Založ si blog

Óda útočníkom

V minulom roku UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) pridala ruiny starorímskeho vojenského tábora Gerulata (Gerulatis) v Rusovciach do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Na počesť tejto udalosti sa tam nedávno otvorila nová expozícia. Naša verejnosť to privítala s veľkým nadšením – až s pocitom národnej pýchy. Ale… vlastne prečo?

Nechcem povedať nič zlé k samotnému antickému kastelu – je to veľmi zaujímavý a poučný pomník a zaslúžil si medzinárodné uznanie. Žiaľ nemá nič spoločné s dejinami Slovákov. Nie sme potomkovia Rimanov. Nie je dokázané ani to, že vtedy (2.- 4. st. po Kr.) naši predkovia už bývali na brehoch Dunaja.

No aj keby áno, hlavné je iné: Rimania sem prišli ako agresori a okupanti. Gerulata bola jedna z ich vojenských základní, odkiaľ kontrolovali porazené územia a uskutočňovali „špeciálne operácie“ proti kmeňom, vzdorujúcim ich útlaku. Páchali početné vojnové zločiny: mučili a zabíjali zajatcov a civilistov, lúpili miernych občanov…

Ovídius poeticky nazval nimi obsadené krajiny „Územia rímskej sily“ („Romana potencia terris“- „Metamorphoseon“, XV,553) – naozaj udržiavali svoju obrovskú ríšu iba silou. Čo sa týka ich povestnej „civilizačnej misie“, mnohý moderní historici ju považujú za čistú rímsku propagandu – v skutočnosti len zničili originálne kultúry podmanených národov.

Z vyššie uvedeného vyplývajú otázky: ak máme tak radi prastarých okupantov, že ich obdivujeme a oslavujeme, prečo odsudzujeme ich súčasných nasledovníkov? Prečo sympatizujeme s antickými útočníkmi ale nie s ich obeťami? Znamená to, že zásadne nič nemáme proti brutálnej zahraničnej invázii a imperiálnemu správaniu?

„Nič nie je nové pod slnkom“ – údajne povedal kráľ Šalamún, – „Čo bolo, je to, čo aj zasa bude. A čo sa už stalo, to sa opäť stane“ (Kaz. 1:9). Očividne to platí aj pre dvojaký meter, s ktorým pristupujeme k historickým aj k dnešným udalostiam.

Kto je zosobnením Slovenského štátu?

01.07.2022

Nedávno v Británii odzneli oslavy na počesť 70. výročia vlády Alžbety II. Zúčastnili sa ich nielen monarchisti, ale aj milióny Angličanov, pre ktorých je táto ctihodná žena symbolom nácie a zosobnením štátu. Prítomnosť takejto persony spája ľudí a posilňuje ich vlastenecké cítenie. Ale… kto zosobňuje dnešný Slovenský štát? Bohužiaľ, nikto z jeho [...]

Za akú cenu chybujú vlády?

16.05.2022

Nedávno som prečítal dva komentáre k úplne odlišným témam. Niečo ich však spája. Prvý je napísaný Danielom Kaiserom a je venovaný dôsledkom pandémie. Autora inšpirovali štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), najmä počet úmrtí, prevyšujúce dlhodobý priemer, v „covidových“ rokoch 2020 a 2021 v rôznych krajinách [...]

Boj proti ruským. .. vajciam

06.04.2022

Náš štát sa, Bohu chvála, nezúčastňuje v rusko-ukrajinskej vojne, ale úspešne vedie bojové akcie na svojom území. Už zvíťazil nad „ruskými“ vajcami a zmrzlinou – tieto sú úplne porazené až zničený. Týka sa to však len ich názvov. Samotné výrobky nikam nezmizli a nezmenili ani receptúru. Prešli asi z otvorenej proruskej propagandy k tajnému vplyvu, zákerne [...]

Dánsko streľba Orestad police kodaň

Streľba v Kodani nesúvisela s terorizmom. Páchateľ mal duševné problémy

04.07.2022 10:39

Streľba v rušnom nákupnom stredisku Field's si v nedeľu popoludní vyžiadala troch mŕtvych a štyroch zranených.

testovanie, testy, koronavírus

Za nedeľu pribudlo 59 prípadov nákazy koronavírusom

04.07.2022 10:28

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 250 pacientov.

Ukrajina, Rusko, vojna na ukrajine, Lysyčansk

V priemyselnom Lysyčansku v minulosti drvivo víťazil proruský Janukovyč

04.07.2022 09:43

Lysyčansk je jedným z hlavných priemyselných centier Donbasu, rozsiahleho ťažobného a priemyselného regiónu na východe Ukrajiny.

Žralok biely

Pri útokoch žraloka v egyptskej Hurgade zahynuli turistky z Rakúska a Rumunska

04.07.2022 08:21

Obe ženy napadol žralok pri plávaní južne od letoviska. Či išlo o toho istého jedinca, zatiaľ nie je známe.