Založ si blog

Koľko stojí „Novičok“?

Ukázalo sa, že už dávno poznáme odpoveď na túto otázku. Ale o všetkom po poriadku.

Zázračné uzdravenie ruského opozičníka Alexeja Navaľneho (experti tvrdia, že z otrávenia „Novičkom“ („Новичок“ („nováčik“) – skupina bojových chemických látok) vyliečiť je absolútne nereálne) znížilo napätie okolo tejto kauzy. Okrem toho medzinárodní experti („Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons“) zistili, že údajne použitý druh „Novička“ nepatri do zoznamu zakázaných látok.

Avšak základný problém nezmizol: západné vlády vinia Rusko, že odmieta vyšetrovanie toho prípadu – aby sa zistilo, prečo a ako táto nebezpečná latka ešte  existuje a sa aj používa na kriminálny účel? A keď je nová a predtým neznáma, či to neznamená, že Rusi pokračujú vo vývoji tohto typu zbraní?

Zvonku je naozaj ťažko pochopiť, prečo sú ruské orgány proti vyšetrovaniu. V ich záujmoch by bolo rýchlo nájsť aspoň nejakého vinníka, splnivšieho zločin. Takto sa to dialo po predchádzajúcim útokom proti politikom a novinárom – a, hoci nie všetci veria, že úrady to robili poriadne, tieto kauzy boli považované za vyčerpané.

Západné a ruské opozične média šíria iba jednu verziu – že vyšetrovanie je nebezpečné pre Kremeľ, pretože odhalí jeho účasť v otrávení politického nepriateľa. No presne v tom prípade Kremeľ by potreboval alibi a hneď by prezentoval iného vinníka.

Asi je niečo ešte horšie pre ruskú moc, ako aby ju obvinili v zločine. Čo to môže byť?

Dosť pravdepodobné sú verzii, o ktorých už som písal  (https://program2.blog.pravda.sk/2020/08/29/kto-otravil-navalneho/). Prvá je, že otrávenie Navaľneho samostatne vybavili nejakí miestni (sibírski) úradníci, ktorých záujmy ovplyvnili jeho aktivity, zároveň predpokladajúc, že takto vykonajú službu Kremľu. Keby sa toto odhalilo, to by znamenalo, že Kremeľ vôbec nekontroluje mestské orgány a v tzv. „vládnej vertikále“ každý úradník robí všetko, čo ho napadne. To by bolo úplne ponižujúce pre ruskú vládu.

Ale druhá verzia je ešte horšia. Podľa nej útok na Navaľného spáchal nejaký jednotlivec, ani nespojený s orgánmi, z dôvodu osobnej nepriazni alebo politických rozdielov. To by však znamenalo, že chemická zbraň sa da v Rusku zaobstarať… komukoľvek. Presne toho sa boja najviac západné vlády. Toto straší aj Kremeľ.

Ale je to pravdepodobné. Neopatrnosť pri zaobchádzaní s chemickými zbraňami bola charakteristická ešte aj počas sovietskeho obdobia. Viem to aj z vlastnej skúsenosti.

Koncom 70.- začiatkom 80. rokov 20. st. som býval v Moskve, dosť ďaleko od centra. Päťdesiat metrov od môjho domova bolo umiestnene vojenské zariadenie. Nemalo označenie, ale všetci vedeli, že ide o chemickú základňu. Čas od času sa tam stávali nejaké záhadné incidenty, po ktorých sa okolité obyvatelia necítili dobre.

Plot základni pozostával zo starých dosiek s množstvom štrbín. Na vrchu bol ostnatý drôt – ale nie všade. Často som vídaval, ako ním vojaci preliezali, keď chceli potichu opustiť základňu alebo sa vrátiť späť. Na to boli k plotu pristavené škatule, ktoré uľahčovali výstup. Bolo ľahko odtiaľ zobrať čokoľvek mimo kontroly.

Skoré postsovietske obdobie iba zhoršilo situáciu. Známy ruský novinár Dmitrij Muratov (Дмитрий Андреевич Муратов) nedávno pripomenul históriu chemika Leonida Rinka (Леонид Игоревич Ринк), ktorý sa kedysi zúčastnil ako vo vývoji, tak aj vo výrobe „Novička“. Teraz ho ruské média často priťahujú ako experta na situáciu s Navaľnym. Toto stimulovalo novinára k citácii toho, čo ten povedal na… súde pre prípad otravy v roku 1995. podnikateľa Ivana Kivelidiho (Иван Харлампиевич Кивелиди, 1949.-1995.) (https://echo.msk.ru/programs/personalno/2707131-echo/).

Vtedy Rink uviedol, že ho ľudia z kriminálneho sveta požiadali o silný jed. Ako zodpovedný občan, hneď… súhlasil. Prišiel do vojenského laboratória (kde už ani nepôsobil!) a nariadil laborantke, aby mu pripravila tri ampulky „Novička“. Pokojne to vykonala. Každá ampulka obsahovala dostatok jedu, aby zabila najmenej 100 ľudí.

Chemik predal otravu zákazníkom za 1800 USD (dnes približne 1,5 tis. eur). Takže  každá ďalšia vražda by stála len 5 eur.!

Čo je zaujímavé: za svoju účasť na veľmi zvučnom trestnom čine bol Rink odsúdený na… šesť mesiacov podmienečne. Aj za dopravnú nehodu je reálne dostať prísnejší trest! Súd ani nezvážil šírenie chemických zbraní za seriózny zločin.

