Založ si blog

Sankcie. .. bez sankcií

Dozvedeli sme sa, že sankcie, uvalené EU Rusku kvôli pokusu o otrávenie Alexeja Navaľneho (https://program2.blog.pravda.sk/2020/08/29/kto-otravil-navalneho/), sú veľmi obmedzené a divné.

V zozname je 6 osôb a vedecký ústav organickej chémie a technológie (НИИОХТ) (file:///C:/Users/User/AppData/Local/Microsoft/Windows/INetCache/IE/S68FP6N3/CELEX_32020R1480_EN_TXT.pdf). Osoby, na ktoré sa vzťahujú sankcie, nemôžu cestovať do krajín EU, a keď tam majú nejaké peniaze a aktíva (čo nie je pravdepodobné), tak tieto budú zablokované. S ústavom všetky zariadenia EU musia zrušiť spoluprácu (ak takáto vôbec existuje).

Týchto 6 osôb a ústav majú spoločné iba jedno: zjavne nemajú nič spoločné s otrávením Navaľneho. No dobre, predseda Federálnej služby bezpečnosti (ФСБ) by asi musel podľa svojej funkcie aspoň niečo o tom vedieť. Ale aj to nie je naozaj tak. Ostatných ako by náhodne vybrali z nejakých telefónnych zoznamov a príručiek. Dôvody, uvedené v rozhodnutí, vyzerajú rovnako formálne a naivne.

Sankcie sa teda zdajú byť nezmyselné a bezzubé. Sankcie bez sankcií.

Je ľahké to vyhodnotiť ako ďalší dôkaz mimoriadne neurčitej predstavy bruselských byrokratov o Rusku a procesoch, ktoré v ňom prebiehajú. Ale je tu aj ešte niečo.

Raz už sme videli podobný prístup (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/475372/zahady-kremelskeho-zoznamu.html). Použili ho v USA, keď úrady museli, no nie veľmi chceli niečo urobiť voči Rusku. Vtedy tiež vytvorili zoznam úplne náhodných ľudí a vyhlásili, že to sú kandidáti, „čakajúci“ na sankcie. Samozrejme, sa potom nič nestalo.

EU sa zbytočne aktívne zúčastnila v kauze Navaľneho a už nemohla odstúpiť, aby sa nestratila tvár. Zároveň nemôže a nechce aj ďalej zhoršovať ekonomické vzťahy s Ruskom. Preto urobila gesto, ktoré vlastne na nič nepôsobí.

Ruské orgány podľa toho predstierajú, že sú strašne urazené. Kvôli novým sankciám však nič nestratili a dokonca dostali príležitosť, aby ešte posilnili rétoriku, adresovanú Naváľanému, obviňovali ho vo vedomom provokovaní konfliktu s Európou a vyhrážali sa mu trestom za zradu. To by malo odstrániť (aspoň vzdialiť) perspektívu jeho návratu do vlasti a priamej účasti v jej politickom živote. Takže ruské úrady tiež dostali presne to, čo chceli. Obidve strany by mali byť šťastné…

Par krát už som citoval známeho ruského experta Vladislava Inozemtseva (napr. https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/493108/nesucasna-krajina). Vzhľadom na aktuálnu situáciu ten poznamenal, že Západ je sklamaný výsledkami sankčnej politiky voči Rusku. Preto sa dá očakávať, že táto postupne bude posunutá do úzadia. Podľa Inozemtseva, európske a americké vlády sa už nesnažia zmeniť ruský režim, ale majú cieľ iba ho… prežiť (https://echo.msk.ru/blog/v_inozemcev/2725660-echo/).

Naozaj, nové sankcie EU nie sú schopné niečo zlepšiť alebo niekoho poučiť v Rusku. Naopak, len komplikujú pochopenie toho, čo sa skutočne stalo s Navaľnym (https://program2.blog.pravda.sk/2020/10/10/kolko-stoji-novicok/), a vôbec nestimulujú ruské orgány na hľadanie pravých vinníkov.

 

Môžete si tiež prečítať moje ďalšie články aj tu: https://lipitskiy.blog.sme.sk/

Falošný Mesiáš ako psycho-politická patológia

27.11.2020

Celý svet bojuje proti „novému koronavírusu“. Je dôležité, aby politici – generáli tejto bitky – boli zdraví, a nielen fyzicky. V krízových situáciách však psychika trpí predovšetkým. Narastá pravdepodobnosť nebezpečného javu – „mesianizmusu“. Ten pojem ma pôvod od slova Mesiáš (hebr. משיח‎ – „pomazaný“) – spasiteľ, poslaný [...]

Čo mame robiť s pandémiou a s vládou?

21.11.2020

Začiatkom tohto roka padli na Slovensko takmer v rovnakom čase dve nešťastia: pandémia a nová vláda. Majú aj niečo spoločné. Najprv, vyvolávajú iba negatívne emócie. Po druhé, bude veľmi ťažké sa ich zbaviť. Experti sa už vyjadrili, že COVID-19 nie je dočasný jav, že bude s nami dlho, keď nie navždy. Čo sa týka členov vlády, boli zvolení len nedávno a určite [...]

Legálna pomsta

14.11.2020

Kedysi, v staroveku a stredoveku, bola pomsta úplne legálna. V rôznych krajinách písomné zákony presne určovali, kto za koho a komu sa môže odplatiť a ako. Inde to ani nikde nebolo zapísané, ale všetci vedeli, že tomu sa nedá vyhnúť. Starý testament učil: „oko za oko, zub za zub“ (Ex. 21:24–25). Neskoršie, v rímskom práve sa to nazývalo Lex Talionis – [...]

Polícia

O post policajného prezidenta sa uchádzajú zatiaľ štyria kandidáti

30.11.2020 18:25

Pondelok je posledný deň na podanie žiadosti o zaradenie do výberového konania.

Irán / Mohsen Fachrizád Mahábádí /

Podľa Teheránu ich jadrového vedca zabil Izrael na diaľku pomocou elektronického zariadenia

30.11.2020 18:17

Zabitie vedca je najnovším prípadom v sérii atentátov na jadrových vedcov v Iráne v uplynulých rokoch. Irán z nich viní židovský štát.

EU Hungary Migrants

Je pre Orbána Soros ako Hitler?

30.11.2020 17:59

Kľúčový káder maďarského premiéra Viktora Orbána v oblasti kultúry Szilárd Demeter prirovnal Georgea Sorosa k Hitlerovi a Európu k jeho plynovej komore.

Alexej Navaľnyj

Rusko viní Nemecko, že si otravu Navaľného vymyslelo

30.11.2020 17:54

Berlín ruské obvinenia odmietol.