Založ si blog

Klonovaní útočia!

Zdá sa že budúca parlamentná volebná kampaň nebude v takej miere bojom medzi ľavicou a pravicou, ako konfrontáciou starých („tradičných“) a nových strán.

V roku 2002. George Lucas (George Walton Lucas, Jr.) vydal Epizódu II kultového filmu „Hviezdne vojny“ („Star Wars“), – „Klonovaní útočia“ („Attack of the Clones“). Odvtedy sa však ľudské klonovanie nestalo realitou, pretože je zakázané vo väčšine krajín.

Ale je oblasť, kde je klonovanie dovolené a ide úspešne. To je založenie politických strán. Ideologické odvetvia, v ktorých fungujú politici, sú už dávno obsadené. To znamená že začiatočníci straníckeho budovania sú odsúdený ponúkať verejnosti klony existujúcich organizácií – rovnaký genetický materiál s inými tvarmi.

Už sa narodili liberálne klony, chystajú sa aj ľavicové. Doteraz nie sú klonované iba extrémne pravicové a kresťanské hnutia, ale je ťažké úplné vylúčiť že aj tam nevznikne niečo podobné. Niektorí politici zničujúco volajú súperov „klonmi“, napriek tomu, že sami patria do rovnakej kategórie.

Vo filme Lucasa klonovaní nakoniec porazili Jediov, hoci nemali ich mystickú Silu. V našom prípade je analógom Sily podpora voličov, ktorá nikomu nie je garantovaná navždy, ktorú je ťažké dostať ale jednoduché stratiť, ktorá sa dokáže rýchlo presťahovať k iným politickým činiteľom.

Dnes niektoré parlamentné strany stále odhaľujú svojich politických oponentov, obviňujú ich zo všetkých druhov priestupkov a dokonca aj z trestnej činnosti. Politickú kroniku je už ťažké odlíšiť od kriminálnej: obe informujú len o tom, kto aké zákony porušil, a kto čo ukradol. Prirodzenú a nevyhnutnú konkurenciu ideí strany nahradzujú osobnými útokmi na konkurentov.

Vyzerá to tak, že porážka na miestnych a prezidentských voľbách nič nenaučila parlamentné strany. Ako keby sa nič nestalo, pokračovali vo vzájomných útokoch. Dnes s vytržením a absolútne vážne používajú na tento účel nahrávky rokovaní pána, ktorého sami považujú za podvodníka a vraha. To by bolo smiešne, keby to nebolo také hlúpe a nechutné.

Je to určite samovražedná taktika – jej výsledkom je kompromitácia nielen súperov, ale celého politického systému, vrátane autorov odhalení. Verejnosť už je z toho unavená a reaguje úplne podľa Shakespeara: „Nech mor porazí oba vaše rody!“ („A Plague on Both Your Houses!“), vyjadrujúc mrzutosť z nezmyselných svárov. Takto „staré“ strany strácajú Silu.

Preto občania si všímajú na politickej scéne hercov, ktorí sa ešte nezapojili do „bojov bez pravidiel“ (https://www.noveslovo.sk/c/Ako_vytvorit_uspesnu_stranu). V takejto situácii sa zdá, že úspech sám o sebe spadá do rúk nových strán.

Bohužiaľ, ako sa blížia voľby, aj tieto sa nemôžu vysporiadať s pokušením vydať sa na cestu očierňovania súperov namiesto propagovania vlastných nápadov a programov.

Keď vzniklo „Progresívne Slovensko“, dal som pozor na jeho podrobnú a dobre rozpracovanú „Platformu“ (https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/470211/progresivne-slovensko-poznamky-na-okrajach-platformy.html). Ale stalo sa presne to, na čo som vtedy upozorňoval: PS sa zapojil do svárov a bitky kompromátov. Zblíženie s druhým klonom – stranou Andreja Kisku, ktorý si aj ako prezident dovolil zúčastniť sa hádok medzi stranami, naznačuje, že ide o stály trend.

