Založ si blog

Ako zvládame vládnu krízu

Vládnou krízou sa nazýva zmena kabinetu ministrov, spôsobená akútnym politickým rozdelením. Obyčajne vzniká, ak ten stratí podporu parlamentnej väčšiny.

Terajšia slovenská vláda takú podporu udržuje. Avšak máme pocit politickej krízy. Pani prezidentka ju konzultuje s ministrami, v médiách sa už diskutujú scenáre jej prekonania. Jej dôvod je neštandardný, okolnosti, za ktorých sa táto kríza vyvinula, sú nezvyčajné, preto môže vyžadovať aj mimoriadny prístup, aby bola vyriešená.

Podstatou krízy je rýchla zmena preferencií občanov na pozadí epidémie COVID-19. Novšie prieskumy verejnej mienky ukazujú: keby voľby boli zajtra, ich výsledky by sa silno líšili od tých, ktoré sme dostali začiatkom roku 2020.

Samozrejme, v reálnych voľbách sa ľudia správajú inak, ako odpovedajúc na otázky sociológov. Je však jasné, že terajšia stranícka zostava parlamentu už nezodpovedá očakávaniam obyvateľov. Budúcnosť aspoň dvoch z členov vládnej koalície je ohrozená – podľa dnešnej nálady voličov riskujú, že vôbec nebudú v ďalšom parlamente. A strana, do ktorej patri pán premiér, môže stratiť veľa mandátov.

Situáciu zhoršuje agresívne a extravagantné správanie pána predsedu a ešte niektorých členov jeho kabinetu. To spôsobuje u viacerých spoluobčanov pocit nekontrolovateľnosti vlády a obavy o budúcnosť krajiny.

Problém je aj to, že novovzniknutá strana, ktorá je dnes lídrom verejnej mienky, oficiálne je mimo NR SR a preto je v porovnaní s parlamentnými stranami v nevýhode. Druhá strana podľa jej popularity znateľne zvýšila svoj elektorát, čo však ani nemôže ovplyvniť jej váhu vo vláde.

Takže reálne krajinu riadia nie tí istí ľudia, ktorým momentálne dôveruje väčšina občanov. Trend zmien v bilancii politických síl tiež nie je v prospech vládnej koalície. To vytvára nespokojnosť a napätie v spoločnosti a znehodnocuje dokonca aj rozumné vládne rozhodnutia

Radikálnym východiskom by boli predčasné voľby. Ich možnosť však je obmedzená pandémiou. Nemá zmysel ani skúmať, čo je nutné, aby sa uskutočnili. Je absolútne nezodpovedné v dnešných podmienkach zhromažďovať občanov do hlasovacích miestností, kde je vysoká pravdepodobnosť nákazy. Bolo by to ešte horšie ako tzv. „celoplošné testovanie“.

Pandémia môže nadlho „zamraziť“ politickú situáciu – preto vyhovuje terajšej vládnej koalície. Určite sa budú snažiť aby čo najdlhšie udržali opatrenia a núdzový stav a budú zbytočne strašiť obyvateľstvo.

Z rovnakého dôvodu je ťažké si predstaviť vytvorenie nejakej „technickej“ alebo „odborníckej“ vlády – zloženej nie z politikov, ale z expertov. Podobné, zvyčajne dočasné formy vlády, si vyžadujú konsenzus hlavných politických síl. Nemyslím si, že sa to dá zabezpečiť v terajšej NR.

Takže najlepšie, čo môžeme očakávať je rekonštrukcia existujúcej vlády. Niektorí členovia vládnej koalície už pochopili, že premiér ich kompromituje a znižuje ich šance v budúcich voľbách a preto sú ochotní ho vymieniť.

Aby sa kabinet zachránil, jeho predseda by mal dobrovoľne rezignovať – napríklad kvôli zdravotnému stavu. Avšak bude to ťažké vybaviť, kým to neodsúhlasí vlastná strana premiéra a jej poslanecky klub.

Doteraz udržujú voči nemu okázalú lojalitu, ale už potichu hľadajú kandidátov vo svojich radoch. Neviem skoro nič o schopnostiach a iných vlastnostiach ministrov tej strany. Podľa mňa sú to dosť náhodní ľudia, ale stávajú sa aj šťastné náhody. Aspoň nájsť niekoho iného, ešte menej vhodného pre premiérsku funkciu ako ten, koho máme dnes, bude veľmi ťažké.

Keby sa naozaj na čele vlády umiestnila nejaká normálnejšia osoba, to by určite znížilo sociálne napätie. No aj v najlepšom prípade by to bolo iba dočasné riešenie. Na pozadí koronakrízy narastá ekonomicky, finančný a hospodárski zmätok. Tieto krízy sa stanú dôležitejšie, ako epidémia. Krajina nutne potrebuje kompetentné radenie, ktorému by obyvateľstvo úplne dôverovalo

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.