Založ si blog

Čo sa stane po víťazstve nad rasizmom?

Rasizmus je neprijateľný jav a musíme sa ho čo najskôr zbaviť. Mnoho ľudí úprimne sympatizuje s tými, ktorí teraz bojujú proti nemu v USA a iných krajinách. Ale čo sa stane, ak títo bojovníci zvíťazia?

Zväz afroamerických organizácií „Hnutie za čierne životy“ („The Movement for black life“ – M4BL) – jeden zo základných organizátorov protirasistických protestov v USA, má veľmi podrobný program. Ďakujem Andrejovi Illarionovi (Андрей Николаевич Илларионов), upozornivšieho na tento poučný dokument, dávajúci jasnú predstavu, čo vlastne chcú uskutočniť demonštranti.

V úvode M4BL vyhlasuje: „Napriek neustálemu vykorisťovaniu a útlaku, boli čierni ľudia statočný a brilantne hnacou silou, smerujúcou ku kolektívnemu oslobodeniu“ (https://m4bl.org/about-us/keďže v texte je veľa citátov z tohto zdroja, nebudem ich opakovať v pôvodnom jazyku – angl.. Niektoré slová sú zvýraznené mnou – V.L.).

Autori dokumentu chápu „oslobodenie“ doslovne: „Okamžite oslobodiť všetkých väzňov!… Sme presvedčení, že väzenia, polícia a všetky ostatné inštitúcie, ktoré páchajú násilie na čiernych ľuďoch, musia byť zrušené…“ (Tamtiež).

Ústredná idea programu je odškodnenia Afroameričanov za otroctvo a diskrimináciu. Početné požiadavky sú stanovené na 118 (!!) stranách. Asi hlavná z nich: „Odškodnenie za pokračujúce… diskrimináciu a vykorisťovanie… vo forme zaručeného minimálneho príjmu pre všetkých čiernych ľudí“ (Tamtiež).

Tu autori asi majú na mysli Univerzálny základný príjem (Universal Basic Income, UBI) – podiel národného bohatstva, ktorý by mal každý občan dostávať celý svoj život (pozeraj o tom: https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/469746/na-prahu-postpracovnej-ery.html). Avšak podľa kontextu to platí len pre Afroameričanov, ktorí, keby to bolo uskutočnené, už by nikdy nepotrebovali pracovať, aby sa uživili.

Autori vyhlásenia žiadajú aj „poskytnuté bývania zraniteľným obyvateľom bez domova, osobám, ktoré prežili násilie, a nedávno prepusteným z väzenia“, „moratórium na splátky hypoték a daní“, ako aj na „účty za energie a iné komunálne služby“, „zmrazenie všetkých nájomných…“ (Tamtiež) atď.

Aby ste si nepomysleli, že to sú iba táraniny, ktoré netreba brať vážne, poviem, že požiadavky M4BL sú integrované v predvolebnom programe prezidentského kandidáta USA Joe Bidena (Joseph Robinette «Joe» Biden, Jr) – dnešného lídra v prieskumoch verejnej mienky (https://joebiden.com/wp-content/uploads/2020/07/UNITY-TASK-FORCE-RECOMMENDATIONS.pdf).

To znamená, že po víťazstve nad rasizmom časť členov americkej (a nielen) spoločnosti by pravdepodobne dostali rozsiahle výhody iba kvôli svojmu pôvodu, už by nemali potrebu zarábať a mohli by sa živiť na náklady inej časti obyvateľov. Okrem toho, ak by spáchali zločin, asi by neboli potrestaní. Každý si dokáže predstaviť, čo sa stane, ak všetci väzni budú prepustení a polícia a penitenciárny systém skončí…

To ešte nie je všetko. Nedávno 350 učiteľov Princetonskej Univerzity (The Princeton University, USA) navrhlo protirasistické opatrenia, medzi ktorými sú: „Zničiť existujúcu hierarchiu, ktorá podporuje prioritu belochov… Pri prijímaní študentov sa ich nepýtať na odsúdenia a pokuty, pretože „farebný“ ľudia sú zaťažení odsúdeniami iba zavinením polície…“

A ďalej: „Zriadiť z „farebných“ profesorov a študentov komisiu, ktorej by vedenie univerzity malo zodpovedať za svoje kroky na odstránenie rasizmu… Trestať fakulty a oddelenia, ktoré nepreukazujú pozitívne zmeny v nábore „farebných“ študentov a zamestnancov… Vytvoriť výbor…, ktorý bude dohliadať na vyšetrovanie a administratívne tresty rasistického správania, incidentov, výskumu a publikácií“ (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfPmfeDKBi25_7rUTKkhZ3cyMICQicp05ReVaeBpEdYUCkyIA/viewform).

Takže po víťazstve nad rasizmom vyššie uvedená časť spoločnosti môže dostať aj kompetenciu, aby hodnotila, ako iná časť sa stará o jej záujmy, a trestala tých, ktorí to podľa nej robia nedostatočné nadšene.

