Založ si blog

Slovenský Stonehenge 2 – monument našej hlúposti

Bohužiaľ, ale „pamätník našej hlúposti“, o ktorom som nedávno písal (https://program2.blog.pravda.sk/2020/08/02/slovensky-stonehenge-pamatnik-nasej-hluposti/), nie je unikátny…

V roku 1978. pri výstavbe diaľnice medzi Trnavou a Piešťanmi bol objavený senzačný archeologický nález – obrovská kruhová štruktúra, datovaná 5 tisíc rokov pred naším letopočtom. O dvetisíc rokov skôr ako slávny Stonehenge!

Takéto štruktúry sa nazývajú „rondely“. Aby ste zistili o nich viac, odporúčam prečítať prácu Lukáša Perného (https://www.posterus.sk/?p=14634). A aby ste sa emocionálne priblížili do tých vzdialených čias, a aj si vypočuli jeho skladby z albumu „The Rondel“ (https://www.youtube.com/watch?v=8g77oPyowTg).

Praveký historický objekt, tesne pri diaľnici, blízko tradičných turistických cieľov – asi aj nájsť zlatý poklad by nebolo výnosnejšie! Keby trošku posunuli autoban a vybudovali krásny archeologický park a múzeum, to by sa oplatilo.

No… aj keď to vtedy niekoho napadlo, zmena projektu diaľnice je minimálne strašné trápenie. Objekt pokryli zeminou, vyplnili betónom a položili vozovku.

Teraz je na tej ceste tesne pred Hlohovcom odbočka na odpočívadlo Červeník s benzínovou pumpou. Za jej chrbtom uvidíte vysoký betónový pilier. Tam na začiatku 80. rokov 20. st. vytvorili pomník archeologickému nálezisku, rondelu Bučany.

Je to ohromujúce. Zničili časť našej prehistórie, ale postavili jej pomník! To už nie je iba pamätník našej hlúposti – je to celý jej monument alebo memoriál! Nikdy tam neuvidíme davy turistov – kto vlastne pôjde niečo obdivovať na pumpu?

Ešte jeden známy rondel bol objavený v Svodíne, pri Nových Zámkoch. Tam sa uskutočnili vykopávky a výskum, potvrdivší rituálny a astronomický účel objektu (https://tech.sme.sk/c/2991062/rondely-vydali-astronomicke-tajomstvo.html). Chcel som ho osobne uvidieť a napísal som na obecný úrad otázku: či sa to dá?

Dostal som takú odpoveď: „Teší nás Váš záujem o rondel, žiaľ s ľútosťou Vám musíme oznámiť, že rondel bol po archeologickom výskume uvedený do pôvodného stavu, čiže bol znova zakrytý zeminou. Jeho miesto označuje len tabuľa na konci Malej Škovránkovej ulice pred vchodom do vinohradov vo Svodíne. Obec má vypracovaný projekt na odokrytie rondelu a plánuje ju v budúcnosti sprístupniť verejnosti“.

Zase len tabula. Aspoň tu obyvatelia chápu, že im vyhovuje oživiť rondel. No buďme realisti: neveľká obec samostatne nezvládne takýto projekt, potrebuje účasť štátu alebo súkromných investorov…

Máme na Slovensku viac ako 70 objavených rondelov, sú aj v Češku, aj v Poľsku. Nestratil som náladu navštíviť aspoň jeden z nich. Preto 06.08.20. som poslal takýto mail do Archeologického ústavu SAV:

Vážení kolegovia (tak ich menujem, pretože aj ja som sa zúčastňoval na archeologických vykopávkach), chcem na vlastné oči uvidieť rondel. Nedarí sa mi nájsť informácie, aké z nich sú prístupné pre návštevníkov a aké je v stave, že je možné pochopiť, čo to je. Prosím si Vašu radu a vopred ďakujem.“

Až do som dnes nedostal žiadnu odpoveď. Asi vedci skúmajú problém. Alebo, čo je pravdepodobnejšie, ani nezvažujú, že by mohli odpovedávať na podobné otázky. Je to márne. Robia svoje výskumy na náklady platcov daní a mali by reagovať na akékoľvek žiadosti občanov, už nehovoriac o kolegoch.

Archeológia je schopná byť výnosnou. Dá sa to dosiahnuť, keď vytvoríme archeologické parky, prístupné pre verejnosť, atraktívne pre turistov. Takéto existujú vo viacerých krajinách a prispievajú do rozpočtov regiónov, v ktorých sa nachádzajú.

Slovensko má dobrý potenciál pre vnútornú a medzinárodnú turistiku. Musíme ho lepšie využívať, aby v budúcnosti už nevznikali nové pamätníky našej hlúposti.

Armáda v uliciach: Quo vadis, vláda?

24.10.2020

V priebehu môjho života, sa mi podarilo, aby som uvidel až niekoľko fantastických filmov, venovaných katastrofálnym epidémiám. Mali veľa spoločného, hoci niektoré boli vytvorené v Hollywoode, iné v Európe a ostatné v Rusku. Napriek tomu, ich scenáre obsahovali veľmi podobné sujety. Ich súhrn vyzerá takto: Nevedomá nákaza ničí ľudí. Žiadne opatrenia nie sú účinné. [...]

Turci idú!

18.10.2020

Ľudia boží, utekajte,/ zajať Turkom sa nedajte…“ Samo Chalupka (1812.-1883.). „Turčín Poničan“ [...]

Sankcie. .. bez sankcií

17.10.2020

Dozvedeli sme sa, že sankcie, uvalené EU Rusku kvôli pokusu o otrávenie Alexeja Navaľneho (https://program2.blog.pravda.sk/2020/08/29/kto-otravil-navalneho/), sú veľmi obmedzené a divné. V zozname je 6 osôb a vedecký ústav organickej chémie a technológie (НИИОХТ) (file:///C:/Users/User/AppData/Local/Microsoft/Windows/INetCache/IE/S68FP6N3/CELEX_32020R1480_EN_TXT.pdf). [...]

Bratislava, NR SR, Kollár, autonehoda

Kollár môže mať v aute koho chce. Matovič mu niečo povie, keď vyzdravie

26.10.2020 22:35

Minister Mikulec si nemyslí, že Kollár porušil zákaz vychádzania, ale nevie, či šéf parlamentu riešil so ženou v aute pracovné záležitosti.

Belgický policajt s ochranným rúškom, ktoré si vzal na počesť stretnutia s belgickou kráľovnou.

Belgicko sa topí aj v druhej vlne pandémie

26.10.2020 22:21

Druhá vlna pandémie k Belgičanom nie je o nič milosrdnejšia ako prvá. V pondelok zaznamenali takmer 16-tisíc nových prípadov infekcie. Účinnosť protiopatrení znižuje rozdrobenosť krajiny.

úmrtie, sviečka, pohreb

Na COVID-19 zomrel moderátor Kmeťo, ministerstvo šíri jeho odkaz

26.10.2020 21:00

Zomrel moderátor Jozef Kmeťo (47), ktorý bol infikovaný koronavírusom. Krajčího ministerstvo šíri jeho video v ťažkom stave, kde varuje pred chorobou.

STU

Akademický senát odsúhlasil návrh na odvolanie rektora STU Fikara

26.10.2020 20:19

Za odvolanie rektora STU Miroslava Fikara hlasovalo počas zasadnutia akademického senátu 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.