Založ si blog

Klonovaní útočia!

Zdá sa že budúca parlamentná volebná kampaň nebude v takej miere bojom medzi ľavicou a pravicou, ako konfrontáciou starých („tradičných“) a nových strán.

V roku 2002. George Lucas (George Walton Lucas, Jr.) vydal Epizódu II kultového filmu „Hviezdne vojny“ („Star Wars“), – „Klonovaní útočia“ („Attack of the Clones“). Odvtedy sa však ľudské klonovanie nestalo realitou, pretože je zakázané vo väčšine krajín.

Ale je oblasť, kde je klonovanie dovolené a ide úspešne. To je založenie politických strán. Ideologické odvetvia, v ktorých fungujú politici, sú už dávno obsadené. To znamená že začiatočníci straníckeho budovania sú odsúdený ponúkať verejnosti klony existujúcich organizácií – rovnaký genetický materiál s inými tvarmi.

Už sa narodili liberálne klony, chystajú sa aj ľavicové. Doteraz nie sú klonované iba extrémne pravicové a kresťanské hnutia, ale je ťažké úplné vylúčiť že aj tam nevznikne niečo podobné. Niektorí politici zničujúco volajú súperov „klonmi“, napriek tomu, že sami patria do rovnakej kategórie.

Vo filme Lucasa klonovaní nakoniec porazili Jediov, hoci nemali ich mystickú Silu. V našom prípade je analógom Sily podpora voličov, ktorá nikomu nie je garantovaná navždy, ktorú je ťažké dostať ale jednoduché stratiť, ktorá sa dokáže rýchlo presťahovať k iným politickým činiteľom.

Dnes niektoré parlamentné strany stále odhaľujú svojich politických oponentov, obviňujú ich zo všetkých druhov priestupkov a dokonca aj z trestnej činnosti. Politickú kroniku je už ťažké odlíšiť od kriminálnej: obe informujú len o tom, kto aké zákony porušil, a kto čo ukradol. Prirodzenú a nevyhnutnú konkurenciu ideí strany nahradzujú osobnými útokmi na konkurentov.

Vyzerá to tak, že porážka na miestnych a prezidentských voľbách nič nenaučila parlamentné strany. Ako keby sa nič nestalo, pokračovali vo vzájomných útokoch. Dnes s vytržením a absolútne vážne používajú na tento účel nahrávky rokovaní pána, ktorého sami považujú za podvodníka a vraha. To by bolo smiešne, keby to nebolo také hlúpe a nechutné.

Je to určite samovražedná taktika – jej výsledkom je kompromitácia nielen súperov, ale celého politického systému, vrátane autorov odhalení. Verejnosť už je z toho unavená a reaguje úplne podľa Shakespeara: „Nech mor porazí oba vaše rody!“ („A Plague on Both Your Houses!“), vyjadrujúc mrzutosť z nezmyselných svárov. Takto „staré“ strany strácajú Silu.

Preto občania si všímajú na politickej scéne hercov, ktorí sa ešte nezapojili do „bojov bez pravidiel“ (https://www.noveslovo.sk/c/Ako_vytvorit_uspesnu_stranu). V takejto situácii sa zdá, že úspech sám o sebe spadá do rúk nových strán.

Bohužiaľ, ako sa blížia voľby, aj tieto sa nemôžu vysporiadať s pokušením vydať sa na cestu očierňovania súperov namiesto propagovania vlastných nápadov a programov.

Keď vzniklo „Progresívne Slovensko“, dal som pozor na jeho podrobnú a dobre rozpracovanú „Platformu“ (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/470211/progresivne-slovensko-poznamky-na-okrajach-platformy.html). Ale stalo sa presne to, na čo som vtedy upozorňoval: PS sa zapojil do svárov a bitky kompromátov. Zblíženie s druhým klonom – stranou Andreja Kisku, ktorý si aj ako prezident dovolil zúčastniť sa hádok medzi stranami, naznačuje, že ide o stály trend.

V takýchto podmienkach slogan Tomáša Druckera – „normálna politika“ – je schopný získať pozornosť voličov. Normálnosť nie je častý jav v súčasnom politickom živote. Okrem toho, téma zdravotníctva, ktorú vidíme v popredí manifestu strany „Dobrá voľba“, doslova vzrušuje každého (https://dobravolba2020.sk/). Je však príliš skoro hovoriť o tom, čo príde z tohto projektu – nech ho Sila sprevádza! („May the Force be with him!“)

Nepochybujem že v budúcom roku uvidíme v parlamente dosť nových tvárí a združení. Je to typické pre mladé demokracie, kde systém politického zastúpenia záujmov občanov ešte nedosiahol stabilitu. Nezabudneme na to, že strany, ktoré teraz voláme „starými“ alebo „tradičnými“ sú takéto iba relatívne, že aspoň niektoré z nich tiež začínali ako klony svojich predchodcov.

Dúfam že terajší klonovaní budú efektívnejšími, ako ich „originály“. Aby to bolo užitočné pre krajinu a slúžilo na zlepšenie nášho spoločného života, musíme byť pozorný a opatrný v našom výbere. Iba my, občania, sme zdrojom Sily, len my rozhodujeme, kto ju bude mať.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

Reakcia na Matovičov vtip: Vandali posprejovali slovenský konzulát

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Odkaz "Vymeníme Slovensko za Krym" nasprejovali v ukrajinskom Charkove.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.