Založ si blog

Niekoľko poznámok v súvislosti s teroristickým útokom v Rusku

Smrť mladej ženy, dcéry filozofa Alexandra Dugina, je skutočná tragédia. Súcitím s jej rodinou a dúfam, že tento teroristický akt bude objektívne vyšetrený.

Teraz je táto smutná udalosť nafúknutá natoľko, že sa o nej diskutuje v OSN. Ale nie som istý, že ten zločin má naozaj politickú podstatu.

Dugin nie je v Rusku vplyvná osoba. Dopyt po jeho pravoslávno-vlasteneckých a eurázijských nápadoch vrcholil pred 7-10 rokmi, ale tieto časy už minuli. Ani vtedy nemal široký okruh čitateľov.

Ako sám priznal, nikdy sa nestretol s Vladimírom Putinom. Nepočul som, že by ten niekedy čítal jeho knihy. Špekulácie o tom, že je to jeho „mozog“ a „nový Rasputin“, sú absolútne neopodstatnené a sú urážlivé pre ruského prezidenta.

Hoci sa hovorí, že Dugin má podporu z Kremľa, no keď ho so škandálom vyhodili z Moskovskej univerzity, nikto sa za neho nepostavil.

Čo sa týka nešťastnej obeti terorizmu, pôsobila nejaký čas v internet TV blízkom k pravoslávnej cirkvi. Potom sa stala blogerkou a prilákala niekoľko tisíc sledovateľov. Ten, ktorý ju pomenoval „hlavnou ruskou propagandistkou“, asi mal veľmi horlivú fantáziu.

Je ťažké si predstaviť dôvody, prečo by sa akíkoľvek tajné služby chceli takýchto ľudí zbaviť. Ale bez ohľadu na to, kto to urobil a prečo, zostáva to ohavný zločin.

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Nobelove prekvapenia

18.10.2023

Svet sa nedávno dozvedel, že 77. ročnej profesorke Harvardskej univerzity Claudie Goldinovej je tento rok udelená Nobelova cena za ekonómiu. Toto nie je žiadne prekvapenie – je dosť známa medzi odborníkmi. Rešpektovaná vedkyňa je iba tretia v histórii žena, ktorá dostala podobne ocenenie. Jej hlavné diela („Understanding the Gender Gap: An Economic History of American [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

15.06.2024 13:10

Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty. Zároveň jeho inauguráciou získa prvýkrát v histórii všetky funkcie vládna koalícia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

15.06.2024 12:45

Prinášame vám znenie inauguračného prejavu prezidenta SR.

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

ONLINE: Prezident Pellegrini: Múr pokropený krvou musíme zbúrať, sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 14:38

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.