Založ si blog

Celoplošné znevýhodnenie života

Vládnych mudrcov konečne napadlo ako zatraktívniť vakcináciu: chcú totiž urobiť život neočkovaných spoluobčanov úplne neúnosným.

Aby osladili pilulky, prezentujú túto operáciu ako „zvýhodnenie“ pre zaočkovaných. Tí vraj môžu navštevovať podujatia a prevádzky, neprístupné pre neočkovaných, ktorých by to malo inšpirovať sa k nim tiež pripojiť.

Vyhnem sa hodnoteniu súladu týchto krokov s ústavou a ich zdravotníckej účinnosti. Aj mimo toho je jasné, že tu nie je žiadne „zvýhodnenie“ – len menšie znevýhodnenie v porovnaní so zhoršením podmienok pre neočkovaných ľudí.

Udržanie normálneho života pre časť občanov tiež nijako nemôže byť považované za zlepšenie ich stavu. No ponúknutý poriadok nepredpokladá ani uchovanie bežného správania. Aby zaočkovaní mohli používať svoje „výhody“, budú sa musieť všade preukazovať nejakým dokumentom. Samo o sebe to nie je normálne a vyzerá ako totalitné opatrenie.

Slávny stredoveký perzský básnik Saadi v poéme od roku 1258. „Gulistan“ (1,16) uviedol poučný príbeh. Jedna líška sa pýta druhej, prečo tá uteká? Odpovedá: “Počula som, že ľudia budú chytať všetky ťavy“. „Ale ty nie si ťava“ – čuduje sa prvá líška. „Ako to dokážem, ak ma chytia?“ Odtiaľ ide známy výraz – dokáž, že nie si ťava.

„Zvýhodnení“ občania budú nútený stále utvrdzovať, že nie sú ťavy, prepáčte – nie sú neočkovaní. To je ponižujúce, to obmedzí ich občianske práva a skomplikuje ich život (hoci nie v takej miere, ako zvyšku). Takže nevidím nikoho, komu by bolo niečo naozaj zvýhodnené.

Nehovorím o tom, či je dobré alebo zlé sa očkovať. Iba o tom, že sa neoplatí pokrytecky nazývať výhodou to, čo nie je. Nás všetkých opäť čaká len celoplošné… znevýhodnenie života.

Voľby v Rusku sa uskutočnili, ale nič sa nezmení

21.09.2021

V Rusku sa uskutočnili parlamentné voľby, a už vieme ich výsledky. Asi hlavný z nich – vysoká úroveň podpory politiky Vladimíra Putina, ktorá, samozrejme, zostane rovnaká, ako pred tým. Tentoraz Rusi hlasovali zároveň aj za stranícke kandidátky, aj za uchádzačov v územných jednočlenných obvodoch. Kandidátka vládnej strany „Jednotné Rusko“ (JR) dostala skoro 50% [...]

Čo sa stalo v Poľsku?

07.09.2021

Včera Poľský parlament vyhlásil výnimočný stav pri hranici s Bieloruskom. Čo sa stalo? Vzniklo tam nejaké strašne ohrozenie? Nie úplne. Len pár desiatok afrických a ázijských migrantov odtiaľ nelegálne preniklo na poľské územie. Pripomeňme si, ako len pred niekoľkými rokmi státisíce tzv. utečencov do slova liezli cez všetky diery do krajín EÚ. Nikto nevyhlásil [...]

Po Trumpovi, Facebook zablokoval aj Jána Čarnogurského

31.08.2021

Dnes sme sa dozvedali, že Facebook zablokoval účet popredného slovenského politika a advokáta Jána Čarnogurského. Dôvod je veľmi zvláštny: vedenie sociálnej siete má podozrenie, že ten tam nepíše sám, ale robí to za neho niekto iný. Každý, kto niekedy čítal emocionálne a zmysluplné texty Čarnogurského, označí tento predpoklad za absurdný. Bohužiaľ, ale [...]

San Jose, streľba

Streľba v supermarkete v Tennessee si vyžiadala obeť a 13 zranených

23.09.2021 23:15

Strelca našla polícia mŕtveho s poranením, ktoré si zjavne spôsobil sám.

Francúzsko Šakal terorista súd verdikt

Parížsky súd potvrdil doživotný trest pre teroristu Šakala

23.09.2021 22:49

Ilich Ramírez Sánchez zabil aj dvoch policajtov a informátora.

srbsko, kosovo

Na srbsko-kosovskej hranici vrie napätie. Pre poznávacie značky

23.09.2021 21:39

Srbský prezident Vučič sa obrátil na EÚ a NATO s otázkou, "prečo to dovolia".

moderna

Šéf Moderny: Pandémia sa skončí o rok, covid bude ako chrípka

23.09.2021 20:56

Očkovanie by sa mohlo rozšíriť aj na deti od šiestich mesiacov, uviedol Bancel.