Založ si blog

Devalvácia ľudskosti

Žijeme v dobe devalvácie – znehodnocovania hodnôt. Je to nielen o zlacňovaní peniazi. Tento jav je dnes typický pre mnohé aspekty nášho života.

Devalvujú sa pojmy. Dnes nazývame fašistami a nacistami skoro každého, kto sa nám nepáči. Slovo „genocída“ znie pri akomkoľvek konflikte. Tieto definície stratili alarmujúci význam, stali sa bežnými a každodennými.

Zažili sme aj znehodnocovanie demokracie. Počas pandémie sme si zvykli na obmedzenia našich práv a slobôd. Teraz to isté pokračovalo pod zámienkou bojov na Ukrajine. V Rusku, a teraz už aj na Slovensku, orgány zastavujú činnosť opozičných médií. Kedysi sme takéto kroky hodnotili ako totalitnú praktiku.

Aj justícia sa devalvuje, robia z nej služobnícku politiky. Občanom, ktorí majú odlišné od mainstreamu názory a odvážia sa ich zverejňovať, hrozí trestné stíhanie.

Trpia kvôli politike kultúra aj šport. V akútnych časoch studenej vojny prebiehali medzi znepriatelenými tábormi vedecké a kultúrne výmeny aj športové preteky. Teraz ich štáty unáhlene zrušili.

Je devalvovaná aj pravda. Podľa Aischylosa, je tá prvou obeťou každej vojny. To, čo tvrdia Rusi, považujeme za propagandu. Hoci je dnes neslušné pochybovať o tom, čo hovoria Ukrajinci, je to však tiež propaganda. Kde nájdeme spoľahlivé informácie? Ako sa hovorí, počas vojny neklamú len mŕtvoly.

Znehodnocované je aj to, čo stále vyhlasujeme za najvyššiu hodnotu – ľudský život. Počas ozbrojených bojov sa ich účastníci-súperi ticho zhodujú, že existuje niečo dôležitejšie a cennejšie ako ľudia. V jednej chvíli miznú humanistické presvedčenia a kresťanská morálka, ktorým učíme naši deti.

Viditeľnou sa stala devalvácia ľudskosti. Staviame ploty proti núteným presídlencom z Afriky a Ázie a zároveň srdečne vítame utečencov z Ukrajiny. To znamená, že náš európsky humanizmus je selektívny a platí iba pre našich blízkych (genetické, civilizačné, ideové) ľudí. No toto bohužiaľ už nie je úplne humanizmus.

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Nobelove prekvapenia

18.10.2023

Svet sa nedávno dozvedel, že 77. ročnej profesorke Harvardskej univerzity Claudie Goldinovej je tento rok udelená Nobelova cena za ekonómiu. Toto nie je žiadne prekvapenie – je dosť známa medzi odborníkmi. Rešpektovaná vedkyňa je iba tretia v histórii žena, ktorá dostala podobne ocenenie. Jej hlavné diela („Understanding the Gender Gap: An Economic History of American [...]

nôž, krv, zranenie

Útočník v nemocnici v Číne zabil alebo zranil najmenej desať ľudí

07.05.2024 10:00

Útočníka, ktorý bol ozbrojený nožom, podľa týchto správ zadržali.

NR SR / Parlament /

Poslanci začali ďalší týždeň schôdze, odhlasovať majú viacero návrhov

07.05.2024 09:33

Popoludní majú poslanci na programe tri návrhy z dielne ministerstva zdravotníctva.

poľsko, odpočúvanie, Kaczynski

V dejisku výjazdného rokovania poľskej vlády sa našlo odpočúvacie zariadenie

07.05.2024 09:21

Na jeho slávnostnom otvorení sa má okrem poľského premiéra Tuska zúčastniť aj predsedníčka eurokomisie Leyenová.

polícia, vyhrážky, univerzita komenského

Na školách vo viacerých krajoch nahlásili bomby, policajti to preverujú

07.05.2024 08:06, aktualizované: 08:34

Oznámenia o údajnom uložení výbušnín preverujú vo viacerých školách v okresoch Malacky, Senec a Pezinok.