Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote.
Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach.
Keď ministerka kultúry odstránila pár podriadených úradníkov z jej odvetvia, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre národnú kultúru a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach.
Teraz, keď chcú politici z vládnej koalície odvolať jedného z opozičných lídrov z jeho funkcie v parlamente, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre demokraciu a vyzvali ľudí, aby protestovali… Prepáčte, ešte nevyzvali? Tak určite zavolajú, neprídu s ničím novým.
Všetky spomínané hrozby sú úplne falošné. V krajinách, kde je právny štát, neexistujú žiadne špeciálne orgány, ktorí sú typické len pre diktatúry. Odvolaní funkcionári nevytvárali kultúrne hodnoty, ale riešili ekonomické a finančné otázky. Každý, kto bol zvolený do funkcie, môže byť z nej odvolaný – je to jedna s zásad demokracie…
Vidíme umelú (aj pokryteckú) dramatizáciu dosť banálnych situácií s cieľom manipulovať verejnou mienkou. Čo je na tom znepokojujúce – že tá istá akcia sa opakuje znova a znova, hoci neprináša očakávané výsledky. Čo to znamená? Pozri prvú vetu tohto textu.
Ak opoziční lídri urýchlene nezmenia svoj repertoár, pochybnosti o ich primeranosti sa len posilnia.
a) Dôkaz, že sú to trkvasi - a však mnohí z... ...
Celá debata | RSS tejto debaty