Založ si blog

Politika ako trestný čin

Poradili by ste svojím deťom aby si vybrali povolanie, kvôli ktorému by ich tisícky ľudí nenávidelo a neustále podozrievalo z podvádzania a krádeže (aj keby nič zlé neurobili)? Ale presne takto sa pozeráme na našich politikov! Parlamentná väčšina a vláda sa zmenili, no stále sa nám nepáčia tí, ktorých sme si sami vybrali, a očakávame od nich iba nepríjemnosti. Stačí si prečítať, čo píšeme tu v blogoch…

Za týchto podmienok, keby sa niekto rozhodol venovať politike, musel by mať veľmi silnú motiváciu. Tu sú dve možnosti: alebo by úprimne rád slúžil ľuďom a veril, že vie, ako by zlepšil ich život, alebo… v tejto činnosti videl by dobrú príležitosť na zlepšenie svojho vlastného života. Posúďte sami, ktorá z tých verzií vyzerá uveriteľnejšie.

Z hľadiska riadnych spoluobčanov už samotné rozhodnutie kandidovať vo voľbách je podozrivý akt. A správanie zvolených zástupcov vždy interpretujeme nepriaznivo pre nich. Ľahko veríme v akékoľvek obvinenia proti politikom. Ak podporil poslanec nejaký návrh – to určite pre sebecké účely. Poznal nejakého podnikateľa – samozrejme je skorumpovaný. Ten podnikateľ, chráň Boh, je Talian – zjavne je mafiánom, keď je Japonec – presne je z yakuzy, atď..

Inak povedané, vo verejnej mienke ohľadom politikov platí prezumpcia viny. Toto nevzniklo v prázdnom mieste. Politická činnosť je naozaj kriminogénna. A toto vyplýva nielen z osobitných kvalít politikov, ale z podstaty súčasného štátu a celého demokratického systému (o tom už som sa vyjadroval: https://www.noveslovo.sk/c/Stat_da_sa_bez_neho_existovat).

Na pozadí pojmu „štát“ vidíme iba skupinu ľudí: politikov a úradníkov. To oni konajú v mene štátu. Áno, na to dostali od nás oprávnenie. Ale verejná kontrola nad ich činnosťou je skoro žiadna. Ako ju uskutočníme, keď Ústava SR priamo hovorí : „Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi“ (čl.72.2.)?

Preboha, koho napadla táto formulácia? Keď sú naši zástupcovia, prečo majú konať iba podľa vlastného svedomia a nebyť viazaní našimi príkazmi? Ako by sme otvorene povedali politikom: „Robte všetko, čo vám osobne vyhovuje! A budeme sa tváriť, že nás zastupujete“. Podľa mňa to vyzerá ako priama pozvánka na porušenie predvolebných programov a sľubov, na podvod voličov.

Odtiaľ je len krôčik k nezákonnej činnosti. Aj občania, keď vidia, že politik ich oklamal a nespĺňa to, čo sľúbil, majú dôvod aby ho podozrievali aj z iných podvodov. A jednoducho uveria akýmkoľvek obvineniam proti nemu.

Keby voliči mali trvalý vplyv na svojich zástupcov a možnosť kontrolovať a smerovať ich činnosť, asi by bolo menej prípadov ich protiprávneho konania. No terajší systém je urobený tak, že skoro jediným nástrojom verejnej kontroly je… trestné stíhanie. Musíme počkať kým politik urobí niečo zlé, aby to potom úrady vyšetrovali. Ale každý vie že profylaktika je účinnejšia ako liečenie.

Okrem toho média venujú oveľa viac pozornosti deviantnému správaniu politikov ako ich práci v prospech spoločnosti. Publikum miluje škandály. Poslanec, ponúknuvší návrh zákona, nie je žiadna senzácia – je to jeho bežná práca. Ale politik, privlastnivší cudzí majetok alebo neuhradivší dane, tým poskytuje novinárom senzačnú informáciu, ktorú tí šíria mnoho dní, keď nie mesiacov – toto je ich bežná práca. Preto vo vedomí recipientov média vzniká pevná väzba medzi politikou a zločinom.

