Znak šialenstva

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote.

Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach.

Keď ministerka kultúry odstránila pár podriadených úradníkov z jej odvetvia, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre národnú kultúru a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach.

Teraz, keď chcú politici z vládnej koalície odvolať jedného z opozičných lídrov z jeho funkcie v parlamente, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre demokraciu a vyzvali ľudí, aby protestovali… Prepáčte, ešte nevyzvali? Tak určite zavolajú, neprídu s ničím novým.

Všetky spomínané hrozby sú úplne falošné. V krajinách, kde je právny štát, neexistujú žiadne špeciálne orgány, ktorí sú typické len pre diktatúry. Odvolaní funkcionári nevytvárali kultúrne hodnoty, ale riešili ekonomické a finančné otázky. Každý, kto bol zvolený do funkcie, môže byť z nej odvolaný – je to jedna s zásad demokracie…

Vidíme umelú (aj pokryteckú) dramatizáciu dosť banálnych situácií s cieľom manipulovať verejnou mienkou. Čo je na tom znepokojujúce – že tá istá akcia sa opakuje znova a znova, hoci neprináša očakávané výsledky. Čo to znamená? Pozri prvú vetu tohto textu.

Ak opoziční lídri urýchlene nezmenia svoj repertoár, pochybnosti o ich primeranosti sa len posilnia.

Niekto už chystá zbrane. ..

13.02.2025

V ZSSR koloval vtip: Brežnev dorazil do Tbilisi a privítali ho delostreleckým pozdravom 20 sálv. Starý Gruzínec počul streľbu a spýtal sa vnuka: čo sa deje? Odpovedal: „Brežnev prišiel!“ Dedko sa rozhorčil: netrafili naši pri prvom výstrele? Táto anekdota ma však svoje pozadie. V roku 1969 (ale v Moskve) sa naozaj uskutočnil pokus o atentát na Brežneva. Útočník [...]

Kde na Zemi je napísané: Afrika?

01.02.2025

Nedávno Donald Trump v jednom zo svojich prvých prezidentských dekrétov premenoval Mexický záliv na Gulf of America. Google okamžite zmenil ten názov na svojich mapách, pritom Mexika a ďalších tamojších krajín sa nikto ani nepýtal. To mi pripomenulo rozprávku ruského básnika Korneja Čukovského. Jej hlavná postava – krokodíl – odletel z Petrohradu do svojej [...]

Kde je Fico, tam ma byť víťazstvo!

28.01.2025

Fráza v názve článku nie je konštatovaním, ale len prianím. Bol by som rád, keby to tak bolo, lebo podľa mňa by to bolo v prospech nás všetkých. Aj keď si to mnohí, samozrejme, nikdy nepriznajú… Stretnutie nášho premiéra v Moskve a bezprecedentný tlak, ktorý vyvinul na Kyjev neskôr spolu s maďarským kolegom, priniesli výsledky. Ukrajinský líder sa odrazu stal [...]

Ide o pravdu, Tomáš Drucker

Drucker v Ide o pravdu: Rokovanie s PS? Nezmysel, sú obsahovo prázdni. Školská reforma je o spravodlivosti

26.10.2025 17:00

Školská reforma nie je o likvidácii škôl, ale o spravodlivosti a rovnakom prístupe, uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas).

šimečka, danko

Šimečka: Fico je pokrytec, zarába na hazarde a zbraniach. Danko priznal, že zákon prešiel na žiadosť premiéra

26.10.2025 16:06

Lídri Michal Šimečka a Andrej Danko sa stretli v debate, ich diskusia o hazarde, kriminalite a ekonomike sa ostro premenila na konfrontáciu.

v politike kéry michelko

Kéry bráni sociálny štát, Čaučík varuje pred zle nastavenou konsolidáciou. SNS ukázala Smeru chrbát pre zákon o hazarde

26.10.2025 14:04, aktualizované: 14:50

Zástupcovia koalície a opozície sa v TA3 ostro sporili o to, či je vládna konsolidácia spravodlivá, pričom riešili aj spory v koalícii pre zákon o hazarde.

Illinois, police

Na univerzite v Pensylvánii sa strieľalo, zomrel jeden človek, šesť je zranených

26.10.2025 13:15

Úrady v súčasnosti nepoznajú motív streľby, ale podľa nich „nešlo o incident, keď niekto prišiel s úmyslom spôsobiť hromadnú ujmu na univerzitnom kampuse.