Založ si blog

Debakel verejného zdravotníctva

Nedávno som kritizoval stav nášho zdravotníctva (https://program2.blog.pravda.sk/2019/11/09/cierna-diera-zdravotnictva/). Nebolo to niečo neobyčajne, vlastne iba leňoch to nerobí.

Pandémia však predbehla túto diskusiu. Teraz problémy sociálnej hygieny a organizácie medicínskej pomoci obyvateľstvu sa stali najaktuálnejšími, aby sa nepovedalo – osudovými. A okamžite sme uvideli podivné správanie celého systému verejného zdravotníctva.

A nielen na Slovensku. Svetová medicína sa ukázala byť nepripravená na bežnú mutáciu známeho vírusu. Miliardy, ktoré utrácali štáty a korporácie na výskumy, vývoj diagnostických metód, vakcín a liekov, boli vynakladané vôbec nie na profylaktiku toho, čo dnes ohrozilo zdravie ľudstva a celé svetové hospodárstvo.

Prečo? Odpoveď je jednoduchá: epidemiológia nie je rentabilná. Investované tam peniaze sa pravdepodobne nikdy nevrátia. Navyše – je možné aj stratiť zisky. Opakujúce sa chrípkové epidémie zabezpečujú farmaceutickým korporáciám obrovské výhody – preto nikdy nebudeme mať vakcínu proti tejto chorobe.

Keď doktori odporúčajú lepšie si umývať ruky aby sme sa chránili pred potenciálne smrteľnou infekciou – to znamená že sú úplne bezradný a nevedia, čo majú robiť. Sme svedkami debakla medicínskej vedy a farmakológie, ktoré sme považovali za najvyspelejšie odbory.

Mocne orgány všade vymýšľajú preventívne drakonické opatrenia, ktorých účinnosť je veľmi sporná. A hneď sa vyhrážajú trestami za ich porušenie. Naozaj si myslia že to je najlepšia podpora pre aj bez toho vystrašených a zmätených spoluobčanov? Podozrievam že iba šíria paniku a vytvárajú u ľudí pocit bezbrannosti a beznádeje.

Úrady, keď chcú urobiť niečo užitočné, mali by čo najskôr uznať diplomy tisícov doktorov z východnej Európy, ktorí už sú tu, ale nemôžu pôsobiť ako lekári kvôli hlúpym obmedzeniam. To by dovolilo obsadiť vakancie v klinikách a nemocniciach a zvýšilo by to možnosti pomoci všetkým nakazeným. Nebolo by zlé zavolať aj dobrovoľníkov, ochotných starať sa o ľudí v karanténe – napr., dovážať potraviny.

Najpodivnejšia pre mňa je požiadavka nechodiť k lekárom. Preboha, a kto ešte pomôže chorým? Chápem že autori týchto odporučení majú na mysli obmedziť kontakty infikovaných koronavírusom s inými pacientami. Ale to povedie k tomu že mimo lekárskej podpory budú všetci, ktorí ju potrebujú kvôli iným ochoreniam. Či nedostaneme od toho viac obetí, ako od samotnej epidémie?

Čo vlastne budú robiť lekári, ku ktorým neprídu pacienti? Sedieť na zadku uprostred pandémie? A či nie je tu na pozadí snaha zdravotníkov sa zachovať od… nás, od potenciálne a reálne infikovaných ľudí? Vlastne aj niektoré „mimoriadni opatrenia“, zriadené štátnymi úradníkmi a zamestnancami, sú jasne zamerané iba na ich ochranu pred kontaktmi s občanmi (ich živiteľmi).

Pochopil by som, keby doktori vyhlásili: nechoďte do ambulancií, sami za Vami prídeme domov po prvej výzve. No toto ešte nikto výrazne nepovedal. Ak to nebude takto fungovať, to znamená že systém zdravotníctva zatvorilo pred nami dvere presné vtedy, keď ho najviac potrebujeme. Zase vidíme fiasko, neschopnosť spĺňať to, pre čo je systém vytvorený.

V obdobie pandémii by mali byť všetci lekári zmobilizovaní a slúžiť v režime pohotovosti 24/7. A nielen všeobecný – aj odborníci určite vedia o liečbe viac, ako pacienti. Učili sa na verejných školách, dostavajú mzdy na úkor našich daní a odvodov. Prišiel čas na to, aby ukázali že to neboli vyhodené peniaze.

Zdravotné poisťovne sa správajú podozrivo ticho. Verejnosť by mala lepšie poznať ich plány – ako budú stimulovať mimoriadnu prácu lekárov, ako podporia obyvateľstvo, ktoré vynútene nakupuje protizápalové a antipyretické lieky alebo antiseptiká a osobné ochranné prostriedky, ako rýchlo posilnia výbavu nemocníc, najmä kúpia dosť umelých dýchacích prístrojov, aby zvládli nápor veľkého počtu nakazených. Stačí rozmýšľania iba o ziskoch – musíte konečne spĺňať svoju misiu, starať sa o poistených zákazníkov.

Nikto ešte nevie kedy a ako sa skonči táto pandémia. Čo najskôr, sa vírus priebehom času zmutuje, oslabne, alebo úplne zmizne, ako sa to už dialo v iných prípadoch. Avšak je malo pravdepodobne že zvíťazí nad ním práve naše verejné zdravotníctvo.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.

štôlňa, Banská Štiavnica

Mŕtvych Štiavničanov vytiahli v noci zo šachty

05.03.2021 08:33

Šachta sa nachádza v komplikovanom lesnom teréne, v strmom kopci, záchranárske práce trvali niekoľko dní.