Čo by mala urobiť pani prezidentka. ..

Konfrontácia medzi vyššími ústavnými činiteľmi kvôli „celoplošnému testovaniu“ spôsobila zmiešané pocity. Dá sa pochopiť, prečo sa pani prezidentka postavila neprimeraným vládnym krokom. No samotný konflikt vyplýva nielen z jej osobných postojov a správania, ale aj zo zvláštností nášho politického systému.

Preto sa musíme vrátiť k problému, o ktorom som už písal počas prezidentských volieb (https://www.noveslovo.sk/c/Naco_su_nam_prezidentske_volby).

Prezident(ka) SR objektívne nemôže urobiť skoro nič konkrétne pre ľudí. Podľa ústavy SR je hlavou štátu – no tá hlava nemá ruky. Základný zákon jej udelil veľmi obmedzené právomoci.

Tu vidím nepríjemný rozpor. Prezident(ka) je zvolený(á) všetkými občanmi „v priamych voľbách tajným hlasovaním“ (Ústava SR, čl. 101.(4)). Koncentrácia vôle ľudu v tomto prípade je maximálna. Nedobrovoľne očakávame, že uvidíme aj rovnakú koncentráciu moci. Občania chcú od podobnej osoby aj vyjadrenia, aj rozhodnutia, aj činy vo všetkých dôležitých situáciách.

Ale v skutočnosti reálna moc je sústredená v parlamente a vo vláde. Kým prezident(ka) žije s nimi v súlade, „plaví sa na tej istej lodi“, bude „mier, kľud a pokora“. Keď patrí to toho istého politického smerovania, ako aj parlamentná väčšina, to môže trvať dlho. Keď nie, určite vypuknú problémy. Ak v niečom nenájde konsenzus s vládou, idyla sa hneď skončí – ako to vidíme dnes.

História pozná prípady „spolunažívania“ (fr. Cohabitation) prezidentov s im opozičným parlamentom: napríklad François Mitterrand (1916.-1996.) to vo Francúzsku prežíval až cez svoje dva funkčné obdobia. Avšak to nebola pre neho ľahká prechádzka. Analogická situácia v Rusku v roku 1993. priviedla k tragédii (https://www.noveslovo.sk/c/Dvadsatpat_rokov_od_statneho_prevratu_v_Rusku)…

Hoci je to ťažké, pokúsim sa abstrahovať od našej dnešnej reality. Bez ohľadu na to, ktorej strane fandíme, je pre spoločnosť lepšie, aby v budúcnosti takéto konflikty boli vylúčené. Mali by sme menej stresov, rozkolov a napätí.

Dá sa to dosiahnuť dvoma spôsobmi. Je možné rozšíriť prezidentské právomoci – niečo podobné, ako to je vo Francúzsku alebo v USA. Avšak nemyslím si, že parlament aspoň niekedy schváli takéto zmeny.

Druhá cesta: vo viacerých krajinách prezidentov volí nie celé obyvateľstvo, ale iba parlamenty. Alebo, ako napríklad v Nemecku a Taliansku, špeciálne vytvorené širšie rady, ktoré, okrem poslancov parlamentu, zahŕňajú zástupcov regiónov. Vo Švajčiarsku funkciu prezidenta striedavo spĺňajú členovia spolkovej rady (vlády). Taký prístup viac zodpovedá postaveniu prezidenta v politickom systéme parlamentnej republiky a vylučuje konflikty medzi ním a zákonodarcami.

Mám krásny sen: keby pani prezidentka iniciovala ústavné zmeny, optimalizujúce  prezidentské voľby – ich prenesenie do kompetencie parlamentu, možno aj spolu s predstaviteľmi regiónov. Určite by sa zapísala do dejín ako reformátorka a vzor mocnej osoby, pôsobiacej iba vo verejnom záujme. Ale asi je to len sen…

Niekto už chystá zbrane. ..

13.02.2025

V ZSSR koloval vtip: Brežnev dorazil do Tbilisi a privítali ho delostreleckým pozdravom 20 sálv. Starý Gruzínec počul streľbu a spýtal sa vnuka: čo sa deje? Odpovedal: „Brežnev prišiel!“ Dedko sa rozhorčil: netrafili naši pri prvom výstrele? Táto anekdota ma však svoje pozadie. V roku 1969 (ale v Moskve) sa naozaj uskutočnil pokus o atentát na Brežneva. Útočník [...]

Kde na Zemi je napísané: Afrika?

01.02.2025

Nedávno Donald Trump v jednom zo svojich prvých prezidentských dekrétov premenoval Mexický záliv na Gulf of America. Google okamžite zmenil ten názov na svojich mapách, pritom Mexika a ďalších tamojších krajín sa nikto ani nepýtal. To mi pripomenulo rozprávku ruského básnika Korneja Čukovského. Jej hlavná postava – krokodíl – odletel z Petrohradu do svojej [...]

Kde je Fico, tam ma byť víťazstvo!

28.01.2025

Fráza v názve článku nie je konštatovaním, ale len prianím. Bol by som rád, keby to tak bolo, lebo podľa mňa by to bolo v prospech nás všetkých. Aj keď si to mnohí, samozrejme, nikdy nepriznajú… Stretnutie nášho premiéra v Moskve a bezprecedentný tlak, ktorý vyvinul na Kyjev neskôr spolu s maďarským kolegom, priniesli výsledky. Ukrajinský líder sa odrazu stal [...]

Záplavy / Potopa / Floods /

Extrémne počasie si v Taliansku a Francúzsku vyžiadalo najmenej štyri obete

18.04.2025 19:41

Lejaky i husté sneženie od štvrtka sužovalo časti Talianska, Francúzska a Švajčiarska.

Straz Graniczna

Poliaci pre SLAK obmedzili dopravu zo Slovenska na svoje územie

18.04.2025 19:15

Zmena okrem iného zahŕňa používanie značky zákazu vjazdu B2 s doplňujúcou tabuľkou T1 s konkrétnym obsahom.

Russia Ukraine War

Kyjev uvalil sankcie na čínske firmy. Zelenskyj na podobný krok vyzve aj spojencov

18.04.2025 18:27

Firmy sa podľa ukrajinského prezidenta Zelenského podieľajú na výrobe ruských striel Iskander.