Založ si blog

Ukradnuté zdravie

Jeden stredoveký autor (asi to bol Giovanni Boccaccio, 1313.-1375.) spomínal vtedajšieho lekára, ktorý napísal celý traktát o tom, že zdravie je príznakom neznámej smrteľnej choroby. Aj pre súčasníkov to bolo smiešne. Dnes však vidíme, že ten doktor o storočia predbehol svoju dobu a myslel rovnako, ako naši medici.

Už som písal ako a prečo sa títo snažia zrušiť hranicu medzi zdravým a chorým stavom ľudí (https://program2.blog.pravda.sk/2020/10/03/uzemie-slobodne-od-mediciny/). Pandémia im dala na to obrovské možnosti. Podľa lekárov sú ľudia alebo pozitívni na COVID, alebo, v lepšom prípade, negatívni, alebo asymptomatickí. V tejto klasifikácii vôbec nie je miesto pre zdravých.

Pred tým, kým sme sa dobre cítili, nemali sme žiadne bolesti a trápenia, boli sme si istí, že sme zdraví. Nie je to tak, tvrdia zdravotníci, ste len asymptomatickí a musíte sa dať otestovať. Keď sa otestujeme a potvrdíme, že nenosíme v sebe vírus, budeme sa cítiť už naozaj zdraví. Nie je to tak, upresňujú medici, ste iba negatívni – aj to len dočasne. Kam zmizlo zdravie?  Mám pocit, akoby to bolo ukradnuté…

Zdravie je najdrahšie zo všetkého, čo máme, prajeme ho aj iným ľudom. Koho napadlo ho pomenovať negativitou, čo znamená niečo zlé, nepríjemné alebo odporne? Podľa mňa, je to freudovský sklz – pre doktorov sú zdraví ľudia nezmysel – sú iba zle diagnostikovaní.

Možno teda premenujeme ministerstvo a úrady zdravotníctva na orgány negativity alebo negatívne orgány? Ak ich účelom už nie je zdravie ľudí, to by bolo viac v súlade s ich terajšej činnosťou.

V poslednom čase orgány urobili už druhý skutočne freudovský sklz. Niekto oboznámil členov vlády s novým pre nich chytrým slovom – „skríning“. Pojem im sa zapáčil. Dnes ho ako šťastné papagájí s radosťou opakujú pri každej zmienke o testovaní na COVID. Pritom asi nechápu jeho význam (vieme, ako dobré sú vzdelaní aspoň niektorí vládni politici).

V medicíne je skríning preventívne vyšetrovanie zdravých ľudí. Pravidelné prehliadky, ktoré vytvárajú pre obyvateľov zdravotnícke zariadenia, sú skríningové, hoci málokto ich tak nazýva.

Definujúc masívne testovania ako skríningové, orgány zdôrazňujú, že ich uskutočňujú medzi zdravými spoluobčanmi. To okamžite nastoľuje otázku: prečo sa za prítomnosti množstva chorých, úsilie a finančné prostriedky sú sústredené na zdravých ľuďoch?

Medici na to uvádzajú rôzne dôvody, označujúc tých, ktorí majú pozitívny výsledok testu, ako infikovaných alebo nakazených. Aj to nie je korektné, pretože väčšina z takýchto ľudí ani nebudú chorí. Zavedením pojmu „skríning“ orgány de facto uznali túto skutočnosť.

Určite nemali takýto cieľ. Skôr naopak: zmenivší názov testovania, chceli vytvoriť dojem, že to bude niečo nové, odbornejšie a presnejšie. Bohužiaľ nie, to je zase diagnostika s použitím veľmi nepresnej metódy, proti ktorej sa už vyjadrili odborníci.

Tak čo, stredoveký doktor predbehol svoju dobu? Alebo naopak, to súčasní medici spadli do stredovekej úrovne? V každom prípade asi už nikdy nebudeme zdraví – aspoň z pohľadu úradov a medicíny.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.