V takýchto podmienkach slogan Tomáša Druckera – „normálna politika“ – je schopný získať pozornosť voličov. Normálnosť nie je častý jav v súčasnom politickom živote. Okrem toho, téma zdravotníctva, ktorú vidíme v popredí manifestu strany „Dobrá voľba“, doslova vzrušuje každého (https://dobravolba2020.sk/). Je však príliš skoro hovoriť o tom, čo príde z tohto projektu – nech ho Sila sprevádza! („May the Force be with him!“)

Nepochybujem že v budúcom roku uvidíme v parlamente dosť nových tvárí a združení. Je to typické pre mladé demokracie, kde systém politického zastúpenia záujmov občanov ešte nedosiahol stabilitu. Nezabudneme na to, že strany, ktoré teraz voláme „starými“ alebo „tradičnými“ sú takéto iba relatívne, že aspoň niektoré z nich tiež začínali ako klony svojich predchodcov.

Dúfam že terajší klonovaní budú efektívnejšími, ako ich „originály“. Aby to bolo užitočné pre krajinu a slúžilo na zlepšenie nášho spoločného života, musíme byť pozorný a opatrný v našom výbere. Iba my, občania, sme zdrojom Sily, len my rozhodujeme, kto ju bude mať.

Plagiát alebo kompilácia?

28.06.2020

Škandál okolo záverečnej práce pána predsedy NR SR sa ma donútil zopakovať argumenty, ktoré už boli použité v analogickej situácii pred rokom a pol (https://www.noveslovo.sk/c/Podla_zakona_ale_nespravodlivo). Vtedy išlo aspoň o rigoróznom konaní, teraz vôbec o diplomovke. Asi ďalej budeme vyhľadávať „plagiát“ (od lat. plagiare – „kradnúť“) aj v školiacich [...]

Švajčiarska. .. anarchia

27.06.2020

Prvé, čo si môžete pomyslieť – že sa autor zbláznil. Ako môže byť anarchia v skoro rozprávkovej Helvetii? Veď je to dlhodobá európska oáza stability! Vieme o švajčiarskom poriadku, podobnom ako ich slávne hodinky, o fialových kravách (známa „Milka“!), sa lenivé predchádzajúcim po idylickým alpským lúkam… A anarchia – je to chaos, rozruch, [...]

Ani slovo o Matovičovi

20.06.2020

Je stará anekdota. Niekde v trópoch Američan hovorí tuzemcovi: vidím že celé dni ležíš na pláži a nič nerobíš. A keby si chytal a predával ryby, za zarobené peniaze by si kúpil lode, zamestnal by si ľudí aby pre teba rybárčili, a sám by si len oddychoval. Tuzemec odpovedá: načo sú mi také starosti, keď už teraz si hoviem? Tento vtipný dialóg nie je úplne [...]

Dušan Kováčik

Špeciálny prokurátor Kováčik odmieta, že sa nezúčastnil vyšetrenia na detektore lži

02.07.2020 10:12

Reagoval tak na informáciu, ktorú zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

donald trump

Odvolací súd zrušil zákaz, ktorý zablokoval vydanie knihy Trumpovej netere

02.07.2020 09:58

Toto rozhodnutie umožňuje vydavateľstvu Simon & Schuster vytlačiť a distribuovať 240-stranovú knihu Mary Trumpovej.

Ide o pravdu, Tomáš Drucker

NAŽIVO: Ide o pravdu s Tomášom Druckerom

02.07.2020 09:57

Sto dní v rezorte zdravotníctva hodnotí ako chaos a nekompetentnosť. Bude spolupracovať s Pellegriniho stranou? Sledujte diskusiu s Tomášom Druckerom, exministrom zdravotníctva a šéfom strany Dobrá voľba po 10.00.

Španielsko koronavírus letisko pasažier cestovanie

Na Slovensku identifikovali ďalších 13 prípadov Covidu-19

02.07.2020 09:35

Laboratóriá za uplynulý deň urobili 1 708 testov. Novo infikovaní sú vo veku od 4 do 63 rokov.

Vasil Lipitsky

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 204381x
Priemerná čítanosť článkov: 3524x

Autor blogu

Kategórie