Založ si blog

Podporíme pani prezidentku!

Úprimne povedané, nehlasoval som za Zuzanu Čaputovú. A bol som skeptický voči jej schopnostiam vykonávať prezidentské zodpovednosti. Najhoršie však nie je mýliť sa, ale nepriznať si svoje chyby. Od nedávna vidím, že má v sebe to, čo je potrebné na výkon tejto zložitej funkcie.

Na Slovensku prezident je kontroverzné, väčšinou dekoračne postavenie. Podľa ústavy je hlavou štátu, no všetky právomoci sú vo vláde a parlamente. Je zvolený(á) celým obyvateľstvom, čakajúcim od neho(nej) konkrétne činy, no skoro akýkoľvek taký krok bude porušením ústavy. Je to ako prechádzka po mínovom poli.

Asi každý slovenský prezident mával rozpory s Národnou radou a vládou. V zásade som si istý, že by bolo rozumnejšie, keby voľby na tento post uskutočňoval parlament alebo špeciálne zhromaždenie (https://program2.blog.pravda.sk/2020/11/07/co-by-mala-urobit-pani-prezidentka/). Ale v terajších podmienkach prítomnosť ľudovo zvolenej prezidentky sa môže stať pre krajinu záchranným lanom.

Dnes máme zároveň epidemické ohrozenie, krízu v ekonomike a neschopnú vládu. Máme NR SR, ktorá tuto vládu vôbec nekontroluje, a ombudsmanku, ktorá vládne rozhodnutia ani nekomentuje. Máme ústavný súd, ignorujúci útoky na ústavu. Máme mestské orgány a samosprávy, ktoré sami nič nespravujú – iba poslušne spĺňajú vládne nariadenia. Vznikla situácia, keď iba pani prezidentka je baštou zdravého rozumu.

Vyplýva to z jej postoja k aktuálnym udalostiam. Zo všetkých inštitútov moci iba ona sa verejne postavila na obranu ústavných zásad a hodnôt. Sú občania, mysliaci si, že to nerobí dostatočne rozhodne – ale nie je možné, aby bránila ústavu pred ostatnými, a sama ju porušovala. Koná presne v rámci svojich práv a povinností.

Podľa mňa je momentálne jedno, aký ideový trend reprezentuje. Aj socialisti, aj liberáli, aj konzervatívci, aj radikáli – všetci nutne potrebujú zbaviť krajinu  nekompetentnej vlády a potlačiť útoky na základné ľudské práva a slobody. Nedá sa dosiahnuť zmeny, keď každý bude sám pre seba: treba hľadať spojencov.

Starodávna múdrosť hovorí: nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ (Amicus meus, inimicus inimici mei). Také priateľstvo nevyžaduje vrúcne city – je založené na objektívnych záujmoch a vzájomnom prospechu, a preto môže byť veľmi efektívne.

Teraz je proti pani prezidentke spustená mediálna kampaň (vidím to aj v blogoch), je pokrytecky obvinená zo šírení nákazy a smrti spoluobčanov. Aby nezastavila svoje aktivity, potrebuje výraznú verejnú podporu.

Existuje veľa legálnych prostriedkov na vyjadrenie solidarity. Tí občania, ktorí nedokážu prekročiť sami seba a na chvíľu zmeniť svoj postoj k pani prezidentke, mali by sa udržať, aby aspoň na ňu neútočili – zatiaľ čo ich záujmy sa zhodujú.

V tej súvislosti sa pýtam strany, ktorá nominovala Zuzanu Čaputovú do prezidentského úradu: kde ste? Prečo nepočuť vás hlas na jej podporu?

„Progresívne Slovensko“ (PS) bolo úspešným na mestských a prezidentských voľbách. Potom sa im nedarilo. Pomýlili sa, vyberajúc si lídra, nahradivšieho ich zakladateľa. Urobili taktickú chybu, keď išli do parlamentných volieb spolu s inou stranou, kvôli čomu sa nedostali do Národnej rady majúc nie zlý výsledok. Teraz, keď ich nominantka potrebuje solidaritu, sú ticho. Je to ďalší omyl.

Okrem iných možností, PS má dosť zástupcov v miestnych orgánoch. Keby sa hlasnejšie vyjadrovali, bolo by ich ťažké ignorovať. Žiadna vláda si nemôže dovoliť nedávať pozor na pozíciu miestnej samosprávy.

Čl. 32 ústavy SR vyhlasuje: „Občania majú právo postaviť sa na odpor voči každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“. Pani prezidentka je dnes jediným orgánom, udržujúcim sa v rámci ústavy. V nej vidím šancu vyhnúť sa občianskemu konfliktu.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.