Založ si blog

Koho mám voliť?

Divím sa nadšenosti niektorých spoluobčanov pred parlamentnými voľbami. Už by mali pochopiť: „Keby voľby mohli niečo zmeniť, tak by nám neboli dovolené“ („If voting made any difference they wouldn’t let us do it“).

Tieto slová sa pripisujú Markovi Twainovi, (Mark Twain, Samuel Langhorne Clemens, 1835. – 1910.), hoci experti na jeho tvorivé dedičstvo tvrdia že to nikdy v živote nepovedal ani nenapísal (https://www.factcheck.org/2019/06/fake-mark-twain-quote-mocks-voting/). Ale je to sformulované úplne v jeho štýle a asi patrí nejakému jeho vernému nástupcovi.

Už som vyjadroval svoj postoj k voľbám a celkom ku reprezentatívnej demokracii (https://program2.blog.pravda.sk/2019/09/07/naco-potrebujeme-volby/). Nemá zmysel to opakovať. Pritom že na akýchkoľvek voľby som vždy skeptický, blíži sa chvíľa, keď sa musím konkrétne rozhodnúť: ako sa vlastne budem tváriť v deň hlasovania?

Prvá myšlienka – vôbec sa nezúčastniť. Práve, načo robiť to, v čom nevidíš žiadny zmysel? Dobré chápem spoluobčanov, ktorý si vyberú takúto možnosť. No… absentérstvo má svoju slabinu: dávaš ostatným príležitosť rozhodovať za teba. Voľby sa uskutočnia aj keď tam neprídem, a je možné že bude zvolený niekto, koho nechcem vidieť ani v parlamente, ani vo vláde. Tak potom budem od týchto ľudí  závisieť! A si nadávať že som neurobil nič, aby tomu zabránil.

Asi potrebujem ísť hlasovať, aspoň pre kľudný spánok. Ale za koho? Začínam čítať programy a predvolebné vyhlásenia. Divím sa že programové rozdiely nie sú veľké aj medzi nezlučiteľnými súpermi. Ponúkajú vo väčšine veľmi podobné praktické kroky. Každý ide bojovať proti korupcii, proti chudobe. Každý chce zlepšiť život spoluobčanov. Rozlišujú sa v detailoch, ktoré pre mňa nie sú rozhodujúce.

Napríklad, nechápem načo riešiť utečencov, keď aj tak sem nechcú ísť. Mám svoj názor k umelým potratom alebo LGBT-manželstvám, ale zdá sa mi zvláštne voliť niekoho iba na tom základe. Medzinárodné vzťahy sú dôležité, no pre mňa prioritu majú vnútorné problémy. Nepoviem že znalosť programov veľmi pomáha výberu.

Už som dával pozor na to že ideológia už neurčuje politické správanie moderných strán (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/472015/politicke-strany-next-generation.html). Preto voliči stratili základné orientačné body a sú nútení spoliehať sa viac na osobné sympatie a antipatie, ako na tradičné hodnoty a politické smery.

Aj ja idem tou cestou, hoci vôbec sa mi nepáči. Zoznam strán a politikov je dlhý, no výber nie je bohatý. Nikto z nich nie je pre mňa, ako aj pre mnohých iných, ideálny. Skúsim vylúčiť tých, ktorých určite nebudem voliť, a pozrieť, kto sa vtedy zostane na zoznam.

Nechcem hlasovať za takých, ktorí stále útočia na súperov, vybudovávajúc volebnú kampaň prostredníctvom odhalení a urážok, snažia sa rozdeliť spoločnosť na „svojich“ a nepriateľov a znásobiť neznášanlivosť a vzájomnú nenávisť.

Politika svojou povahou je konkurencia, borba. Nie všetci jej účastníci sa vedia udržať v rámcoch fair play (férovej hry) a vzďaľujú sa od zápasu ideí a programov o bitku s osobnosťami, na vojnu s cieľom zničiť súperov. V predvolebnej rétorike a sloganoch strán a kandidátov často stretáme výzvy niekoho „poraziť“, „zastaviť“, „odstrániť“ atď. Obvinenia v trestných činoch sú najbežnejším trikom v politických prejavoch. Od toho som dosť znechutený.

