Založ si blog

Sezóna hlúpych plagátov

Parlamentné voľby sa blížia, a na uliciach, ako snežienky na jarnej lúke, rozkvitajú reklamy politických strán a ich kandidátov. Prichádza sezóna hlúpych plagátov.

Prečo ich považujem za hlúpe? Začneme tým že sú všetky akoby robené jednou rukou, v jednom štýle a skoro opakujú tie, ktoré boli v minulých rokoch. Vyzerá že ľudia, vytvárajúci ich dizajn, sú leniví vymyslieť niečo nové.

Je divné že nové strany, ktoré sa nezúčastnili na predošlých voľbách, akceptujú takýto „štandard“ a ani sa nesnažia byť originálny. Asi nechápu že tak riskujú stratiť sa medzi „tradičnými“ konkurentmi.

Firemná špička dizajnérov volebných billboardov – obrovské zobrazenia tváre politikov. Zase sa divím: kto ich presvedčil že to prináša hlasy? Podľa mňa hlava, majúca veľkosť takmer dva metre, môže skôr strašiť deti a nervóznych dospelých. Okrem toho odhaľuje aj stopy zlej práce imagemakerov a zneužitia photoshopu.

Samostatnou témou sú texty na posteroch. Preboha, kto ich vymýšľa? Neznámi autori ako keby ich zámerne chcú zbaviť o všetok obsah. Zdá sa, že niektoré z týchto textov sú špeciálne navrhnuté tak, aby uškodili kandidátom.

Čítam na jednom plagáte: „Pre dôstojný život seniorov“. Ale čo to znamená? Čo je dôstojný život, ako to chápete, ako si myslíte toto dosiahnuť? Plánujete zvýšiť dôchodky, otvoriť nové zariadenia pre starých ľudí a gerontologické ambulancie, podporiť univerzity „tretieho veku“ a počítačové kurzy, alebo ponúknite niečo iné? Tak napíšte to tak, aby bolo jasné, čo vlastne navrhujete!

Ešte jedna reklama tej istej strany: „Spravodlivé zdravotníctvo pre všetkých“. „Spravodlivé“ – to ako? Zdravotníctvo má byť kvalitne a dostupné pre každého, to je jasné. Malo by byť včasné, aby nikto nemusel čakať dva týždne na stretnutie s doktorom, a na seriózne vyšetrenie až polroka. Chceme ho vidieť zodpovedným – nech lekári budú zodpovedať za výsledky svojej práce. Potrebujeme aby bolo milosrdné – očakávame od doktora súcit a pochopenie. No „spravodlivé“ – to nie je pochopiteľné. Keď je rovnako zlé pre všetkých – to je „spravodlivé“?

Nebol som vôbec prekvapený keď som uvidel že tesne pri tomto billboarde konkurenti umiestnili svoju reklamu: „K lekárovi bez zbytočného čakania“. Kontrast nie je v prospech „spravodlivého zdravotníctva“ – odporcovia si hneď všimli a použili chybu, a dali konkrétnejšiu ponuku. Ich text bol by úplne fajn, ak by nie slovo „zbytočné“. Je to veľmi neurčitý pojem: pre pacientov akékoľvek čakanie je prebytočné, pre doktorov a administratívy polikliník a nemocníc je to normálny jav, spôsobený obmedzenosťou zdrojov, a v niečom je pre nich aj užitočný (pozeraj o tom: https://www.noveslovo.sk/c/Kto_a_ako_nam_sluzi_0).

Pozerám iný poster vyššie uvedených konkurentov, tiež novej strany. Volá sa: „Za ľudí“. Pýtam sa: a za koho ešte môže byť politická organizácia? Za zvieratá, alebo za mimozemšťanov?

Už som písal že politici sa často oddeľujú od ľudstva, ako by išlo o bytostiach iného plemena (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/471715/odkial-prilietavaju-politici.html). Asi to ide až zo stredoveku, keď všetko spravovala šľachta, a ostatní boli pre ňu podriadení, ktorých opovrhovane volala „ľudia“, čo vtedy znamenalo – plebs. V tomto názve tiež vidím pohľad zhora na občanov, ktorí sú vraj sami neschopní postarať sa o seba a potrebujú na to mocných supermanov – politikov…

Na ich plagáte čítam: „Vezmeme podvodníkom nelegálny majetok“. Snažím sa pochopiť: je to komerčná ponuka podvodníkom, alebo chcú autori nejaký majetok od nich ukradnúť? „Vyvlastňuj vyvlastníkov“ alebo „Lúpi olúpené“ – ako učili Karl Marx a Vladimír Lenin.

Dúfam že autori mali na mysli niečo iné – asi sľubujú konfiškovať takýto majetok vo verejný prospech. Nie je som istý že to je vhodná ciel pre politickú stranu – skôr pre prokurátora. Aj v takom zmysle to nie je správne povedané, pretože prevziať u kohokoľvek akýkoľvek majetok, najmä nelegálny, nemôže ani strana, ani jednotlivá poslankyňa – iba súd! Myšlienka je formulovaná veľmi nedbalo, čo ju umožňuje interpretovať ako výzvu na protizákonné konanie. Vyhnúť sa tomu je práca rečníkov a PR-manov, ktorí sa v tomto prípade pomýlili…

Určite nie je možné umiestniť na plagát celý volebný program – stačí aspoň pár slov, ktoré majú zmysel, jasný obsah, orientujúci ľudí, vysvetľujúci politický postoj a ciele strany alebo kandidáta, a ktoré nikto nepochopí nesprávne. Nájsť také slová nie je ľahké, to vyžaduje serióznu intelektuálnu prácu.

Volebné technológie je odvetvie, ktoré potrebuje veľmi kreatívnych odborníkov. Je smutné, keď tam pôsobia diletanti, neschopní profesionálne podporiť kandidátov a ich prezentovať voličom. Preto musíme zase prežívať sezónu hlúpych plagátov.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

Reakcia na Matovičov vtip: Vandali posprejovali slovenský konzulát

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Odkaz "Vymeníme Slovensko za Krym" nasprejovali v ukrajinskom Charkove.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.