Založ si blog

Koho chcú Rusi za prezidenta?

V marci budúceho roka 2024 by sa mali v Rusku uskutočniť voľby prezidenta krajiny. 300 dní pred touto udalosťou nezávislá výskumná skupina Russian Field zverejnila výsledky reprezentatívneho sociologického prieskumu, hodnotiaceho politické nálady obyvateľstva (https://russianfield.com/300days).

Kľúčová otázka bola nepochybne táto: „Keby sa medzi kandidátmi na prezidenta objavila dôstojná a názorové blízka pre váš osoba, volili by ste tohto kandidáta, alebo Vladimíra Putina?“ 44,6% opýtaných by si vybralo takého imaginárneho kandidáta. 41,1% by volili Putina aj v tom prípade. Ešte okolo 1% zdôraznili, že je pre nich práve Putin presne takýto optimálny vyber.

Ako vidíme, nad súčasným prezidentom Ruska by len ťažko zvíťazil aj ideálny uchádzač o tento post. Navyše je jasné, že zjavenie takejto osoby je nepravdepodobné. Aspoň opýtaní nevidia ju medzi súčasnými ruskými politikmi. Pri slobodnej voľbe by Putin získal mnohonásobne viac hlasov ako ktorýkoľvek iný konkrétny kandidát.

Je príznačné, že na druhom mieste podľa popularity je Jevgenij Prigožin, náčelník tzv. Wagnerovej súkromnej armády. Na treťom mieste je opozičník Alexej Navaľnyj. Počet ich fanúšikov však nepresahuje 2% opýtaných, teda v rámci chyby merania.

Respondenti zaujímavo odpovedali na otázku, čo sa im na Putinovi nepáči. Väčšina v ňom nevidí žiadne (!) nedostatky. Medzi jeho vlastnosťami, ktoré ostatní nemajú radi, je v prvom rade… mäkkosť (5,2%)!! Vojnu na Ukrajine ako negatív uviedlo len 3,1 % opýtaných.

Dá sa skonštatovať, že, podľa týchto údajov, ak v najbližších 300 dňoch nedôjde v Rusku k neočakávaným obrovským zmenám, Putin bude úspešne znovuzvolený na ďalšie funkčné obdobie. A to bez akýchkoľvek trikov a manipulácií. Tamojšia verejná mienka nie je pripravená na zmeny ani nechce ich.

 

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Nobelove prekvapenia

18.10.2023

Svet sa nedávno dozvedel, že 77. ročnej profesorke Harvardskej univerzity Claudie Goldinovej je tento rok udelená Nobelova cena za ekonómiu. Toto nie je žiadne prekvapenie – je dosť známa medzi odborníkmi. Rešpektovaná vedkyňa je iba tretia v histórii žena, ktorá dostala podobne ocenenie. Jej hlavné diela („Understanding the Gender Gap: An Economic History of American [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

15.06.2024 13:10

Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty. Zároveň jeho inauguráciou získa prvýkrát v histórii všetky funkcie vládna koalícia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

15.06.2024 12:45

Prinášame vám znenie inauguračného prejavu prezidenta SR.

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

ONLINE: Prezident prevzal palác: Múr pokropený krvou musíme zbúrať, sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 16:00

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.