Založ si blog

Ukradnuté zdravie

Jeden stredoveký autor (asi to bol Giovanni Boccaccio, 1313.-1375.) spomínal vtedajšieho lekára, ktorý napísal celý traktát o tom, že zdravie je príznakom neznámej smrteľnej choroby. Aj pre súčasníkov to bolo smiešne. Dnes však vidíme, že ten doktor o storočia predbehol svoju dobu a myslel rovnako, ako naši medici.

Už som písal ako a prečo sa títo snažia zrušiť hranicu medzi zdravým a chorým stavom ľudí (https://program2.blog.pravda.sk/2020/10/03/uzemie-slobodne-od-mediciny/). Pandémia im dala na to obrovské možnosti. Podľa lekárov sú ľudia alebo pozitívni na COVID, alebo, v lepšom prípade, negatívni, alebo asymptomatickí. V tejto klasifikácii vôbec nie je miesto pre zdravých.

Pred tým, kým sme sa dobre cítili, nemali sme žiadne bolesti a trápenia, boli sme si istí, že sme zdraví. Nie je to tak, tvrdia zdravotníci, ste len asymptomatickí a musíte sa dať otestovať. Keď sa otestujeme a potvrdíme, že nenosíme v sebe vírus, budeme sa cítiť už naozaj zdraví. Nie je to tak, upresňujú medici, ste iba negatívni – aj to len dočasne. Kam zmizlo zdravie?  Mám pocit, akoby to bolo ukradnuté…

Zdravie je najdrahšie zo všetkého, čo máme, prajeme ho aj iným ľudom. Koho napadlo ho pomenovať negativitou, čo znamená niečo zlé, nepríjemné alebo odporne? Podľa mňa, je to freudovský sklz – pre doktorov sú zdraví ľudia nezmysel – sú iba zle diagnostikovaní.

Možno teda premenujeme ministerstvo a úrady zdravotníctva na orgány negativity alebo negatívne orgány? Ak ich účelom už nie je zdravie ľudí, to by bolo viac v súlade s ich terajšej činnosťou.

V poslednom čase orgány urobili už druhý skutočne freudovský sklz. Niekto oboznámil členov vlády s novým pre nich chytrým slovom – „skríning“. Pojem im sa zapáčil. Dnes ho ako šťastné papagájí s radosťou opakujú pri každej zmienke o testovaní na COVID. Pritom asi nechápu jeho význam (vieme, ako dobré sú vzdelaní aspoň niektorí vládni politici).

V medicíne je skríning preventívne vyšetrovanie zdravých ľudí. Pravidelné prehliadky, ktoré vytvárajú pre obyvateľov zdravotnícke zariadenia, sú skríningové, hoci málokto ich tak nazýva.

Definujúc masívne testovania ako skríningové, orgány zdôrazňujú, že ich uskutočňujú medzi zdravými spoluobčanmi. To okamžite nastoľuje otázku: prečo sa za prítomnosti množstva chorých, úsilie a finančné prostriedky sú sústredené na zdravých ľuďoch?

Medici na to uvádzajú rôzne dôvody, označujúc tých, ktorí majú pozitívny výsledok testu, ako infikovaných alebo nakazených. Aj to nie je korektné, pretože väčšina z takýchto ľudí ani nebudú chorí. Zavedením pojmu „skríning“ orgány de facto uznali túto skutočnosť.

Určite nemali takýto cieľ. Skôr naopak: zmenivší názov testovania, chceli vytvoriť dojem, že to bude niečo nové, odbornejšie a presnejšie. Bohužiaľ nie, to je zase diagnostika s použitím veľmi nepresnej metódy, proti ktorej sa už vyjadrili odborníci.

Tak čo, stredoveký doktor predbehol svoju dobu? Alebo naopak, to súčasní medici spadli do stredovekej úrovne? V každom prípade asi už nikdy nebudeme zdraví – aspoň z pohľadu úradov a medicíny.

Niečo o vakcínach

17.04.2021

Verejná diskusia o vakcinácii sa sústredila na geopolitických, vnútropolitických a dokonca aj na detektívnych aspektoch. To je zaujímavé až fascinujúce, ale len zatemňuje podstatné problémy, spojené s týmto procesom. Odborníci upozorňujú, že aj úspešné očkovanie nevylučuje ochorenie COVIDom, hoci do istej miery sa pomáha vyhnúť jeho ťažkej forme. Akákoľvek [...]

Nepravdivá politika

03.04.2021

Niekedy sa divím tomu, čo a ako sa deje na politickej scéne. Priatelia sa mi smejú: čo ty vlastne chceš, veď to je Slovensko! Je to naozaj tak, že máme takú špecifiku a všetko robíme inak, ako v ostatných krajinách? Nie som si v tom úplne istý. Čo majú spoločné kauzy Skripaľ a Kuciak – samozrejme, okrem, ich antiľudského charakteru? Aj v prvom, aj v druhom [...]

Niečo o idiotoch

27.03.2021

Nepríjemné slovo „idiot“ nebolo kedysi ani urážlivé. Má pôvod zo starogréckeho ἰδιώτης – „samostatná, súkromná osoba“ – a dlho neznamenalo nič viac. V antickom Grécku v určitom období tak nazývali občanov, ktorý bývali izolované, na samote, mimo obec, a preto sa nezúčastňovali verejného života. Písal som o tom, že starovekí Gréci boli až [...]

Jaroslav Naď

Štyridsiatnik Naď sa vyhol AstraZenece, nechal sa zaočkovat vakcínou pre seniorov

18.04.2021 15:23

Ak máte pod šestdesiat, zaočkujú vás vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Ak ste minister obrany Jaroslav Naď (40), dostanete Pfizera.

naď

Naď tvrdí, že v Maďarsku sa už testuje vakcína Sputnik

18.04.2021 15:16

Keďže zmluvu na jej dodávku dohadoval exminister zdravotníctva Krajčí a tím na rezorte zdravotníctva, Naďovi neprekáža, že Matovič zmluvu nečítal.

koronavírus, Tvrdošín, testovanie, test, Orava

Viskupič spolu s Blahom a Šutajom Eštokom volajú po ukončení AG testovania

18.04.2021 14:17

Krúpa v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 reagoval, že povinnosť testovania pri vstupe do prevádzok je aj v okolitých krajinách.

vrbetice výbuch česko

Čaputová, Heger aj Korčok podporujú Česko vo veci vyhostenia ruských diplomatov

18.04.2021 13:30, aktualizované: 16:08

Slovensko podporuje diplomatické kroky Českej republiky v súvislosti so zisteniami okolností výbuchu v muničnom sklade Vrbětice, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.