Založ si blog

O nepokojoch v USA

Udalosti v USA si zase vyžadujú pozornosť na celom svete. Ide o protesty Afroameričanov a nepokoje, šíriace sa tam v mnohých mestách. Sú reakciou na smrť občana afroamerického pôvodu dôsledkom tvrdých akcií bieleho policajta. Tieto príhody sú často sa komentované ako boj proti nespravodlivosti a policajnej svojvoľnosti…

Známy ruský vedec Vladislav Inozemtsev (Владислав Леонидович Иноземцев – raz som už o ňom a jeho diele písal – https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/493108/nesucasna-krajina.html), dnes bývajúci v USA, zverejnil rad myšlienok a faktov, ktoré umožňujú pozrieť sa na to, čo sa tam deje, z iného hľadiska (https://echo.msk.ru/blog/v_inozemcev/2653849-echo/).

Mediálne informácie vytvárajú dojem, že po uliciach amerických miest chodia a jazdia výlučne biely sadisti-policajti, terorizujúc Afroameričanov. Inozemtsev uvádza oficiálne údaje, ukazujúce že policajti afroamerického pôvodu sú vo mnohých štátoch početnejší, ako ich biely kolegovia (https://www.governing.com/gov-data/safety-justice/police-department-officer-demographics-minority-representation.html).

Tam, kde to nie je tak, úrady udržujú v zložení polície rasové proporcie, charakteristické pre obyvateľstvo relevantného štátu. To sa týka nielen Afroameričanov, ale aj iné rasy a národnosti na miestach ich hromadného pobytu. Všade je dosť typická prítomnosť osôb rôzneho pôvodu v policajnej hliadke. Bilancia zloženia polície je dôležitou časťou rasovej politiky, na ktorú už veľa rokov úrady dávajú veľký pozor.

Inozemtsev ukazuje aj na to, že obeť údajnej policajnej svojvoľnosti George Floyd, z ktorého teraz robia skoro vzor občana a vlajku boja proti nespravodlivosti, bol… nebezpečný recidivista. Niekoľkokrát bol vo väzení za krádeže a drogy a naposledy – za účasť na ozbrojenej lúpeži (https://www.dailymail.co.uk/news/article-8366533/George-Floyd-moved-Minneapolis-start-new-life-released-prison-Texas.html). V čase svojho zatknutia bol tiež pod vplyvom drog.

Samozrejme, to neznamená, že si zaslúžil byť zabitý. No jasné je aj to, že ho chceli zatknúť vôbec nie za to, že mal tmavú farbu pleti.

Orgány okamžite odreagovali na tragický incident: policajt, v dôsledku činu ktorého zomrel Floyd, už nasledujúci deň bol prepustený a potom zatknutý a obvinený z neúmyselnej vraždy. Je ťažké povedať, čo by ešte mali urobiť. Ale to nezabránilo a nezastavilo hromadné nepokoje.

Až doteraz nevieme nič o nejakých konkrétnych požiadavkách protestujúcich. Určite sú medzi nimi ľudia, ktorí iba chcú vyvolať pozornosť na rasový problém, ešte dosť citlivý pre USA. No sú aj takí, ktorí uvideli v situácii príležitosť pre násilie, krádeže a pomstu bielej väčšine za relatívne horší stav Afroameričanov.

Ako Inozemtsev konštatuje, priemerný ročný príjem afroamerickej rodiny je približne 40 tis. USD. V tejto krajine to nie sú veľké peniaze. Rozvinutý systém sociálnych dávok umožňuje uživiť aj najchudobnejších obyvateľov, ale nedáva im dôvod cítiť sa spokojne. Sociálna závisť a podráždenie sa hromadia a čakajú na vhodnú zámienku, aby sa vynorili.

Okrem toho medzirasové vzťahy v USA sú ovplyvnené vzájomnými komplexami a pretenziami. Časť bielych Američanov (väčšinou intelektuáli) sa považuje za vinných pred Afroameričanmi za storočia otroctva a rasovej diskriminácie. Ale druhá ich časť žiadnu vinu necíti a naopak je podráždená zbytočnými, z ich hľadiska, výhodami pre túto skupinu obyvateľstva.

Na druhej strane, dosť Afroameričanov sa až doteraz cítia byť potomkami otrokov. Vinia bielych za to, čo robili ich predkovia. Myslia si, že by si zaslúžili za to väčšiu kompenzáciu. Otroctvo neexistuje už viac ako 150 rokov, ale jeho dedičstvo ešte žije v mentalite súčasníkov.

