Založ si blog

Koho chcú Rusi za prezidenta?

V marci budúceho roka 2024 by sa mali v Rusku uskutočniť voľby prezidenta krajiny. 300 dní pred touto udalosťou nezávislá výskumná skupina Russian Field zverejnila výsledky reprezentatívneho sociologického prieskumu, hodnotiaceho politické nálady obyvateľstva (https://russianfield.com/300days).

Kľúčová otázka bola nepochybne táto: „Keby sa medzi kandidátmi na prezidenta objavila dôstojná a názorové blízka pre váš osoba, volili by ste tohto kandidáta, alebo Vladimíra Putina?“ 44,6% opýtaných by si vybralo takého imaginárneho kandidáta. 41,1% by volili Putina aj v tom prípade. Ešte okolo 1% zdôraznili, že je pre nich práve Putin presne takýto optimálny vyber.

Ako vidíme, nad súčasným prezidentom Ruska by len ťažko zvíťazil aj ideálny uchádzač o tento post. Navyše je jasné, že zjavenie takejto osoby je nepravdepodobné. Aspoň opýtaní nevidia ju medzi súčasnými ruskými politikmi. Pri slobodnej voľbe by Putin získal mnohonásobne viac hlasov ako ktorýkoľvek iný konkrétny kandidát.

Je príznačné, že na druhom mieste podľa popularity je Jevgenij Prigožin, náčelník tzv. Wagnerovej súkromnej armády. Na treťom mieste je opozičník Alexej Navaľnyj. Počet ich fanúšikov však nepresahuje 2% opýtaných, teda v rámci chyby merania.

Respondenti zaujímavo odpovedali na otázku, čo sa im na Putinovi nepáči. Väčšina v ňom nevidí žiadne (!) nedostatky. Medzi jeho vlastnosťami, ktoré ostatní nemajú radi, je v prvom rade… mäkkosť (5,2%)!! Vojnu na Ukrajine ako negatív uviedlo len 3,1 % opýtaných.

Dá sa skonštatovať, že, podľa týchto údajov, ak v najbližších 300 dňoch nedôjde v Rusku k neočakávaným obrovským zmenám, Putin bude úspešne znovuzvolený na ďalšie funkčné obdobie. A to bez akýchkoľvek trikov a manipulácií. Tamojšia verejná mienka nie je pripravená na zmeny ani nechce ich.

 

Zvláštne správanie dočasnej vlády

19.05.2023

Divím sa, čítajúc politické správy. Úradnícka vláda, ktorej životnosť je zámerne obmedzená len na niekoľko mesiacov, diskutuje o politických prioritách, vyvíja veľké plány, pripravuje novely zákonov a mení vysokopostavených úradníkov… Je to prvýkrát, čo máme takéto vedenie. Legislatíva, regulujúca jeho činnosť, nie je dostatočne rozvinutá. Ale zdalo sa [...]

Diabolská zbraň

26.03.2023

Známy ruský novinár a expert Georgij Bovt nedávno zverejnil pozoruhodný prehľad, venovaný používaniu nových technológií v moderných vojnách (https://www.gazeta.ru/comments/column/bovt/16422223.shtml?updated). Zjavne to pripravil na základe širokého okruhu dôveryhodných zdrojov. Dovolím si ním oboznámiť slovenských čitateľov – aj s dodatkom niektorých vlastných [...]

Úradníci diskriminujú detí, študujúce ruštinu

13.01.2023

Každoročne sa na Slovensku konajú olympiády v predmetoch školského vzdelávacieho programu. Ich víťazom – žiakom, ukázavším najlepšie vedomosti, a ich pripravivším učiteľom – orgány udeľujú prestížne vyznamenania. Ale tento rok bude víťazov menej. Organizátor súťaží, Národný inštitút vzdelávania a mládeže, nedávno zverejnil „Oznámenie o [...]

telefón, ruky, mobil

Spoločnosť Eset varuje pred podvodníkmi zameranými na Slovákov

30.05.2023 09:33

Útočníci v kampani pravdepodobne využívajú takzvaný spoofing.

Holanďan väzba vražda

Holanďan Gerrit Jan mal upáliť slovenku Simonu (+25). Takto sa bránil väzbe

30.05.2023 09:00

Prípad z roku 2014 súdy ešte stále neukončili. Obžalovaný si zavaril sám.

Branislav Škripek

Kresťanskú úniu opúšťa Branislav Škripek a vstupuje do KDH

30.05.2023 08:55

KDH odmietlo spoločný predvolebný postup s KÚ.

Kalifornia streľba usa

Streľba na Floride si vyžiadala deväť zranených vrátane detí

30.05.2023 08:25

Podľa polície sa dve skupiny ľudí pohádali a následne zazneli výstrely.