Trestné oznámenia sa stali obyčajnou zbraňou v parlamentských bojoch – politici ich štedro píšu na konkurentov. Orgány ich vážne vyšetrujú, najmä úplne fantasticky, aby ich neobvinili z neobjektívnosti. Stačí aj jeden fakt vyšetrenia aby komukoľvek pokazil reputáciu. Pritom novinári nie vždy informujú publikum o prípadoch, keď bolo zistené, že obžalovaný politik nič zlé neurobil – toto zase nie je senzácia.

Kvôli tomu je veľa ľudí, ktorí sú si istí, že politika je neslušné povolanie, že čestní občania by sa mali od nej držať čo najďalej, že je sama o sebe takmer trestný čin. To nesľubuje bezmračnú budúcnosť nášmu spoločenskému systému.

Sociálne zdravie je ohrozené koncentráciou verejnej pozornosti na kriminalite, ktorá začína byť pre nás dôležitejšou, ako normálne ľudské činnosti. Filmy, knihy, noviny a TV – všetko pôsobí na to, aby sme si zvykli na zločin, považovali ho za bežný alebo aj ako optimálnu metódu vyriešenia problémov v politike a nielen.

Dúfam, že niekedy prejdeme na iný, nepolitický model organizácie spoločnosti (https://program2.blog.pravda.sk/2019/09/07/naco-potrebujeme-volby/). Existuje však prekážka: aby sme sa zbavili politiky alebo aspoň niečo zmenili, treba, aby to rozhodli… politici. Mám pocit, že sa nebudú ponáhľať aby to podporili.

Armáda v uliciach: Quo vadis, vláda?

24.10.2020

V priebehu môjho života, sa mi podarilo, aby som uvidel až niekoľko fantastických filmov, venovaných katastrofálnym epidémiám. Mali veľa spoločného, hoci niektoré boli vytvorené v Hollywoode, iné v Európe a ostatné v Rusku. Napriek tomu, ich scenáre obsahovali veľmi podobné sujety. Ich súhrn vyzerá takto: Nevedomá nákaza ničí ľudí. Žiadne opatrenia nie sú účinné. [...]

Turci idú!

18.10.2020

Ľudia boží, utekajte,/ zajať Turkom sa nedajte…“ Samo Chalupka (1812.-1883.). „Turčín Poničan“ [...]

Sankcie. .. bez sankcií

17.10.2020

Dozvedeli sme sa, že sankcie, uvalené EU Rusku kvôli pokusu o otrávenie Alexeja Navaľneho (https://program2.blog.pravda.sk/2020/08/29/kto-otravil-navalneho/), sú veľmi obmedzené a divné. V zozname je 6 osôb a vedecký ústav organickej chémie a technológie (НИИОХТ) (file:///C:/Users/User/AppData/Local/Microsoft/Windows/INetCache/IE/S68FP6N3/CELEX_32020R1480_EN_TXT.pdf). [...]

Bratislava, NR SR, Kollár, autonehoda

Kollár môže mať v aute koho chce. Matovič mu niečo povie, keď vyzdravie

26.10.2020 22:35

Minister Mikulec si nemyslí, že Kollár porušil zákaz vychádzania, ale nevie, či šéf parlamentu riešil so ženou v aute pracovné záležitosti.

Belgický policajt s ochranným rúškom, ktoré si vzal na počesť stretnutia s belgickou kráľovnou.

Belgicko sa topí aj v druhej vlne pandémie

26.10.2020 22:21

Druhá vlna pandémie k Belgičanom nie je o nič milosrdnejšia ako prvá. V pondelok zaznamenali takmer 16-tisíc nových prípadov infekcie. Účinnosť protiopatrení znižuje rozdrobenosť krajiny.

úmrtie, sviečka, pohreb

Na COVID-19 zomrel moderátor Kmeťo, ministerstvo šíri jeho odkaz

26.10.2020 21:00

Zomrel moderátor Jozef Kmeťo (47), ktorý bol infikovaný koronavírusom. Krajčího ministerstvo šíri jeho video v ťažkom stave, kde varuje pred chorobou.

STU

Akademický senát odsúhlasil návrh na odvolanie rektora STU Fikara

26.10.2020 20:19

Za odvolanie rektora STU Miroslava Fikara hlasovalo počas zasadnutia akademického senátu 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.