V tejto mentalite je viditeľná nevyváženosť. Inozemtsev udáva, že za posledných 40 rokov nebol žiadny prípad, že by vražda policajtmi bieleho občana vyvolala verejné protesty proti policajnému násiliu. Je charakteristické že samého Inozemtseva hneď obvinili z rasizmusu za to, že otvorené povedal o minulých zločinoch Floyda – v liberálnych kruhoch hovoriť o tom sa považuje za politicky nekorektné správanie.

Americká spoločnosť stále žije v stave vnútorného konfliktu, ktorý občas môže vybuchnúť. Jej rôzne vrstvy a časte vnímajú rovnaké veci úplne odlišným spôsobom. Inozemtsev vidí v terajších udalostiach pokus agresívnej menšiny vtlačiť väčšine svoje predstavy. V podstate tu je konflikt dvoch kultúr, dvoch civilizácií, žijúcich v jednom priestore, ale až dodnes navzájom cudzích.

Všetko, čo sa deje teraz v USA, sa nevyhnutne hodnotí z hľadiska nadchádzajúcich prezidentských volieb. Demokratická strana podporila protesty a viní vo všetkom terajšujú administráciu Donalda Trumpa. Ale, upozorňuje Inozemtsev, toto môže naopak zvýšiť jeho šance na opätovné zvolenie. Elektorát Trumpa sú vo väčšine biely Američania, obávajúci sa nepokojov. Rozhodné kroky prezidenta na získanie kontroly nad situáciou, vrátane použitia armády, imponujú takým voličom a sú schopný ich mobilizovať pred hlasovaním.

Myslím si že neangažovaný pohlaď experta, ktorý sa nachádza na mieste udalostí, nám pomôže získať úplnejšiu a objektívnejšiu predstavu o tom, čo sa naozaj deje v USA.

Politicky nekorektné poznámky o vlastenectve, zrade a ľudskosti

05.07.2020

Vlastenectvo alebo patriotizmus (od starogréc. πατρίς -„vlasť“) nemá iba jednu tvár. Emocionálne vlastenectvo je úprimná láska a oddanosť k rodným miestam a tam bývajúcim ľudom. Je takmer synonymom ľudskosti (humanizmu). Politický a ideologický patriotizmus okrem toho obsahuje hrdosť minulosti a súčasnosti krajiny, úsilie chrániť záujmy vlasti, pod ktorou sa [...]

Plagiát alebo kompilácia?

28.06.2020

Škandál okolo záverečnej práce pána predsedy NR SR sa ma donútil zopakovať argumenty, ktoré už boli použité v analogickej situácii pred rokom a pol (https://www.noveslovo.sk/c/Podla_zakona_ale_nespravodlivo). Vtedy išlo aspoň o rigoróznom konaní, teraz vôbec o diplomovke. Asi ďalej budeme vyhľadávať „plagiát“ (od lat. plagiare – „kradnúť“) aj v školiacich [...]

Švajčiarska. .. anarchia

27.06.2020

Prvé, čo si môžete pomyslieť – že sa autor zbláznil. Ako môže byť anarchia v skoro rozprávkovej Helvetii? Veď je to dlhodobá európska oáza stability! Vieme o švajčiarskom poriadku, podobnom ako ich slávne hodinky, o fialových kravách (známa „Milka“!), sa lenivé predchádzajúcim po idylickým alpským lúkam… A anarchia – je to chaos, rozruch, [...]

NATO, Severoatlantická aliancia

Zadržaný poradca šéfa Roskosmosu údajne pracoval pre tajnú službu NATO

07.07.2020 13:34

Safronov je podozrivý zo zhromažďovania a odovzdávania informácií o vojensko-technickej spolupráci, obrane a bezpečnosti Ruska.

Colný úrad drogy záchyt polícia colnica

Nitrianski colníci zachytili rekordnú zásielku drog z Mexika

07.07.2020 12:28

Prípad, aký na Slovensku nemá obdoby. Príslušníci finančnej správy zabránili, aby sa na čierny trh dostalo 1,5 tony drog.

Rusko Noriľsk havária ekologická obvinenie ropa

Ekologická havária pri Noriľsku spôsobila škody za 1,8 miliardy eur

07.07.2020 12:02

29. mája sa v areáli tepelnej elektrárne NTEC zo zásobníka dieselového paliva vylialo asi 21 000 ton ropných produktov.

Covid-19

V pondelok pribudli dva nové prípady nákazy. Urobili 873 testov

07.07.2020 09:33, aktualizované: 09:53

Celkovo evidujeme 1 767 pozitívne testovaných na koronavírus.

Vasil Lipitsky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 211718x
Priemerná čítanosť článkov: 3588x

Autor blogu

Kategórie