Založ si blog

O nepokojoch v USA

Udalosti v USA si zase vyžadujú pozornosť na celom svete. Ide o protesty Afroameričanov a nepokoje, šíriace sa tam v mnohých mestách. Sú reakciou na smrť občana afroamerického pôvodu dôsledkom tvrdých akcií bieleho policajta. Tieto príhody sú často sa komentované ako boj proti nespravodlivosti a policajnej svojvoľnosti…

Známy ruský vedec Vladislav Inozemtsev (Владислав Леонидович Иноземцев – raz som už o ňom a jeho diele písal – https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/493108/nesucasna-krajina.html), dnes bývajúci v USA, zverejnil rad myšlienok a faktov, ktoré umožňujú pozrieť sa na to, čo sa tam deje, z iného hľadiska (https://echo.msk.ru/blog/v_inozemcev/2653849-echo/).

Mediálne informácie vytvárajú dojem, že po uliciach amerických miest chodia a jazdia výlučne biely sadisti-policajti, terorizujúc Afroameričanov. Inozemtsev uvádza oficiálne údaje, ukazujúce že policajti afroamerického pôvodu sú vo mnohých štátoch početnejší, ako ich biely kolegovia (https://www.governing.com/gov-data/safety-justice/police-department-officer-demographics-minority-representation.html).

Tam, kde to nie je tak, úrady udržujú v zložení polície rasové proporcie, charakteristické pre obyvateľstvo relevantného štátu. To sa týka nielen Afroameričanov, ale aj iné rasy a národnosti na miestach ich hromadného pobytu. Všade je dosť typická prítomnosť osôb rôzneho pôvodu v policajnej hliadke. Bilancia zloženia polície je dôležitou časťou rasovej politiky, na ktorú už veľa rokov úrady dávajú veľký pozor.

Inozemtsev ukazuje aj na to, že obeť údajnej policajnej svojvoľnosti George Floyd, z ktorého teraz robia skoro vzor občana a vlajku boja proti nespravodlivosti, bol… nebezpečný recidivista. Niekoľkokrát bol vo väzení za krádeže a drogy a naposledy – za účasť na ozbrojenej lúpeži (https://www.dailymail.co.uk/news/article-8366533/George-Floyd-moved-Minneapolis-start-new-life-released-prison-Texas.html). V čase svojho zatknutia bol tiež pod vplyvom drog.

Samozrejme, to neznamená, že si zaslúžil byť zabitý. No jasné je aj to, že ho chceli zatknúť vôbec nie za to, že mal tmavú farbu pleti.

Orgány okamžite odreagovali na tragický incident: policajt, v dôsledku činu ktorého zomrel Floyd, už nasledujúci deň bol prepustený a potom zatknutý a obvinený z neúmyselnej vraždy. Je ťažké povedať, čo by ešte mali urobiť. Ale to nezabránilo a nezastavilo hromadné nepokoje.

Až doteraz nevieme nič o nejakých konkrétnych požiadavkách protestujúcich. Určite sú medzi nimi ľudia, ktorí iba chcú vyvolať pozornosť na rasový problém, ešte dosť citlivý pre USA. No sú aj takí, ktorí uvideli v situácii príležitosť pre násilie, krádeže a pomstu bielej väčšine za relatívne horší stav Afroameričanov.

Ako Inozemtsev konštatuje, priemerný ročný príjem afroamerickej rodiny je približne 40 tis. USD. V tejto krajine to nie sú veľké peniaze. Rozvinutý systém sociálnych dávok umožňuje uživiť aj najchudobnejších obyvateľov, ale nedáva im dôvod cítiť sa spokojne. Sociálna závisť a podráždenie sa hromadia a čakajú na vhodnú zámienku, aby sa vynorili.

Okrem toho medzirasové vzťahy v USA sú ovplyvnené vzájomnými komplexami a pretenziami. Časť bielych Američanov (väčšinou intelektuáli) sa považuje za vinných pred Afroameričanmi za storočia otroctva a rasovej diskriminácie. Ale druhá ich časť žiadnu vinu necíti a naopak je podráždená zbytočnými, z ich hľadiska, výhodami pre túto skupinu obyvateľstva.

Na druhej strane, dosť Afroameričanov sa až doteraz cítia byť potomkami otrokov. Vinia bielych za to, čo robili ich predkovia. Myslia si, že by si zaslúžili za to väčšiu kompenzáciu. Otroctvo neexistuje už viac ako 150 rokov, ale jeho dedičstvo ešte žije v mentalite súčasníkov.

V tejto mentalite je viditeľná nevyváženosť. Inozemtsev udáva, že za posledných 40 rokov nebol žiadny prípad, že by vražda policajtmi bieleho občana vyvolala verejné protesty proti policajnému násiliu. Je charakteristické že samého Inozemtseva hneď obvinili z rasizmusu za to, že otvorené povedal o minulých zločinoch Floyda – v liberálnych kruhoch hovoriť o tom sa považuje za politicky nekorektné správanie.

Americká spoločnosť stále žije v stave vnútorného konfliktu, ktorý občas môže vybuchnúť. Jej rôzne vrstvy a časte vnímajú rovnaké veci úplne odlišným spôsobom. Inozemtsev vidí v terajších udalostiach pokus agresívnej menšiny vtlačiť väčšine svoje predstavy. V podstate tu je konflikt dvoch kultúr, dvoch civilizácií, žijúcich v jednom priestore, ale až dodnes navzájom cudzích.

Všetko, čo sa deje teraz v USA, sa nevyhnutne hodnotí z hľadiska nadchádzajúcich prezidentských volieb. Demokratická strana podporila protesty a viní vo všetkom terajšujú administráciu Donalda Trumpa. Ale, upozorňuje Inozemtsev, toto môže naopak zvýšiť jeho šance na opätovné zvolenie. Elektorát Trumpa sú vo väčšine biely Američania, obávajúci sa nepokojov. Rozhodné kroky prezidenta na získanie kontroly nad situáciou, vrátane použitia armády, imponujú takým voličom a sú schopný ich mobilizovať pred hlasovaním.

Myslím si že neangažovaný pohlaď experta, ktorý sa nachádza na mieste udalostí, nám pomôže získať úplnejšiu a objektívnejšiu predstavu o tom, čo sa naozaj deje v USA.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

Reakcia na Matovičov vtip: Vandali posprejovali slovenský konzulát

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Odkaz "Vymeníme Slovensko za Krym" nasprejovali v ukrajinskom Charkove.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.