Putin a Plavci

Nedávno (8 apríla) ruský prezident Vladimír Putin (Владимир Владимирович Путин) v televíznom prejave potešil Rusov porovnaním epidémie koronavírusu s … nájazdmi Plavcov a Pečenehov na Rusko v skorom stredoveku. Toto vyvolalo celú vlnu posmešok a memov (napríklad: https://medialeaks.ru/0804lug-memy-pro-pechenegov/), pre Kremeľ asi nečakanú .

Komentujúc neštandardnú metaforu, hovorca prezidenta vysvetlil že Putin osobne dodal ten fragment do textu prejavu, ale neupovedomil, z akého zdroja ho zobral (https://tass.ru/obschestvo/8199621).

Ale učenci rýchlo zistili že to je citácia súdnej rečí slávneho, skoro legendárneho advokáta z konca 19. – začiatku 20. st. Fedora Plevako (Фёдор Никифорович Плевако, 1842 – 1909), ktorého nazývali „Chryzostomos (od starogréc. Χρυσόστομος  – „zlatoústy“) ruskej advokácie“. V roku 1916. sa dokonca aj stal hrdinom celovečerného filmu „A obhajoval ju Plevako“ («А защищал её Плевако»).

Skutočnosť, že prezident cituje Plevaka, vôbec nie je smiešna – naopak, to hovorí o jeho znalosti právnickej klasiky. Ale advokát sa vyjadril o Plavcoch a Pečenehoch veľmi ironicky, posmešné porovnajúc ich činy s vinou jeho klienta – starej ženy, ukradnuvšej lacnú kanvicu. Použil to ako „dosiahnutie absurdity“ (lat. reductio ad absurdum – polemické zariadenie, spočívajúce v posilňovaní argumentov oponenta, aby sa jasne prejavili ich nedostatky).

Na rozdiel od neho Putin hovoril o nich úplne vážne, aj patetické, čo sa mnohým zdalo vtipné. Okrem toho diplomatické vynechal z Plevakovského zoznamu Tatárov a Poliakov, prítomných v origináli.

Nikto nečakal od Putina niečo o Plavcoch a Pečenehoch, pretože tieto neexistujú už 500 rokov. Teraz sú pre Rusov, ako hovoril Alexandr Puškin (Александр Сергеевич Пушкин; 1799.– 1837.), len „udalosti minulých dní, legendy z hĺbky staroveku“ («Дела давно минувших дней, преданья старины глубокой.» – «Руслан и Людмила» („Ruslan a Ľudmila“), Песнь первая, 1820.).

Z hľadiska odborníkov, nie je úplne korektné považovať týchto stepných nomádov iba za lupičov, umučivších Rusko. Naopak hrali veľkú úlohu v ruských dejinách. Reálny, historicky Plavci a Pečenehovia si nezaslúžili porovnania s nákazou. Tieto turkické národy, ako najbližší východní susedia stredovekého Ruska, boli s ním tesne spojení aj kultúrne, aj geneticky.

Vzťahy sedavých Slovanov a kočovných obyvateľov „Divokého poľa“ boli podobné symbióze – navzájom sa potrebovali vo svojich vlastných záujmoch aj asimilovali. Vieme o početných dynastických manželstvách medzi ruskými a turkickými kniežacími rodinami (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/484451/eurazia.html).

Plavci a Pečenehovia (ako aj Chazari, Kypčakovia atď.) stále boli spojencami Rusov a bojovali na ich území najčastejšie na strane jedného z kniežat (obyčajne príbuzného, patriaceho k ich rodine) proti… iným Rusom. Napríklad, známe knieža Vladimír Monomach (11.- 12. st.) za svoj život 19 krát priťahoval turkickich spojencov na vojny zo svojimi nepriateľmi – tiež Rusmi. Vieme o viac ako 150 takýchto prípadov, opísaných v análoch (Олджас Сулейменов. «Аз и Я», 1975.).

Tatársko-mongolská invázia (13. st.) spôsobila Rusku oveľa väčšie škody, ako turkickí susedí, ktorí sa sami stali jej obeťami. Plavci ako prvý vzali na seba nápor dobyvateľov, do slova vymietnuvších ich z východných stepí. Zastavili sa iba v Uhorsku, čiastočne aj na území terajšieho Slovenska, kde boli postupne asimilovaný, ale predtým nechali stopy aj v uhorskom dejepise.

U nás sa pamäť o nich uchránila v niektorých názvoch miest, kde títo kedysi žili (napríklad, Plavecké Podhradie). V Maďarsku v dedine Hollókő (Holovka) bývajú vzdialení potomkovia Plavcov (Palóci), majúci charakteristické nárečie (https://dianamarosz.blog.sme.sk/c/504594/zabudnuty-novohrad.html). Je tam aj múzeum plaveckej kultúry.

Zdá sa, že Putin je priťahovaný históriou – nedávno som písal o jeho diskusii s Poliakmi (https://program2.blog.pravda.sk/2020/01/01/historicky-suboj-putin-vs-ep-a-polska/). Ale nie je odborník a nemôže (aj nemusí!) vedieť všetky detaily zašlých časov. To jeho asistenti a speechwritery by mali dôkladnejšie chrániť autoritu prezidenta a eliminovať podobné chyby a nejasnosti.

Celkom sa môžem iba opakovať: lepšie nech prezidenti tvoria históriu, než aby ju komentovali.

Znak šialenstva

27.08.2024

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote. Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach. [...]

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Luigi Mangione

Muža podozrivého z vraždy šéfa zdravotnej poisťovne obvinili aj z terorizmu

17.12.2024 23:30

Podozrivému útočníkovi Mangionemu hrozí maximálny trest doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

babiš

České voľby by s veľkým náskokom opäť vyhralo Babišovo ANO

17.12.2024 22:55

Najzaujímavejšia je v tejto chvíli pozícia Motoristov, ktorí majú zo všetkých strán asi najväčší potenciál rastu, uviedla analytička.

donald trump

Súd odmietol Trumpov návrh na zamietnutie kauzy podplácania pornoherečky

17.12.2024 20:07

Sudca by mal zvlášť rozhodnúť, či Trumpovi udelí trest pred nástupom do úradu, po jeho funkčnom období alebo vôbec nie.

Robert Kaliňák minister obrany SR

Vojaci dostanú repasované vrtuľníky Black Hawk namiesto nových Viperov. Kaliňák obhajuje nákup aj tým, že nebudú slúžiť len pre armádu

17.12.2024 20:00

Ponuky na ich nákup rezort dostal od americkej spoločnosti, ktorá odkupuje vylietané stroje od tamojšej armády a modernizuje ich.