Na troskách starého svetového poriadku

Bol som si absolútne istým, že Rusi nikdy nezaútočia na Ukrajinu, že manévre pri jej hraniciach a desivé vyhlásenia boli iba blaf. Tvrdil som to aj verejne (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15289/310125), považujúc reakcie našich aj západných politikov a médií za prehnané až hysterické.

Je mi ľúto, že som sa pomýlil. Ale už stalo sa to, čo sa vôbec nemalo stať. Situácia sa radikálne zmenila a potrebuje prehodnotenie.

Ruske vedenie zjavné dúfalo, že nimi vytvorené ohrozenia povzbudia Západ, aby spolu rokovali o podmienkach, zohľadňujúcich záujmy Ruska (v pochopení Kremľa). USA a EU však odmietli ruské požiadavky, ale zároveň vyhlásili, že nebudú bojovať za Ukrajinu. Rusi museli buď priznať, že blafujú, alebo naozaj splniť svoje hrozby. Už vieme, čo si z toho vybrali.

Teraz ruská vláda nutne potrebuje niečo, čo by mohla prezentovať svojmu ľudu ako úspech, dosiahnutý touto taktikou. Vojna sama o sebe s nevyhnutnými stratami a obeťami iba dráždi verejnosť. Ale každá vojna sa končí rokovaniami o mieri. Keď bude víťaznou, Rusi majú šancu aby dostali viac, ako chceli pred tým.

Vyhlasujú že nechcú okupovať Ukrajinu. Ale ako dosiahnu zverejnené ciele operácie – demilitarizáciu a denacifikáciu tej krajiny – bez úplnej kontroly nad jej územím a vládou?

Tiež nie je pochopiteľné, čo myslia v Kremli pod pojmom „denacifikácia“. Taký proces prebehal v Nemecku po 2 svetovej vojne a zahŕňal odstránenie bývalých členov NSDAP a ich ideológie z riadiacich orgánov, z systémov vzdelávania, justícii atď.. Na Ukrajine neexistuje ani povinná pre všetkých štátna ideológia, ani ju podporujúca strana – nič analogické.

Rusi stále hovoria o ukrajinských „nacistoch“. Ten pojem má historicky obsah, nie úplne vhodný pre súčasnosť. Nacizmus a nacionalizmus vôbec nie je to isté.

Na druhej strane je očividné, že politika Ukrajiny voči Donbasu bola úplne nesprávna. Dlhé roky sa snažila vyriešiť tento problém silou, ostreľovaním miest, útokmi na separatistov. Teraz má zrkadlové odrazenie svojich činov.

Nevieme ako a kedy sa tá vojna skonči. Nevieme ani ako skutočne prebieha – z každej strany počúvame väčšinou propagandu. Objektívne informácii dostaneme oveľa neskoršie (ak vôbec dostaneme).

Ale už vidíme niektoré dôsledky. Vzťahy medzi bratskými národmi sú úplne zničené, ostali len trosky. Ich zlepenie bude trvať niekoľko generácií. Dôvera k ruskému vedeniu je stratená v celom svete a je veľká otázka, či sa podarí ju niekedy obnoviť.

Ďalšia rana zasadila povojnový poriadok v Európe, ktorý sa začal rúcať ešte kvôli akciám NATO v Juhoslávii a Kosove. Teraz sa to rozšírilo do Ukrajiny. A nie je jasné, kde a kedy sa to zastaví.

Hlavné nebezpečenstvo pre Slovensko nie je v tom, že Rusi z nevedomých dôvodov zaútočia aj na neho. No nimi vytvorený precedens môže sa zdať atraktívny pre iné štáty. Keď si niekto myslí že Trianonská dohoda bude platiť nekonečne, ten sa veľmi mýli. Keď niekto predpokladá, že členstvo v NATO ochráni Slovensko pred možnými nárokmi na jeho územia, nech sa pozrie na Cyprus a Grécko, ktorých obrana sa týmto blokom zredukovala na prázdne vyjadrenia.

Ocitli sme sa na troskách starého svetového poriadku, ale ten, čo ho nahrádza, nesľubuje veľmi pohodlný život.

 

Znak šialenstva

27.08.2024

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote. Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach. [...]

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.