Dobre viem že mnohý spoluobčania sa pozerajú na to inak. Aj v tomto blogu, kde teraz píšem, sú najviac čítané články, obsahujúce v názvoch osobné útoky a hany. Asi som nesprávne urobený, pretože nikdy ani neotvorím podobné texty. Nebaví ma nadmerný agresívny kriticizmus. Dávam prednosť tým, ktorí uspejú pre svoje zásluhy, než pre ponižovanie iných.

Ale, vylúčivší všetkých, pre koho je typické špatné správanie, som bol zdesený. Na zozname takmer nikto nezostal! Aj mnohé „nové“ strany sa stihli pripojiť do hádok, vzájomných diskreditácií a vojen kompromatov, v ktorých sa už utopili ich „tradiční“ kolegovia. Takže sa znova vrátim na neúčasť?

Na šťastie v tejto chvíli som si všimol že je pár výnimiek – strany, ktoré sa zrejme nezúčastňujú v polievaní súperov špinou. Jedna z nich má dosť sympatickú pre mňa sociálnu orientáciu. Žiaľ je že, aby som nebol podozrivý z predvolebnej agitácie, nemôžem o tom napísať viac

V tejto variante ma nič nedráždi a nepôsobí odmietnutie. Avšak, pritom že podľa prieskumov počet podporovateľov tej strany neustále rastie, ešte je riziko že neprejde cez 5 percentnú bariéru. Ale, ako sociológ, dobré viem že v štúdiách na relatívne malom počte respondentov nevyhnutná chyba je až do niekoľkých percent, preto nedávam na to veľký pozor.

Už keď som rozhodol že mám koho voliť, nech to bude naozaj dobrá voľba!

„Prekrásny nový svet“

28.03.2020

Mnohí autori už vážne naznačili že po pandémii svet nebude rovnaký ako predtým. Ale aký bude? Ako sa bude líšiť od terajšieho? Nepoznáme budúcnosť, môžeme iba predpokladať, čo sa stane na základe súčasných trendov… Idea neustáleho progresu nás naučila očakávať že každá nová etapa vo vývoji ľudstva by mala byť lepšia, ako tá predchádzajúca. V roku [...]

Ruský reset na nulu

21.03.2020

Čokoľvek poviete, Slovensko a Rusko sú vo všetkom odlišné. Teraz na Slovensku epidémia úplne zatemnila politiku. Dokonca mi je aj trochu ľúto volebných víťazov: veľa za to bojovali, ale až do dnes skoro nikto nedával na nich pozor. Kdekoľvek sa pozriete, „starý“ predseda vlády a ministerka vnútra stále boli tu a rozhodovali osudové veci. Ale kde boli nový? Čo robili? [...]

Debakel verejného zdravotníctva

14.03.2020

Nedávno som kritizoval stav nášho zdravotníctva (https://program2.blog.pravda.sk/2019/11/09/cierna-diera-zdravotnictva/). Nebolo to niečo neobyčajne, vlastne iba leňoch to nerobí. Pandémia však predbehla túto diskusiu. Teraz problémy sociálnej hygieny a organizácie medicínskej pomoci obyvateľstvu sa stali najaktuálnejšími, aby sa nepovedalo – osudovými. A okamžite sme [...]

pocasie-1-4-2020

Apríl si z nás robí žarty, počasie pripomenie február

31.03.2020 21:08

Ovocinári a záhradkári musia byť v pohotovosti, počasie začiatkom apríla k nim dokáže byť nemilosrdné.

spravodlivosť, váhy, kniha, kladivko

Funkcie sa vzdalo 19 sudcov, sú medzi nimi aj piati z Najvyššieho súdu SR

31.03.2020 17:47

Najväčší výpadok zaznamenal Krajský súd v Košiciach, ktorý príde o 11 sudcov.

Jarmila Urbancová

Urbancová končí na Najvyššom súde

31.03.2020 16:43

Urbancová odchádza z justície potom, čo ju zadržala a obvinila NAKA pre podplácanie v kauze Technopol. V súčasnosti je vyšetrovaná na slobode.

Irán USA Rúhání revolúcia islamská výročie oslavy vlajka

USA predĺžili platnosť výnimiek zo sankcií uvalených na Irán

31.03.2020 16:20

USA predlžujú výnimky i napriek tomu, že len minulý týždeň zaviedli nové sankcie voči dvadsiatim Iráncom a spoločnostiam, ktoré údajne podporovali šiitské milície v Iraku zodpovedné za útoky na americké vojenské základne.

Vasil Lipitsky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 108613x
Priemerná čítanosť článkov: 2586x

Autor blogu

Kategórie