Založ si blog

Urážka majestátu

Pred niekoľkými dňami moderátor gruzínskeho opozičného televízneho kanála si dovolil špinavé urážky na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Hoci gruzínske vedenie a verejnosť tento výčin okamžite odsúdili, začal sa medzinárodný škandál. Ruský parlament (Statná duma) potreboval uvaliť na Gruzínsko hospodárske sankcie. Prokurátor ponúkol deportovať kontroverzného moderátora do Ruska a tam postaviť pred súd.

Ale sám Putin odreagoval inak. Povedal že je proti sankcii, aby neuškodiť gruzínskemu ľudu, a nechce bojovať proti moderátorovi – to by bola pre toho pána zbytočná česť.

V tejto súvislosti som si spomenul na príbeh, ktorý som poznal kým som pôsobil (veľmi dávno) v historickom archíve v Moskve a dával do poriadku súdne záznamy 18-19 st. Jeden z nich urobil na mňa silný dojem.

Jeden chlap (už som zabudol jeho meno, budem ho volať Ivan Petrov) sa opil v krčme a začal robiť zle. Krčmár ho chcel ukľudniť a povedal: „Cisár ťa sleduje!“ – a ukázal na obraz, zavesený na stene (vtedy krčmy patrili štátu a preto tam povinne musel byť obraz cisára).

Ale rozpálený Ivan Petrov sa vôbec neukľudnil. Vykričal: „Pľujem som na cisára!“ – a naozaj napľul na obraz.

Všetci, čo tam boli, rýchlo vytriezveli. Vtedy takýto skutok bol ťažkým zločinom a sa volal „Urážka majestátu“. Chlapa hneď chytili a zatkli, nič dobré ho očividne nečakalo.

Podľa monarchických noriem každý podobný prípad rozhodoval osobne… sám cisár! Vtedy to bol Nikolaj Prvý, ktorého aj súčasníci volali „Palicin“ (Палкин) za drsnú povahu. Hlúpy Ivan mohol dostať akýkoľvek trest – až do smrti.

Nikolaj prečítal správu o zločine a napísal rozhodnutie: „Povedzte Ivanovi Petrovovi že aj ja na neho pľujem“. V tomto bode sa súd skončil.

Prísny cisár bol dosť múdry aby chápať: opitý chlap ho nemôže uraziť, čo by nehovoril a nerobil – sociálny dištanc medzi nimi bol príliš veľký. Keď by sa Nikolaj cítil ublíženým a iní by si to všimli, znížil by sa na úroveň dedinského opilca. To si nemohol dovoliť.

Je dobré že aj Putin zastavil rozvoj škandálu, neurobil z neho štátny problém. Akákoľvek pomsta drzému moderátorovi, nehovoriac o celému Gruzínsku, znamenala by že tato epizóda je pre prezidenta dôležitá a ho podráždila. To tiež si nemusí dovoliť.

Ale neviem sa udržať od pripomienky: televízny kanál, kde znela „urážka majestátu“, pozerať v Rusku sa nedá. Keď by iné média neurobili z toho senzáciu, nikto by aj nevedel čo sa stalo. Niekedy je lepšie mlčať, než hovoriť. Nepotrebujeme aby duchoprázdnosť jednej zle vychovanej osoby ovplyvňovala medzinárodné vzťahy.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.