Založ si blog

Ako zachrániť utečencov?

Skoro denne vídame v televíznych správach ako lode mimovládnych organizácií zachraňujú nešťastných utečencov, ktorí sedia, plnený ako slede v sudoch, na nafukovacích lodičkách alebo na pltiach. Určite to tam nie je komfortné a bezpečne, ale nevyzerá že idú ku dnu. Takáto záchrana sa zdá byť profylaktickou a viac pripomína prestup cestujúcich z miestneho autobusu do diaľkového vlaku. Média však tvrdia že veľa ľudí už zahynulo v mori a preto vyžadujú preventívne opatrenia.

Záchranári nečakajú na tiesňový signál, plávajú pri africkom pobreží, kým sa neobjavia potenciálni obete. Je to úplne nadštandardné: ísť ratovať niekoho, kto v tej chvíli ešte ani nevyplával z pobrežia.

Uchraňovať obete stroskotania lodi je náročná a ušľachtilá úloha. V súčasnom svete vlastníci takejto lode riskujú dostať za poskytnutú službu obrovský účet. Ale mimovládky plnia svoju misiu úplne nezaujato.

Vieme že nič sa nedá dostať zdarma. Keď robia takúto službu, niekto za ňu platí. A nemalé peniaze – kúpiť alebo prenajať loď a zamestnať posádku nie je lacné.

Nebudem sa pýtať od koho dostávajú peniaze a ako vedia kde majú plávať, ako v obrovskom mori vedia nájsť malú loď. Nebudem sa čudovať prečo, ak sa podarí zachrániť skupinu utečencov, nevykladajú ich na najbližšom brehu (v Afrike), ale prenášajú ich stovky kilometrov do Talianska alebo Španielska.

Nechcem ani komentovať konšpiračné teórie, že záchranári sú domnele spojený so zločineckými organizáciami, zarábajúcimi veľké peniaze prepravovaním utečencov do Európy, a fungujú na ich náklady. Budem predpokladať, že iba úprimne chcú ochrániť ľudské životy. A v tom sme s nimi my všetci solidárny.

V takomto prípade asi nie je rozumné provokovať utečencov na strašne nebezpečnú morskú cestu, dávajúc im uistenie o spasení. Keď by nevedeli že v blízkosti od brehu ich už čakajú záchranári, asi by sa nerozhodli plávať na preťažených pltiach.

Keď niekto má peniaze na nákup lode, nebolo by lepšie ich použiť na to, aby sa ľudia nikam vôbec nesťahovali a dostali by dôstojný život u seba doma? Keď sú štáty schopné strácať miliardy eur na pomoc utečencom, nebolo by lepšie im ju poskytovať tam, kde trvale bývajú?

Nie je tajomstvo že iba časť utečencov pochádza z miest, kde prebiehajú vojny alebo vznikol hlad a kvôli tomu boli nútení opustiť svoje domovy. Zvyšok sú prisťahovalci, ktorým netreba zachovávať svoje životy. Oni len chcú zlepšiť životné podmienky. Keď mame potrebu im pomôcť, prečo to nerobíme v ich vlasti?

Prečo vlastne mame takúto potrebu? Mnoho Európanov úprimne cítia zodpovednosť za katastrofálny stav niektorých afrických a ázijských krajín a národov a hodnotí ho ako výsledok koloniálnej minulosti. Málokoho napadne že tento pocit tiež je… dedičstvo kolonializmu.

V roku 1899. Rudyard Kipling (Sir Joseph Rudyard Kipling, 1865 – 1936)  opublikoval slávnu báseň „Bremeno bieleho muža“ („The White Man’s Burden“), považovanú za manifest kolonializmu. Odôvodnil poslanie Európanov ako veľkých bielych bratov iných národov s povinnosťou viesť ich a učiť, pretože sami nie sú schopní zariadiť svoj osud.

Asi myslíme podobné až doteraz, neveríme že iné národy sa zvládnu o seba postarať. Preto sme otvorili dvere pre prisťahovalcov, preto rozhorčení voči tým, ktorí im vytvárajú prekážky, preto sympatizujeme s tými zachránenými na mori.

Ale musíme sa opýtať: či nerobíme zlú službu tým, komu chceme pomôcť? Keď sa z ich vlastných krajín odsťahuje aktívnejšia časť obyvateľstva, aký to bude mať vplyv na život tých, kto tam zostane? Vidím iba jednu možnosť – budú ešte chudobnejší a dostanú sa až do humanitárnej kalamity.

Preto si myslím, ak chceme zachrániť čo najviac životov, musíme zmeniť stratégiu a podporovať ľudí v miestach ich trvalého pobytu, aby sa ani nepotrebovali sťahovať do iných krajín.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.