Putin a Plavci

Nedávno (8 apríla) ruský prezident Vladimír Putin (Владимир Владимирович Путин) v televíznom prejave potešil Rusov porovnaním epidémie koronavírusu s … nájazdmi Plavcov a Pečenehov na Rusko v skorom stredoveku. Toto vyvolalo celú vlnu posmešok a memov (napríklad: https://medialeaks.ru/0804lug-memy-pro-pechenegov/), pre Kremeľ asi nečakanú .

Komentujúc neštandardnú metaforu, hovorca prezidenta vysvetlil že Putin osobne dodal ten fragment do textu prejavu, ale neupovedomil, z akého zdroja ho zobral (https://tass.ru/obschestvo/8199621).

Ale učenci rýchlo zistili že to je citácia súdnej rečí slávneho, skoro legendárneho advokáta z konca 19. – začiatku 20. st. Fedora Plevako (Фёдор Никифорович Плевако, 1842 – 1909), ktorého nazývali „Chryzostomos (od starogréc. Χρυσόστομος  – „zlatoústy“) ruskej advokácie“. V roku 1916. sa dokonca aj stal hrdinom celovečerného filmu „A obhajoval ju Plevako“ («А защищал её Плевако»).

Skutočnosť, že prezident cituje Plevaka, vôbec nie je smiešna – naopak, to hovorí o jeho znalosti právnickej klasiky. Ale advokát sa vyjadril o Plavcoch a Pečenehoch veľmi ironicky, posmešné porovnajúc ich činy s vinou jeho klienta – starej ženy, ukradnuvšej lacnú kanvicu. Použil to ako „dosiahnutie absurdity“ (lat. reductio ad absurdum – polemické zariadenie, spočívajúce v posilňovaní argumentov oponenta, aby sa jasne prejavili ich nedostatky).

Na rozdiel od neho Putin hovoril o nich úplne vážne, aj patetické, čo sa mnohým zdalo vtipné. Okrem toho diplomatické vynechal z Plevakovského zoznamu Tatárov a Poliakov, prítomných v origináli.

Nikto nečakal od Putina niečo o Plavcoch a Pečenehoch, pretože tieto neexistujú už 500 rokov. Teraz sú pre Rusov, ako hovoril Alexandr Puškin (Александр Сергеевич Пушкин; 1799.– 1837.), len „udalosti minulých dní, legendy z hĺbky staroveku“ («Дела давно минувших дней, преданья старины глубокой.» – «Руслан и Людмила» („Ruslan a Ľudmila“), Песнь первая, 1820.).

Z hľadiska odborníkov, nie je úplne korektné považovať týchto stepných nomádov iba za lupičov, umučivších Rusko. Naopak hrali veľkú úlohu v ruských dejinách. Reálny, historicky Plavci a Pečenehovia si nezaslúžili porovnania s nákazou. Tieto turkické národy, ako najbližší východní susedia stredovekého Ruska, boli s ním tesne spojení aj kultúrne, aj geneticky.

Vzťahy sedavých Slovanov a kočovných obyvateľov „Divokého poľa“ boli podobné symbióze – navzájom sa potrebovali vo svojich vlastných záujmoch aj asimilovali. Vieme o početných dynastických manželstvách medzi ruskými a turkickými kniežacími rodinami (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/484451/eurazia.html).

Plavci a Pečenehovia (ako aj Chazari, Kypčakovia atď.) stále boli spojencami Rusov a bojovali na ich území najčastejšie na strane jedného z kniežat (obyčajne príbuzného, patriaceho k ich rodine) proti… iným Rusom. Napríklad, známe knieža Vladimír Monomach (11.- 12. st.) za svoj život 19 krát priťahoval turkickich spojencov na vojny zo svojimi nepriateľmi – tiež Rusmi. Vieme o viac ako 150 takýchto prípadov, opísaných v análoch (Олджас Сулейменов. «Аз и Я», 1975.).

Tatársko-mongolská invázia (13. st.) spôsobila Rusku oveľa väčšie škody, ako turkickí susedí, ktorí sa sami stali jej obeťami. Plavci ako prvý vzali na seba nápor dobyvateľov, do slova vymietnuvších ich z východných stepí. Zastavili sa iba v Uhorsku, čiastočne aj na území terajšieho Slovenska, kde boli postupne asimilovaný, ale predtým nechali stopy aj v uhorskom dejepise.

U nás sa pamäť o nich uchránila v niektorých názvoch miest, kde títo kedysi žili (napríklad, Plavecké Podhradie). V Maďarsku v dedine Hollókő (Holovka) bývajú vzdialení potomkovia Plavcov (Palóci), majúci charakteristické nárečie (https://dianamarosz.blog.sme.sk/c/504594/zabudnuty-novohrad.html). Je tam aj múzeum plaveckej kultúry.

Zdá sa, že Putin je priťahovaný históriou – nedávno som písal o jeho diskusii s Poliakmi (https://program2.blog.pravda.sk/2020/01/01/historicky-suboj-putin-vs-ep-a-polska/). Ale nie je odborník a nemôže (aj nemusí!) vedieť všetky detaily zašlých časov. To jeho asistenti a speechwritery by mali dôkladnejšie chrániť autoritu prezidenta a eliminovať podobné chyby a nejasnosti.

Celkom sa môžem iba opakovať: lepšie nech prezidenti tvoria históriu, než aby ju komentovali.

Niekto už chystá zbrane. ..

13.02.2025

V ZSSR koloval vtip: Brežnev dorazil do Tbilisi a privítali ho delostreleckým pozdravom 20 sálv. Starý Gruzínec počul streľbu a spýtal sa vnuka: čo sa deje? Odpovedal: „Brežnev prišiel!“ Dedko sa rozhorčil: netrafili naši pri prvom výstrele? Táto anekdota ma však svoje pozadie. V roku 1969 (ale v Moskve) sa naozaj uskutočnil pokus o atentát na Brežneva. Útočník [...]

Kde na Zemi je napísané: Afrika?

01.02.2025

Nedávno Donald Trump v jednom zo svojich prvých prezidentských dekrétov premenoval Mexický záliv na Gulf of America. Google okamžite zmenil ten názov na svojich mapách, pritom Mexika a ďalších tamojších krajín sa nikto ani nepýtal. To mi pripomenulo rozprávku ruského básnika Korneja Čukovského. Jej hlavná postava – krokodíl – odletel z Petrohradu do svojej [...]

Kde je Fico, tam ma byť víťazstvo!

28.01.2025

Fráza v názve článku nie je konštatovaním, ale len prianím. Bol by som rád, keby to tak bolo, lebo podľa mňa by to bolo v prospech nás všetkých. Aj keď si to mnohí, samozrejme, nikdy nepriznajú… Stretnutie nášho premiéra v Moskve a bezprecedentný tlak, ktorý vyvinul na Kyjev neskôr spolu s maďarským kolegom, priniesli výsledky. Ukrajinský líder sa odrazu stal [...]

vojna na Ukrajine, Grad

ONLINE: Putinov vyjednávač rokoval vo Washingtone. Spojenci z NATO sľúbili Ukrajine pomoc 20 miliárd eur

03.04.2025 06:15

Spojenci prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú podporu v hodnote viac ako 20 miliárd eur, uviedol šéf NATO. Vlani dostala okolo 50 miliárd eur.

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Udobrí si ich úderom na Putina?

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

Rakúsko, Alpy, mReportér

Krása rakúskych Álp nemá hraníc. Takúto nádheru stojí za to vidieť

03.04.2025 05:00

Zábery, ktoré zachytil mReportér Andy Snijders.