Založ si blog

Ako sa stať úspešným blogerom (stručná príručka)

Aký bloger je úspešný? Asi najvplyvnejší. No aby sme zistili a porovnali vplyv blogerov na verejnú mienku, to by si vyžiadalo komplexnú sociologickú štúdiu. Preto sa obmedzíme len jedným indikátorom: čitateľnosťou. Čím viac ľudí prečítalo text, tým je pravdepodobnejšie, že niekoho z nich zaujal. Ako si to zabezpečíte?

Administrátori blogu „Pravda“ založili pre nás stránku „Najčítanejšie články“, kde uvidíme 20 najpopulárnejších textov za posledné obdobie (aké presne, žiaľ, nie je uvedené, no to sa stále obnovuje). Ich prehľad nám dáva užitočné poučenie.

Všetkých 20 je venovaných aktuálnej slovenskej politike. Iné témy nie sú konkurenčné. Aj pandémia COVID-19 zaujíma čitateľov viac svojimi politickými následkami, ako odborníckymi medicínskymi aspektami. Aby ste sa stali úspešným blogerom, sústreďte sa na politiku, nestrácajte čas inými sférami verejného života.

Všetkých 20 máju zaujímavé nadpisy. Slúžia na to, aby okamžite prilákali čitateľov, aby títo hneď otvorili text. Ďalej ani nemusia čítať – už budú pripísaný do počtu sledovateľov. Obsah článku vôbec nemá byť súvislý s titulom: kľudne môžete umiestniť v názve medveďa, aj keď píšete o rybe (ak ste si istí, že medveď je pre čitateľov zaujímavejší, ako ryba). Aby ste sa stali úspešným blogerom, venujte maximálne úsilie atraktívnemu pomenovaniu svojich textov.

V názvoch 17. článkov z 20. vidíme priezviská slovenských politikov. Dá sa predpokladať, že publikum viac reaguje na osobnosti, na známe mená, ako na podstatu problémov. Aby ste sa stali úspešným blogerom, zamerajte svoju pozornosť na individuality.

Na zozname osôb, uvedených v názvoch najčítanejších článkov, lídrom je pani prezidentka – je spomínaná v 7 tituloch. Na druhom mieste je pán predseda vlády – 5 zmienok. Pritom v 3 prípadoch sú prítomní obaja. Aby ste sa stali úspešným blogerom, snažte sa vyjadrovať o najvyšších predstaviteľoch štátu.

Okrem nich je na zozname ešte 7 osôb. Medzi nimi sú poslanci, podnikatelia a bývalý minister. Ak vás nenapadne nič, spojené s prezidentkou a premiérom, môžete použiť aj mená iných známych person – hlavne, aby boli dosť medializovaní.

Ešte nedávno si bolo ťažké predstaviť článok o politike bez zmienky predchádzajúceho premiéra – ale teraz v prvej dvadsiatke ten bol spomenutý iba dva krát. Svetská sláva rýchlo pominie, verejnosť viac zaujímajú ľudia so skutočnou silou. Aby ste sa stali úspešným blogerom, nezabudnite včas prepnúť svoj interes na reálne mocné persony.

Z 20. analyzovaných textov žiadny nie je pozitívny vo vzťahu k politikom, ktorí sú v ňom uvedení. Nikto z autorov ich nepodporuje a nevidí nič dobré v tom, čo robia. Ak sa vám náhodou páči vláda a jej aktivity, nepíšte nič! Tak nikdy nebudete mať úspech – auditórium je naladený na kritiku a odhalenia.

Najčítanejšie články obsahujú veľmi krutú kritiku. Podľa nich žijeme v „mafiánskom štáte“ a sami sú „idiotskejší ako idioti“. Jeden politik „v kaluži sa utopil“, iná „šliapla na jazyk“. Jeden politik je ako „papagáj“, iná je „múdrosračka“ atď. To všetko je už v názvoch – to, čo je napísané v samotných textoch, sa bojím opakovať.

V skutočnosti to už nie je kritika, ale osobné útoky a priame urážky. To sa asi verejnosti páči. Aby ste sa stali úspešným blogerom, používajte silné výrazy, neváhajte vložiť do textu škaredené slová – čitatelia budú spokojní.

Je veľmi produktívne, aby ste obvinili akúkoľvek mocnú osobu z nejakého zločinu. Keď, ako naschvál, nikto z nich nikoho nezabil ani neznásilnil, nerozčuľujte sa – na ten účel vždy mate k dispozícii korupciu.

Stále si myslíme, že nás okrádajú. Na základe niektorých článkov vzniká dojem, že kvôli tomu záhadne miznú obrovské milióny, keď nie miliardy eur. Pre mňa tu je hlavnou záhadou, ako pri tom nikde a nikomu nič neubúda: rozpočet sa plní, stavby pribúdajú, mzdy a dôchodky sa vyplácajú atď. To je úplne proti zákonom prírody!

Avšak tento argument nemôže nikoho presvedčiť. V blogosfére korupcia je témou číslo jedna. Aby ste sa stali úspešným blogerom, ignorujte logiku a nehanbite sa niekoho z nej obviniť. Takto určite upútate pozornosť publika!

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, triumf je zaručený. Prepáčte, skoro som zabudol, že by nebolo zlé, keby ste mali v texte aj aspoň jednu originálnu myšlienku. No, keď sa to nepodarí, zbytočne sa nerozhorčujte: ľahko sa zaobídete aj bez nej, ak použijete dosť nedôstojných výrazov.

Je len jeden problém: v dôsledku podobnej „tvorivosti“ sa naša spoločnosť môže ešte viac rozdrobiťzatrpknúť. Ale koho to zaujíma, keď ide o to, ako sa stať úspešným blogerom!

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.