Založ si blog

Sankcie. .. bez sankcií

Dozvedeli sme sa, že sankcie, uvalené EU Rusku kvôli pokusu o otrávenie Alexeja Navaľneho (https://program2.blog.pravda.sk/2020/08/29/kto-otravil-navalneho/), sú veľmi obmedzené a divné.

V zozname je 6 osôb a vedecký ústav organickej chémie a technológie (НИИОХТ) (file:///C:/Users/User/AppData/Local/Microsoft/Windows/INetCache/IE/S68FP6N3/CELEX_32020R1480_EN_TXT.pdf). Osoby, na ktoré sa vzťahujú sankcie, nemôžu cestovať do krajín EU, a keď tam majú nejaké peniaze a aktíva (čo nie je pravdepodobné), tak tieto budú zablokované. S ústavom všetky zariadenia EU musia zrušiť spoluprácu (ak takáto vôbec existuje).

Týchto 6 osôb a ústav majú spoločné iba jedno: zjavne nemajú nič spoločné s otrávením Navaľneho. No dobre, predseda Federálnej služby bezpečnosti (ФСБ) by asi musel podľa svojej funkcie aspoň niečo o tom vedieť. Ale aj to nie je naozaj tak. Ostatných ako by náhodne vybrali z nejakých telefónnych zoznamov a príručiek. Dôvody, uvedené v rozhodnutí, vyzerajú rovnako formálne a naivne.

Sankcie sa teda zdajú byť nezmyselné a bezzubé. Sankcie bez sankcií.

Je ľahké to vyhodnotiť ako ďalší dôkaz mimoriadne neurčitej predstavy bruselských byrokratov o Rusku a procesoch, ktoré v ňom prebiehajú. Ale je tu aj ešte niečo.

Raz už sme videli podobný prístup (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/475372/zahady-kremelskeho-zoznamu.html). Použili ho v USA, keď úrady museli, no nie veľmi chceli niečo urobiť voči Rusku. Vtedy tiež vytvorili zoznam úplne náhodných ľudí a vyhlásili, že to sú kandidáti, „čakajúci“ na sankcie. Samozrejme, sa potom nič nestalo.

EU sa zbytočne aktívne zúčastnila v kauze Navaľneho a už nemohla odstúpiť, aby sa nestratila tvár. Zároveň nemôže a nechce aj ďalej zhoršovať ekonomické vzťahy s Ruskom. Preto urobila gesto, ktoré vlastne na nič nepôsobí.

Ruské orgány podľa toho predstierajú, že sú strašne urazené. Kvôli novým sankciám však nič nestratili a dokonca dostali príležitosť, aby ešte posilnili rétoriku, adresovanú Naváľanému, obviňovali ho vo vedomom provokovaní konfliktu s Európou a vyhrážali sa mu trestom za zradu. To by malo odstrániť (aspoň vzdialiť) perspektívu jeho návratu do vlasti a priamej účasti v jej politickom živote. Takže ruské úrady tiež dostali presne to, čo chceli. Obidve strany by mali byť šťastné…

Par krát už som citoval známeho ruského experta Vladislava Inozemtseva (napr. https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/493108/nesucasna-krajina). Vzhľadom na aktuálnu situáciu ten poznamenal, že Západ je sklamaný výsledkami sankčnej politiky voči Rusku. Preto sa dá očakávať, že táto postupne bude posunutá do úzadia. Podľa Inozemtseva, európske a americké vlády sa už nesnažia zmeniť ruský režim, ale majú cieľ iba ho… prežiť (https://echo.msk.ru/blog/v_inozemcev/2725660-echo/).

Naozaj, nové sankcie EU nie sú schopné niečo zlepšiť alebo niekoho poučiť v Rusku. Naopak, len komplikujú pochopenie toho, čo sa skutočne stalo s Navaľnym (https://program2.blog.pravda.sk/2020/10/10/kolko-stoji-novicok/), a vôbec nestimulujú ruské orgány na hľadanie pravých vinníkov.

 

Môžete si tiež prečítať moje ďalšie články aj tu: https://lipitskiy.blog.sme.sk/

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

Reakcia na Matovičov vtip: Vandali posprejovali slovenský konzulát

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Odkaz "Vymeníme Slovensko za Krym" nasprejovali v ukrajinskom Charkove.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.