Treba si pamätať: to sa stalo pred 25. rokmi. A vtedy v Rusku takéto správanie naozaj bolo normálne. Na predaj bolo všetko, aj za hrsť drobných. Poznal som ľudí, ktorí sa pokúšali predať do jednej východnej krajiny …jadrový reaktor, údajne na odsoľovanie morskej vody. Bohu chvála to sa im nepodarilo. Táto krajina sa potom „preslávila“ nie vďaka výrobe sladkej vody, ale kvôli podpore medzinárodného terorizmu…

Nikto nevie, koľko takých smrtiacich ampúl sa ukázalo mimo kontroly príslušných orgánov, prakticky vo voľnom („čiernom“) trhu. Nemôžem vylúčiť, že sú tam až doteraz. Ale asi dosť zdraželi…

V terajšom kremeľskom tíme vtedy nikto ešte nebol mocnou osobou, a kvôli tomu na nikoho z nich nie je možné uvaliť zodpovednosť za chaos, typický pre Rusko v tomto období. No dnes presne na ich hlavy spadli nepríjemné dôsledky bývalej doby.

„Novičok“ bol vynájdený ako alternatíva za jadrové zbrane, porovnateľná s nimi v účinnosti, ale oveľa lacnejšia a jednoduchšia pre výrobu a použitie. Jedna myšlienka, že podobná látka je ľahko prístupná, spôsobuje nervové chvenie. A na medzinárodnú reputáciu Ruska takéto odhalenie by pôsobilo ako ten jed na svoje obete.

Mimochodom: posledné prípady, v ktorých údajne bol použitý „Novičok“ (Gebrev v Bulharsku, Skripalovci v Anglicku a Navaľnyj v Rusku), sa neskončili ani smrťou obete, ani nezvratnými následkami pre ich stav. To môže znamenať: a) to vôbec nebol „Novičok“; b) látka, aspoň čiastočne, stratila smrtiacu silu.

Nie som chemik, iba predpokladám: asi aj podobná zbraň má obmedzenú životnosť, najmä ak je skladovaná v nevhodných podmienkach. Toto tiež nepriamo potvrdzuje, že tu nejde o účasť štátu a nový vývoj, že zlovestná otrava (ak to vôbec bola ona) má pôvod zo starých čias a sa celé desaťročia držala u niekoho v garážach a kôlňach.

Druhý neodborný predpoklad: prirodzené zmeny v zložení látky pod vplyvom času a nesprávneho skladovania sťažili jej identifikáciu. Preto medzinárodní experti tvrdia, že je to nejaká novšia modifikácia „Novička“. Ale tato je naopak stará – čiastočne rozložená alebo transformovaná. Dúfam, že chemici skúmajú aj takúto možnosť.

Som si istý, že, odmietajúc oficiálne vyšetrovanie, ktorého výsledky by mali byť zverejnené, ruské orgány aktívne hľadajú držiteľov a distribútorov nelegálnych zásob „Novička“. Aby už navždy uzatvorili túto nepríjemnú tému. No určite, podľa ruskej tradície byzantského pôvodu, to vybavia potichu.

Takže, ak naozaj potrebujete „Novičok“, ponáhľajte sa – za chvíľu bude vôbec nedostupný (alebo vypredaný).

 

Môžete si tiež prečítať moje ďalšie články aj tu: https://lipitskiy.blog.sme.sk/

Mongolsko – moja posledná nádej

13.01.2021

Nedávno jeden Minister vypracoval plán boja proti pandémii. Jeho šéf, Predseda vlády, mu ponúkol, aby ho poslal do Mongolska. Súcitím s pánom Predsedom – mení návrhy niekoľkokrát denne a preto ani nemá predstavu, načo by bol použiteľný akýkoľvek plán (asi len na hygienicky účel – ale neviem, či by mu to povolil hlavný hygienik, ktorý teraz o všetkom [...]

Záhady COVID-štatistiky

08.01.2021

Rozhodujúc o nových opatreniach, štátne orgány obyčajné vychádzajú zo štatistík, odrážajúcich dynamiku chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus. Obyvatelia tiež pozorne sledujú tieto čísla, aby hodnotili mieru nebezpečnosti a vyberali adekvátne formy správania. Takže štatistiky nielen odrážajú realitu, ale aj ju ovplyvňujú. Na Slovensku je dosť jednoduché nájsť [...]

Ako zvládame vládnu krízu

30.12.2020

Vládnou krízou sa nazýva zmena kabinetu ministrov, spôsobená akútnym politickým rozdelením. Obyčajne vzniká, ak ten stratí podporu parlamentnej väčšiny. Terajšia slovenská vláda takú podporu udržuje. Avšak máme pocit politickej krízy. Pani prezidentka ju konzultuje s ministrami, v médiách sa už diskutujú scenáre jej prekonania. Jej dôvod je neštandardný, okolnosti, [...]

očkovanie koronavírus

Informácie o vážnych komplikáciách po očkovaní na Covid-19 sú nepravdivé

22.01.2021 18:58

Prípad zdravotníkov, ktorí mali mať po zaočkovaní v Humennom zdravotné kompilácie a anafylaktický šok, sa nestal. Hoax zdieľali tisíce ľudí.

sčítanie obyvateľov

Britov sa pri sčítaní budú pýtať na rodovú identitu

22.01.2021 18:49

Sčítanie obyvateľov sa tento rok uskutoční vo viac ako 50 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Lloyd Austin

Pentagón povedie prvýkrát Afroameričan, získal obrovskú podporu

22.01.2021 18:27

Lloyd Austin šéfoval americkým jednotkám v Iraku, Ázii či na Blízkom východe.

zuzana čaputová

Čaputová omilostila matku ťažko chorého dieťaťa

22.01.2021 18:01

Odsúdená sa skutku dopustila ešte v roku 2012.