozaj „pozitívnych“ spoluobčanov?

3.

Podľa zverejnených údajov, Slovensko má viac ako 57 tis.aktuálne nakazených“ (číslo sa denne mení). Táto formulácia je dosť záhadná. Ide tu o „pozitívne testovaných“, alebo o chorých ľuďoch s výraznými klinickými príznakmi? Pred tým sa zverejňovala informácia o počte „aktívnych prípadov“, no teraz niekam zmizla.

Tento ukazovateľ by mal byť transparentnejší. Práve, množstvo reálne chorých ľudí má byť základom všetkých opatrení. Presne tieto prípady ohrozujú naše zdravie a životy.

4.

Zo štatistík vyplýva, že viacerí COVID-pozitívni ľudia ani nebudú chorí. Ich vlastná imunita je dosť silná, aby nedovolila rozvoj vírusu v organizme.

Nie je presné ich hodnotiť ako „nakazených“ – sú klinicky zdraví. Každý z nás je nosičom viacerých vírusov a baktérií, ktoré v bežnom živote neškodia ani nám, ani nikomu inému – a ešte nikoho nenapadlo považovať nás všetkých ako infikovaných a infekčných.

Je záhadou, prečo úrady sú tak sústredené na počtoch „pozitívnych“ ľudí, z ktorých väčšina sú úplne zdraví.

5.

Štatistika hlási, že v nemocniciach je hospitalizovaných skoro 3 tis. ľudí (aj toto číslo stúpa) s potvrdenou diagnózou COVID-19. Ale akú medicínsku pomoc dostavajú spoluobčania, ktorí ochoreli na COVID, ale nie sú v nemocniciach? Podozrievam, že žiadnu: nemôžu prísť do lekárskej ambulanciu, pretože sú infekční, no aj doktor nikdy nepríde za nimi domov. Keby chorí ľudia mali medicínsku starostlivosť v bydlisku, asi by menej z nich potrebovalo miesta v nemocniciach…

Podľa štatistík, z ochorenia sa doteraz zotavilo približne 140 tis. (číslo denne stúpa) pacientov. Štatistika ich nazýva „vyliečený“. Ale väčšinu z nich nikto ani neliečil. Je záhadou, či to číslo nezahŕňa aj tých, ktorí vôbec neboli chorý, ale mali falošne-pozitívne testy.

6.

Doteraz zlý vírus zmaril viac ako 2.7 tis. životov. Štatistika nemôže vyjadriť bolesť a smútok ich blízkych, ale je nutná, aby sme zabránili novým úmrtiam.

Keď zdravotníci hodnotia smrť ako spôsobenú COVIDom, to môže byť nepresné a subjektívne. Preto v poslednom čase vo svete prišli na spoločný prístup: spoľahlivým indikátorom je tzv. nadmerná úmrtnosť – rozdiel medzi aktuálnou úmrtnosťou a jej úrovňou v analogickom období pred pandémiou.

Ak, napríklad, v určitom mesiaci roku 2020. zomrelo o nejaký počet ľudí viac, ako v rovnakom mesiace roku 2019., všetky tieto úmrtia sa považujú ako spôsobené pandémiou. Medzi nimi budú nielen tí, ktorých zabil rovno koronavírus, ale aj tí, ktorí kvôli pandémii sa nedostali v čas k doktorovi, komu posunuli na neskôr plánovú operáciu, alebo tí, ktorí neprežili stres zo straty blízkeho človeka.

Ten indikátor má len jednu nevýhodu – takéto údaje, hoci sú dostupné, sa pripravujú  pomaly a meškajú až o niekoľko mesiacov.

Na Slovensku ich momentálne máme iba do polovice septembra 2020.. Ukazujú, že skoro všetkých prvých 39 týždňov toho roku v krajine zomieralo… menej ľudí, ako v analogických týždňoch predchádzajúceho obdobia, kým pandémia ešte nevypukla (http://datacube.statistics.sk/#!/view/sk/VBD_URBANAUDIT/om3003tr/v_om3003tr_00_00_00_sk)!!

Minimálne do polovice septembra sme nemali žiadnu nadmernú úmrtnosť?! Ani sa nepýtajte, ako je to možné – je to asi hlavná záhada našej zdravotníckej štatistiky.

Okrem vlastných, máme aj svetové štatistiky, tiež pre nás poučné. V jedných krajinách zaviedli prísne karantény, v iných nie. V jedných boli tvrdé lockdowny, v druhých mäkšie, v tretích žiadne. V jedných krajinách sú rúška povinné, v druhých len odporučené, v tretích na osobu v rúšku pozerajú ako na idiota atď.. Ako tieto rozdiely pôsobia na chorobnosť a úmrtnosť?

Podľa prvému dojmu – veľmi slabo. Pre seriózny výskum nemám dosť informácií. Orgány by mali vytvoriť podobnú komparatívnu analýzu, aby sme si boli istý, že nestrácame obrovské sily a prostriedky na neúčinné zákroky.

Aj všeobecne, úrady, zodpovedné za zdravotnícke štatistiky, by sa máli viac snažiť urobiť ich transparentnými a ľahko pochopiteľnými, aby neboli záhadné pre verejnosť.

Mongolsko – moja posledná nádej

13.01.2021

Nedávno jeden Minister vypracoval plán boja proti pandémii. Jeho šéf, Predseda vlády, mu ponúkol, aby ho poslal do Mongolska. Súcitím s pánom Predsedom – mení návrhy niekoľkokrát denne a preto ani nemá predstavu, načo by bol použiteľný akýkoľvek plán (asi len na hygienicky účel – ale neviem, či by mu to povolil hlavný hygienik, ktorý teraz o všetkom [...]

Ako zvládame vládnu krízu

30.12.2020

Vládnou krízou sa nazýva zmena kabinetu ministrov, spôsobená akútnym politickým rozdelením. Obyčajne vzniká, ak ten stratí podporu parlamentnej väčšiny. Terajšia slovenská vláda takú podporu udržuje. Avšak máme pocit politickej krízy. Pani prezidentka ju konzultuje s ministrami, v médiách sa už diskutujú scenáre jej prekonania. Jej dôvod je neštandardný, okolnosti, [...]

Podporíme pani prezidentku!

23.12.2020

Úprimne povedané, nehlasoval som za Zuzanu Čaputovú. A bol som skeptický voči jej schopnostiam vykonávať prezidentské zodpovednosti. Najhoršie však nie je mýliť sa, ale nepriznať si svoje chyby. Od nedávna vidím, že má v sebe to, čo je potrebné na výkon tejto zložitej funkcie. Na Slovensku prezident je kontroverzné, väčšinou dekoračne postavenie. Podľa ústavy je [...]

očkovanie koronavírus

Informácie o vážnych komplikáciách po očkovaní na Covid-19 sú nepravdivé

22.01.2021 18:58

Prípad zdravotníkov, ktorí mali mať po zaočkovaní v Humennom zdravotné kompilácie a anafylaktický šok, sa nestal. Hoax zdieľali tisíce ľudí.

sčítanie obyvateľov

Britov sa pri sčítaní budú pýtať na rodovú identitu

22.01.2021 18:49

Sčítanie obyvateľov sa tento rok uskutoční vo viac ako 50 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Lloyd Austin

Pentagón povedie prvýkrát Afroameričan, získal obrovskú podporu

22.01.2021 18:27

Lloyd Austin šéfoval americkým jednotkám v Iraku, Ázii či na Blízkom východe.

zuzana čaputová

Čaputová omilostila matku ťažko chorého dieťaťa

22.01.2021 18:01

Odsúdená sa skutku dopustila ešte v roku 2012.