Založ si blog

Načo je dobrá „Dobrá voľba“?

Vo februári 2020., pred parlamentnými voľbami, som povedal, ako som sa rozhodoval, za koho hlasovať (https://program2.blog.pravda.sk/2020/02/23/koho-mam-volit/). Dúfam, že keď to prečítali viac ako 33 tis. ľudí, aspoň časť z nich so mnou súhlasila. Bohužiaľ, našich hlasov nestačilo na to, aby sa voľba naozaj stala dobrou…

Skoro denne ľutujem, že v terajších kritických podmienkach na čele krajiny nie sú normálni, rozumní, dobré vzdelaní a zodpovední politici, schopní objektívne a odbornícky analyzovať udalosti a vytvárať zdôvodnené a zvážené riešenia. Mali sme takých k dispozícii. No… väčšina zúčastnivších sa vo voľbách občanov dala prednosť tým, ktorí kričali hlasnejšie, produkujúc nenávisť a deštrukciu.

Teraz, našťastie, prichádza vytriezvenie. Predčasné voľby nie sú v nedohľadne. Preto sa musíme vrátiť k otázke výberu, aby sme sa zase nepomýlili.

Strana „Dobrá voľba“ aj dnes nie je lídrom verejnej mienky. Rád by som povedal, že môže vyhrať voľby, ale momentálne to je utópia. Nebola dosť aktívna po predchádzajúcej volebnej kampani, hoci zriedkavé výkony jej lídra Tomáša Druckera robili pozitívny dojem. Ale je úplne možná situácia, keď na ňu vznikne dopyt.

Po rozdelení SMER-SD zanikol jeho monopol v ľavom krídle politického spektra. Nová strana „Hlas-SD“, hoci má teraz najvyšší rating, ešte zjavne potrebuje určitý čas, aby definovala a konsolidovala základný elektorát. Keby vypukli predčasné voľby, „Hlas“ by asi nedostal absolútnu väčšinu a musel by hľadať koaličných partnerov.

„Tradičný“ SMER v tej súvislosti vyvoláva pochybnosti. Najprv, sa iba pred chvíľou rozdelili – keď sa hneď zase spoja, bude to divné. Druhé, SMER je stále pod útokom, a mám dojem, že súperi ho chcú úplne zničiť. Po tretie, jeho zostávajúci elektorát je taký, že je otázne, akým partnerom sa môže stať tato strana.

Má výrazné umiernené, pragmatické krídlo, no má však aj dosť radikálnych ľavičiarov. „Pragmatici“ už čiastočne odišli a  pripojili sa ku „Hlasu“. Vyzerá to tak, že sa ten pohyb ešte neskončil. Preto úloha „radikálov“ bude ďalej stúpať.

Spoločnosť však dnes nemá dopyt na dôsledné ľavicové myšlienky. Pokusy o budovanie „autentickej“ ľavej strany až doteraz nepriniesli úspech. Sociálna demokracia v európskom štýle viac priláka sympatie voličov, ako revolučné nápady.

Možnosť spolupráce „Hlasu“ s inými ideologickými a politickými odvetviami, by potrebovala špeciálnu analýzu, nespadajúcu do pôsobnosti posudzovanej témy. Môžem iba konštatovať, že, keby sociálni demokrati dostali úspech vo voľbách, zažili by seriózne problémy, hľadajúc koaličných partnerov.

Tu presne vidím úlohu (aj šancu) „Dobrej voľby“. Keby sa jej podarilo sa dobre umiestniť v parlamente, bola by pre nich prirodzeným a neoceniteľným spojencom. Má výraznú sociálnu orientáciu, apeluje na ľudí s jednoduchými, jasnými a populárnymi myšlienkami. Spolu s „Hlasom“ bola by schopná vytvoriť „kritické množstvo“, potrebné na vybudovanie koalície.

Samozrejme, povolebná konfigurácia politických síl sa môže veľmi líšiť od výsledkov dnešných prieskumov. Aj víťazi môžu byť iní. Nemôžem tu analyzovať všetky scenáre – ale je jasné, že „Dobra voľba“ – s jej sociálnym (no nie socialistickým) programom – je kompatibilná s väčšinou účastníkov politického procesu. Nenesie bremeno minulých chýb, nezúčastnila sa v škaredených hádkach s oponentami.

To určite neznamená, že táto strana nemá pevné zásady. Naopak, práve jej líder nedávno už dokázal, že nepôjde proti svojmu presvedčeniu, len aby zachoval ministerský post (ako to skoro denne robia niektorí členovia súčasnej vlády). Nepochybujem o tom, že „Dobra voľba“ svoje programové ciele nezmení ani pre najvýhodnejšie partnerstvo.

Zostala jedna „maličkosť“: ako sa dostane do parlamentu? Aby výrazne zlepšila svoj výsledok, dosiahnutý v predchádzajúcich voľbách, už je čas na to, aby sa zobudila a pokračovala v dialógu s voličmi. Terajšia „koronakríza“ jej dáva významný tromf. Problémy zdravotníctva, ktoré sú špičkou „Dobrej voľby“, sa aktualizovali až do krajnej miery. Asi už každý občan vidí a cíti potrebu kardinálnych zmien v tomto odvetví. Program jeho reformy môže byť základom volebného úspechu.

S akým elektorátom táto strana môže rátať? Určite je schopná prilákať aj niekoho z tých, kto predtým hlasoval za iných. Ale hlavná jej rezerva – je to skoro 35 % obyvateľov, sa vôbec nezúčastnivších posledných volieb. Ten, kto povzbudí aspoň ich časť, aby prišli do volebných miestností a podporili ho, by sa pevné umiestnil v budúcom parlamente a vláde. Mala by to byť Dobra voľba!

 

Môžete si tiež prečítať moje ďalšie články aj tu: https://lipitskiy.blog.sme.sk/

Aj tu: https://www.noveslovo.sk/search/node/Vasil%20Lipitsky

Už teraz aj tu: https://dennikstandard.sk/author/lipitsky/

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.