Založ si blog

Slovenský Stonehenge 2 – monument našej hlúposti

Bohužiaľ, ale „pamätník našej hlúposti“, o ktorom som nedávno písal (https://program2.blog.pravda.sk/2020/08/02/slovensky-stonehenge-pamatnik-nasej-hluposti/), nie je unikátny…

V roku 1978. pri výstavbe diaľnice medzi Trnavou a Piešťanmi bol objavený senzačný archeologický nález – obrovská kruhová štruktúra, datovaná 5 tisíc rokov pred naším letopočtom. O dvetisíc rokov skôr ako slávny Stonehenge!

Takéto štruktúry sa nazývajú „rondely“. Aby ste zistili o nich viac, odporúčam prečítať prácu Lukáša Perného (https://www.posterus.sk/?p=14634). A aby ste sa emocionálne priblížili do tých vzdialených čias, a aj si vypočuli jeho skladby z albumu „The Rondel“ (https://www.youtube.com/watch?v=8g77oPyowTg).

Praveký historický objekt, tesne pri diaľnici, blízko tradičných turistických cieľov – asi aj nájsť zlatý poklad by nebolo výnosnejšie! Keby trošku posunuli autoban a vybudovali krásny archeologický park a múzeum, to by sa oplatilo.

No… aj keď to vtedy niekoho napadlo, zmena projektu diaľnice je minimálne strašné trápenie. Objekt pokryli zeminou, vyplnili betónom a položili vozovku.

Teraz je na tej ceste tesne pred Hlohovcom odbočka na odpočívadlo Červeník s benzínovou pumpou. Za jej chrbtom uvidíte vysoký betónový pilier. Tam na začiatku 80. rokov 20. st. vytvorili pomník archeologickému nálezisku, rondelu Bučany.

Je to ohromujúce. Zničili časť našej prehistórie, ale postavili jej pomník! To už nie je iba pamätník našej hlúposti – je to celý jej monument alebo memoriál! Nikdy tam neuvidíme davy turistov – kto vlastne pôjde niečo obdivovať na pumpu?

Ešte jeden známy rondel bol objavený v Svodíne, pri Nových Zámkoch. Tam sa uskutočnili vykopávky a výskum, potvrdivší rituálny a astronomický účel objektu (https://tech.sme.sk/c/2991062/rondely-vydali-astronomicke-tajomstvo.html). Chcel som ho osobne uvidieť a napísal som na obecný úrad otázku: či sa to dá?

Dostal som takú odpoveď: „Teší nás Váš záujem o rondel, žiaľ s ľútosťou Vám musíme oznámiť, že rondel bol po archeologickom výskume uvedený do pôvodného stavu, čiže bol znova zakrytý zeminou. Jeho miesto označuje len tabuľa na konci Malej Škovránkovej ulice pred vchodom do vinohradov vo Svodíne. Obec má vypracovaný projekt na odokrytie rondelu a plánuje ju v budúcnosti sprístupniť verejnosti“.

Zase len tabula. Aspoň tu obyvatelia chápu, že im vyhovuje oživiť rondel. No buďme realisti: neveľká obec samostatne nezvládne takýto projekt, potrebuje účasť štátu alebo súkromných investorov…

Máme na Slovensku viac ako 70 objavených rondelov, sú aj v Češku, aj v Poľsku. Nestratil som náladu navštíviť aspoň jeden z nich. Preto 06.08.20. som poslal takýto mail do Archeologického ústavu SAV:

Vážení kolegovia (tak ich menujem, pretože aj ja som sa zúčastňoval na archeologických vykopávkach), chcem na vlastné oči uvidieť rondel. Nedarí sa mi nájsť informácie, aké z nich sú prístupné pre návštevníkov a aké je v stave, že je možné pochopiť, čo to je. Prosím si Vašu radu a vopred ďakujem.“

Až do som dnes nedostal žiadnu odpoveď. Asi vedci skúmajú problém. Alebo, čo je pravdepodobnejšie, ani nezvažujú, že by mohli odpovedávať na podobné otázky. Je to márne. Robia svoje výskumy na náklady platcov daní a mali by reagovať na akékoľvek žiadosti občanov, už nehovoriac o kolegoch.

Archeológia je schopná byť výnosnou. Dá sa to dosiahnuť, keď vytvoríme archeologické parky, prístupné pre verejnosť, atraktívne pre turistov. Takéto existujú vo viacerých krajinách a prispievajú do rozpočtov regiónov, v ktorých sa nachádzajú.

Slovensko má dobrý potenciál pre vnútornú a medzinárodnú turistiku. Musíme ho lepšie využívať, aby v budúcnosti už nevznikali nové pamätníky našej hlúposti.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.

štôlňa, Banská Štiavnica

Mŕtvych Štiavničanov vytiahli v noci zo šachty

05.03.2021 08:33

Šachta sa nachádza v komplikovanom lesnom teréne, v strmom kopci, záchranárske práce trvali niekoľko dní.

Germany Far Right

AfD môže sledovať tajná služba. Čo na to voliči?

05.03.2021 08:21

Nemecko odhodlalo na nezvyčajný krok. Celú krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) budú môcť sledovať bezpečnostné zložky.