Založ si blog

Putin a Plavci

Nedávno (8 apríla) ruský prezident Vladimír Putin (Владимир Владимирович Путин) v televíznom prejave potešil Rusov porovnaním epidémie koronavírusu s … nájazdmi Plavcov a Pečenehov na Rusko v skorom stredoveku. Toto vyvolalo celú vlnu posmešok a memov (napríklad: https://medialeaks.ru/0804lug-memy-pro-pechenegov/), pre Kremeľ asi nečakanú .

Komentujúc neštandardnú metaforu, hovorca prezidenta vysvetlil že Putin osobne dodal ten fragment do textu prejavu, ale neupovedomil, z akého zdroja ho zobral (https://tass.ru/obschestvo/8199621).

Ale učenci rýchlo zistili že to je citácia súdnej rečí slávneho, skoro legendárneho advokáta z konca 19. – začiatku 20. st. Fedora Plevako (Фёдор Никифорович Плевако, 1842 – 1909), ktorého nazývali „Chryzostomos (od starogréc. Χρυσόστομος  – „zlatoústy“) ruskej advokácie“. V roku 1916. sa dokonca aj stal hrdinom celovečerného filmu „A obhajoval ju Plevako“ («А защищал её Плевако»).

Skutočnosť, že prezident cituje Plevaka, vôbec nie je smiešna – naopak, to hovorí o jeho znalosti právnickej klasiky. Ale advokát sa vyjadril o Plavcoch a Pečenehoch veľmi ironicky, posmešné porovnajúc ich činy s vinou jeho klienta – starej ženy, ukradnuvšej lacnú kanvicu. Použil to ako „dosiahnutie absurdity“ (lat. reductio ad absurdum – polemické zariadenie, spočívajúce v posilňovaní argumentov oponenta, aby sa jasne prejavili ich nedostatky).

Na rozdiel od neho Putin hovoril o nich úplne vážne, aj patetické, čo sa mnohým zdalo vtipné. Okrem toho diplomatické vynechal z Plevakovského zoznamu Tatárov a Poliakov, prítomných v origináli.

Nikto nečakal od Putina niečo o Plavcoch a Pečenehoch, pretože tieto neexistujú už 500 rokov. Teraz sú pre Rusov, ako hovoril Alexandr Puškin (Александр Сергеевич Пушкин; 1799.– 1837.), len „udalosti minulých dní, legendy z hĺbky staroveku“ («Дела давно минувших дней, преданья старины глубокой.» – «Руслан и Людмила» („Ruslan a Ľudmila“), Песнь первая, 1820.).

Z hľadiska odborníkov, nie je úplne korektné považovať týchto stepných nomádov iba za lupičov, umučivších Rusko. Naopak hrali veľkú úlohu v ruských dejinách. Reálny, historicky Plavci a Pečenehovia si nezaslúžili porovnania s nákazou. Tieto turkické národy, ako najbližší východní susedia stredovekého Ruska, boli s ním tesne spojení aj kultúrne, aj geneticky.

Vzťahy sedavých Slovanov a kočovných obyvateľov „Divokého poľa“ boli podobné symbióze – navzájom sa potrebovali vo svojich vlastných záujmoch aj asimilovali. Vieme o početných dynastických manželstvách medzi ruskými a turkickými kniežacími rodinami (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/484451/eurazia.html).

Plavci a Pečenehovia (ako aj Chazari, Kypčakovia atď.) stále boli spojencami Rusov a bojovali na ich území najčastejšie na strane jedného z kniežat (obyčajne príbuzného, patriaceho k ich rodine) proti… iným Rusom. Napríklad, známe knieža Vladimír Monomach (11.- 12. st.) za svoj život 19 krát priťahoval turkickich spojencov na vojny zo svojimi nepriateľmi – tiež Rusmi. Vieme o viac ako 150 takýchto prípadov, opísaných v análoch (Олджас Сулейменов. «Аз и Я», 1975.).

Tatársko-mongolská invázia (13. st.) spôsobila Rusku oveľa väčšie škody, ako turkickí susedí, ktorí sa sami stali jej obeťami. Plavci ako prvý vzali na seba nápor dobyvateľov, do slova vymietnuvších ich z východných stepí. Zastavili sa iba v Uhorsku, čiastočne aj na území terajšieho Slovenska, kde boli postupne asimilovaný, ale predtým nechali stopy aj v uhorskom dejepise.

U nás sa pamäť o nich uchránila v niektorých názvoch miest, kde títo kedysi žili (napríklad, Plavecké Podhradie). V Maďarsku v dedine Hollókő (Holovka) bývajú vzdialení potomkovia Plavcov (Palóci), majúci charakteristické nárečie (https://dianamarosz.blog.sme.sk/c/504594/zabudnuty-novohrad.html). Je tam aj múzeum plaveckej kultúry.

Zdá sa, že Putin je priťahovaný históriou – nedávno som písal o jeho diskusii s Poliakmi (https://program2.blog.pravda.sk/2020/01/01/historicky-suboj-putin-vs-ep-a-polska/). Ale nie je odborník a nemôže (aj nemusí!) vedieť všetky detaily zašlých časov. To jeho asistenti a speechwritery by mali dôkladnejšie chrániť autoritu prezidenta a eliminovať podobné chyby a nejasnosti.

Celkom sa môžem iba opakovať: lepšie nech prezidenti tvoria históriu, než aby ju komentovali.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

Reakcia na Matovičov vtip: Vandali posprejovali slovenský konzulát

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Odkaz "Vymeníme Slovensko za Krym" nasprejovali v ukrajinskom Charkove.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.