Kto je zosobnením Slovenského štátu?

Nedávno v Británii odzneli oslavy na počesť 70. výročia vlády Alžbety II. Zúčastnili sa ich nielen monarchisti, ale aj milióny Angličanov, pre ktorých je táto ctihodná žena symbolom nácie a zosobnením štátu. Prítomnosť takejto persony spája ľudí a posilňuje ich vlastenecké cítenie.

Ale… kto zosobňuje dnešný Slovenský štát? Bohužiaľ, nikto z jeho terajších činiteľov nie je všeobecne uznávanou autoritou.

V našich novodobých dejinách je ťažké nájsť nepoškvrneného politika. Najmä preto, že každá nová vláda štedro hádže blato na svojich predchodcov a snaží sa ich aspoň za niečo aj trestne stíhať.

Nemáme ani spoľahlivých a slušných otcov-zakladateľov. Lídri prvej samostatnej Slovenskej republiky boli vyhlásený za fašistov. Asi ešte dlho nepočujeme ich mená na slávnostných podujatiach.

Moderné Slovensko dosiahlo nezávislosť na čele s Vladimírom Mečiarom. No politickí súperi a médiá sa veľa usilovali, aby sme si ho pamätali iba v súvislosti so škandálmi a pochybnou amnestiou. Preto nie je nesporný kandidát na zosobnenie štátu.

Z rovnakých dôvodov je prvý prezident republiky Michal Kováč spomínaný hlavne v kauze únosu jeho syna. To nestačí aby ho považovali za národný symbol.

Nie je divné, že krajania radšej hľadajú ideál v hĺbke histórii. Podľa známej ankety RTVS z roku 2019 väčšina účastníkov prieskumu ohodnotila ako najväčšieho Slováka Milana Rastislava Štefánika, ktorý s veľkým náskokom predbehol Ľudovíta Štúra. Hlas ľudu je hlas Boží, ale títo dvaja však nesúvisia priamo so súčasným štátom.

Asi si treba ešte poriadne premyslieť, aby sme si vybrali (alebo vytvorili!) dôstojného kandidáta,  ktorého nebude hanebné uznať ako zosobnenie Slovenska. Bolo by dobré aj menej poliať špinou politických konkurentov, no toto asi už je nad rámec pravdepodobnosti.

Znak šialenstva

27.08.2024

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote. Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach. [...]

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Taxi, USA, New York

Taxík vrazil do šiestich chodcov na Manhattane

26.12.2024 10:37

Polícia spresnila, že vodič taxíka podľa všetkého utrpel bližšie nešpecifikované zdravotné problémy.

Kazachstan Azerbajdžan Lietadlo Havária Obete

Zostrelenie? Stret s vtákmi? Pád lietadla v Kazachstane sprevádza množstvo pochybností

26.12.2024 10:20, aktualizované: 11:18

Portál Flightradar24 uviedol, že u Grozného bolo lietadlo vystavené rušeniu GPS a tiež falošnému vysielaniu tohto navigačného systému.

Jun Sok-jol

Juhokórejská opozícia podala návrh na impeachment proti prezidentovi

26.12.2024 08:56

Han Tok-su odmietol vymenovať sudcov ústavného súdu, ktorí by dokončili proces odvolania jeho predchodcu z funkcie.

Nemecko, útok nožom, Siegen

Tragédia na Vianoce: V Rosenheime našli dve mŕtve deti, zrejme ich zabila matka

26.12.2024 08:25

O ostatných členov rodiny sa staral krízový intervenčný tím.