Kto bude vykonávať túto misiu? Nepriamu odpoveď na túto otázku nájdeme v citovanom vyhlásení M4BL: „Veríme v sústredenie skúseností a vodcovstva najmarginalizovanejších černochov“. Margináli (od lat. marginalis – „krajní“) – sú ľudia, nepatriaci do žiadnej sociálnej vrstvy alebo skupiny, zvyčajne už klesnuvšie na spoločenské dno. Teraz sú vítaní ako lídri a sudcovia pre zvyšok.

Ale aj to nie je všetko. Vplyvné americké noviny „Washington Post“ nedávno uverejnili článok, ktorý hovorí o vážnych obavách z toho, že Ježiša Krista zvyčajne vykresľujú ako… belocha. Toto, z hľadiska ľudí, na ktorých sa autor tohto článku odvoláva, otravuje Afroameričanov, Latincov a Ázijcov, považujúcich takéto zobrazenia za „formu bielej nadvlády“ (“form of white supremacy” – https://www.washingtonpost.com/religion/2020/06/25/how-an-iconic-painting-jesus-white-man-was-distributed-around-world/).

Diskusia nie je o tom, akú farbu pleti by mohol skutočne mať Ježiš (k tejto téme je veľa historických a antropologických štúdií). Ide o to, že, podľa protirasistických bojovníkov, modliť sa pred zobrazením bieleho Ježiša – to je rasizmus! Autor článku naráža že, po zničení pamiatok historických postáv, spojených s otroctvom a rasizmom, môžu nasledovať útoky na ikony a sochy bielych Krista a Panny Márie. Diela Leonardo Da Vinci, Michelangelo Buonarotti a Raffaela Santi sú v ohrození.

Snažil som sa viac citovať a menej komentovať použité zdroje, hovoriace samé za seba. Mám dojem, že uvedení bojovníci proti rasizmu ho nechcú vôbec zničiť, ale len presmerovať, otočiť na tých, koho vinia v útlaku ich predkov v minulosti a v svojich terajších problémoch. Je to viac pomsta, ako obnovenie spravodlivosti.

Vážený čitatelia mali by ste premýšľať, či sa im zapáči nový poriadok, ktorý tieto hnutia chcú nainštalovať.

Slovenský „Stonehenge“ – pamätník našej hlúposti

02.08.2020

História má byť nielen pamäťou a poučením. Keď si ju vážiš a vieš ako ju používať, môže byť aj veľmi zisková. Kedysi Bavorský kráľ Ludwig (Ludwig II. Otto Friedrich Wilhelm von Bayern; 1845.-1886.) minul štátne prostriedky na stavbu zámku Neuschwanstein. Podriadení ho vyhlásili za duševne chorého a potom ho v tichosti utopili v blízkom jazere. Neskoršie jeden [...]

Rusko, Chabarovsk: Maidan alebo kriminálna sebaobrana?

25.07.2020

V Ruskej federácii (RF) sa teraz dôležité politické udalosti vyskytujú v diaľke viac ako 8500 km. (po železnici) od Moskvy. To vôbec nie je typické pre túto krajinu, kde sa newsmakeri najčastejšie nachádzajú za kremeľským múrom. Chabarovsk je najväčším mestom ruského Ďalekého východu. Má viac ako 600 tis. obyvateľov. Je centrom homonymného kraja – tretieho podľa [...]

Absolút

19.07.2020

Pred 40 rokmi sovietsky časopis „Nový svet“ („Новый мир», №1, 1980.) zverejnil novelu svojho vtedajšieho hlavného redaktora, známeho básnika a spisovateľa Sergeja Narovčatova (Сергей Сергeевич Наровчатов, 1919.-1981.) „Absolút“ («Абсолют»). Bola venovaná epizóde dejín 18 st., hoci som si neni istý, že naozaj mala dokumentárne [...]

pocasie-8-20-2020

Tropické teploty sa vrátia. Čo vám ale môže pokaziť víkend?

06.08.2020 19:00

Daždivé počasie prakticky za nami a vo výhľade sú tropické dni. Aké však budú noci? A je niečo, čo vám môže pokaziť víkend?

poľsko inaugurácia ľavica lgbt

Dudovu inauguráciu sprevádzali tiché protesty i bojkot opozície

06.08.2020 18:58

Poľský prezident Andrzej Duda zložil v parlamente prísahu a oficiálne sa ujal svojho druhého funkčného obdobia v úrade.

Libanon Bejrút výbuchy Francúzsko Macron návšteva

Bejrút po výbuchu: hnev a zúfalstvo

06.08.2020 18:33

Libanon smúti a hľadá vinníkov. Úrady priznali, že o hroziacej explózii, ktorá v utorok v Bejrúte zabila najmenej 157 ľudí a zranila ďalších päťtisíc, sa vopred vedelo.

marián goga

Gogu vzali v súvislosti s korupciou v štátnych hmotných rezervách do väzby

06.08.2020 16:15, aktualizované: 16:49

Obvinený sa podľa polície podieľal na procese zmanipulovaného verejného obstarávania na vyprosťovaciu techniku.

Vasil Lipitsky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 65
Celková čítanosť: 241451x
Priemerná čítanosť článkov: 3715x

Autor blogu

Kategórie