Založ si blog

Politika ako trestný čin

Poradili by ste svojím deťom aby si vybrali povolanie, kvôli ktorému by ich tisícky ľudí nenávidelo a neustále podozrievalo z podvádzania a krádeže (aj keby nič zlé neurobili)? Ale presne takto sa pozeráme na našich politikov! Parlamentná väčšina a vláda sa zmenili, no stále sa nám nepáčia tí, ktorých sme si sami vybrali, a očakávame od nich iba nepríjemnosti. Stačí si prečítať, čo píšeme tu v blogoch…

Za týchto podmienok, keby sa niekto rozhodol venovať politike, musel by mať veľmi silnú motiváciu. Tu sú dve možnosti: alebo by úprimne rád slúžil ľuďom a veril, že vie, ako by zlepšil ich život, alebo… v tejto činnosti videl by dobrú príležitosť na zlepšenie svojho vlastného života. Posúďte sami, ktorá z tých verzií vyzerá uveriteľnejšie.

Z hľadiska riadnych spoluobčanov už samotné rozhodnutie kandidovať vo voľbách je podozrivý akt. A správanie zvolených zástupcov vždy interpretujeme nepriaznivo pre nich. Ľahko veríme v akékoľvek obvinenia proti politikom. Ak podporil poslanec nejaký návrh – to určite pre sebecké účely. Poznal nejakého podnikateľa – samozrejme je skorumpovaný. Ten podnikateľ, chráň Boh, je Talian – zjavne je mafiánom, keď je Japonec – presne je z yakuzy, atď..

Inak povedané, vo verejnej mienke ohľadom politikov platí prezumpcia viny. Toto nevzniklo v prázdnom mieste. Politická činnosť je naozaj kriminogénna. A toto vyplýva nielen z osobitných kvalít politikov, ale z podstaty súčasného štátu a celého demokratického systému (o tom už som sa vyjadroval: https://www.noveslovo.sk/c/Stat_da_sa_bez_neho_existovat).

Na pozadí pojmu „štát“ vidíme iba skupinu ľudí: politikov a úradníkov. To oni konajú v mene štátu. Áno, na to dostali od nás oprávnenie. Ale verejná kontrola nad ich činnosťou je skoro žiadna. Ako ju uskutočníme, keď Ústava SR priamo hovorí : „Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi“ (čl.72.2.)?

Preboha, koho napadla táto formulácia? Keď sú naši zástupcovia, prečo majú konať iba podľa vlastného svedomia a nebyť viazaní našimi príkazmi? Ako by sme otvorene povedali politikom: „Robte všetko, čo vám osobne vyhovuje! A budeme sa tváriť, že nás zastupujete“. Podľa mňa to vyzerá ako priama pozvánka na porušenie predvolebných programov a sľubov, na podvod voličov.

Odtiaľ je len krôčik k nezákonnej činnosti. Aj občania, keď vidia, že politik ich oklamal a nespĺňa to, čo sľúbil, majú dôvod aby ho podozrievali aj z iných podvodov. A jednoducho uveria akýmkoľvek obvineniam proti nemu.

Keby voliči mali trvalý vplyv na svojich zástupcov a možnosť kontrolovať a smerovať ich činnosť, asi by bolo menej prípadov ich protiprávneho konania. No terajší systém je urobený tak, že skoro jediným nástrojom verejnej kontroly je… trestné stíhanie. Musíme počkať kým politik urobí niečo zlé, aby to potom úrady vyšetrovali. Ale každý vie že profylaktika je účinnejšia ako liečenie.

Okrem toho média venujú oveľa viac pozornosti deviantnému správaniu politikov ako ich práci v prospech spoločnosti. Publikum miluje škandály. Poslanec, ponúknuvší návrh zákona, nie je žiadna senzácia – je to jeho bežná práca. Ale politik, privlastnivší cudzí majetok alebo neuhradivší dane, tým poskytuje novinárom senzačnú informáciu, ktorú tí šíria mnoho dní, keď nie mesiacov – toto je ich bežná práca. Preto vo vedomí recipientov média vzniká pevná väzba medzi politikou a zločinom.

Trestné oznámenia sa stali obyčajnou zbraňou v parlamentských bojoch – politici ich štedro píšu na konkurentov. Orgány ich vážne vyšetrujú, najmä úplne fantasticky, aby ich neobvinili z neobjektívnosti. Stačí aj jeden fakt vyšetrenia aby komukoľvek pokazil reputáciu. Pritom novinári nie vždy informujú publikum o prípadoch, keď bolo zistené, že obžalovaný politik nič zlé neurobil – toto zase nie je senzácia.

Kvôli tomu je veľa ľudí, ktorí sú si istí, že politika je neslušné povolanie, že čestní občania by sa mali od nej držať čo najďalej, že je sama o sebe takmer trestný čin. To nesľubuje bezmračnú budúcnosť nášmu spoločenskému systému.

Sociálne zdravie je ohrozené koncentráciou verejnej pozornosti na kriminalite, ktorá začína byť pre nás dôležitejšou, ako normálne ľudské činnosti. Filmy, knihy, noviny a TV – všetko pôsobí na to, aby sme si zvykli na zločin, považovali ho za bežný alebo aj ako optimálnu metódu vyriešenia problémov v politike a nielen.

Dúfam, že niekedy prejdeme na iný, nepolitický model organizácie spoločnosti (https://program2.blog.pravda.sk/2019/09/07/naco-potrebujeme-volby/). Existuje však prekážka: aby sme sa zbavili politiky alebo aspoň niečo zmenili, treba, aby to rozhodli… politici. Mám pocit, že sa nebudú ponáhľať aby to podporili.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.