Založ si blog

Koho mám voliť?

Divím sa nadšenosti niektorých spoluobčanov pred parlamentnými voľbami. Už by mali pochopiť: „Keby voľby mohli niečo zmeniť, tak by nám neboli dovolené“ („If voting made any difference they wouldn’t let us do it“).

Tieto slová sa pripisujú Markovi Twainovi, (Mark Twain, Samuel Langhorne Clemens, 1835. – 1910.), hoci experti na jeho tvorivé dedičstvo tvrdia že to nikdy v živote nepovedal ani nenapísal (https://www.factcheck.org/2019/06/fake-mark-twain-quote-mocks-voting/). Ale je to sformulované úplne v jeho štýle a asi patrí nejakému jeho vernému nástupcovi.

Už som vyjadroval svoj postoj k voľbám a celkom ku reprezentatívnej demokracii (https://program2.blog.pravda.sk/2019/09/07/naco-potrebujeme-volby/). Nemá zmysel to opakovať. Pritom že na akýchkoľvek voľby som vždy skeptický, blíži sa chvíľa, keď sa musím konkrétne rozhodnúť: ako sa vlastne budem tváriť v deň hlasovania?

Prvá myšlienka – vôbec sa nezúčastniť. Práve, načo robiť to, v čom nevidíš žiadny zmysel? Dobré chápem spoluobčanov, ktorý si vyberú takúto možnosť. No… absentérstvo má svoju slabinu: dávaš ostatným príležitosť rozhodovať za teba. Voľby sa uskutočnia aj keď tam neprídem, a je možné že bude zvolený niekto, koho nechcem vidieť ani v parlamente, ani vo vláde. Tak potom budem od týchto ľudí  závisieť! A si nadávať že som neurobil nič, aby tomu zabránil.

Asi potrebujem ísť hlasovať, aspoň pre kľudný spánok. Ale za koho? Začínam čítať programy a predvolebné vyhlásenia. Divím sa že programové rozdiely nie sú veľké aj medzi nezlučiteľnými súpermi. Ponúkajú vo väčšine veľmi podobné praktické kroky. Každý ide bojovať proti korupcii, proti chudobe. Každý chce zlepšiť život spoluobčanov. Rozlišujú sa v detailoch, ktoré pre mňa nie sú rozhodujúce.

Napríklad, nechápem načo riešiť utečencov, keď aj tak sem nechcú ísť. Mám svoj názor k umelým potratom alebo LGBT-manželstvám, ale zdá sa mi zvláštne voliť niekoho iba na tom základe. Medzinárodné vzťahy sú dôležité, no pre mňa prioritu majú vnútorné problémy. Nepoviem že znalosť programov veľmi pomáha výberu.

Už som dával pozor na to že ideológia už neurčuje politické správanie moderných strán (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/472015/politicke-strany-next-generation.html). Preto voliči stratili základné orientačné body a sú nútení spoliehať sa viac na osobné sympatie a antipatie, ako na tradičné hodnoty a politické smery.

Aj ja idem tou cestou, hoci vôbec sa mi nepáči. Zoznam strán a politikov je dlhý, no výber nie je bohatý. Nikto z nich nie je pre mňa, ako aj pre mnohých iných, ideálny. Skúsim vylúčiť tých, ktorých určite nebudem voliť, a pozrieť, kto sa vtedy zostane na zoznam.

Nechcem hlasovať za takých, ktorí stále útočia na súperov, vybudovávajúc volebnú kampaň prostredníctvom odhalení a urážok, snažia sa rozdeliť spoločnosť na „svojich“ a nepriateľov a znásobiť neznášanlivosť a vzájomnú nenávisť.

Politika svojou povahou je konkurencia, borba. Nie všetci jej účastníci sa vedia udržať v rámcoch fair play (férovej hry) a vzďaľujú sa od zápasu ideí a programov o bitku s osobnosťami, na vojnu s cieľom zničiť súperov. V predvolebnej rétorike a sloganoch strán a kandidátov často stretáme výzvy niekoho „poraziť“, „zastaviť“, „odstrániť“ atď. Obvinenia v trestných činoch sú najbežnejším trikom v politických prejavoch. Od toho som dosť znechutený.

Dobre viem že mnohý spoluobčania sa pozerajú na to inak. Aj v tomto blogu, kde teraz píšem, sú najviac čítané články, obsahujúce v názvoch osobné útoky a hany. Asi som nesprávne urobený, pretože nikdy ani neotvorím podobné texty. Nebaví ma nadmerný agresívny kriticizmus. Dávam prednosť tým, ktorí uspejú pre svoje zásluhy, než pre ponižovanie iných.

Ale, vylúčivší všetkých, pre koho je typické špatné správanie, som bol zdesený. Na zozname takmer nikto nezostal! Aj mnohé „nové“ strany sa stihli pripojiť do hádok, vzájomných diskreditácií a vojen kompromatov, v ktorých sa už utopili ich „tradiční“ kolegovia. Takže sa znova vrátim na neúčasť?

Na šťastie v tejto chvíli som si všimol že je pár výnimiek – strany, ktoré sa zrejme nezúčastňujú v polievaní súperov špinou. Jedna z nich má dosť sympatickú pre mňa sociálnu orientáciu. Žiaľ je že, aby som nebol podozrivý z predvolebnej agitácie, nemôžem o tom napísať viac

V tejto variante ma nič nedráždi a nepôsobí odmietnutie. Avšak, pritom že podľa prieskumov počet podporovateľov tej strany neustále rastie, ešte je riziko že neprejde cez 5 percentnú bariéru. Ale, ako sociológ, dobré viem že v štúdiách na relatívne malom počte respondentov nevyhnutná chyba je až do niekoľkých percent, preto nedávam na to veľký pozor.

Už keď som rozhodol že mám koho voliť, nech to bude naozaj dobrá voľba!

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.