Založ si blog

Ako to môžeme dovoliť?

22 júna sa v Moskve na javisku divadla „Et Cetera“ konalo slávnostné odovzdávanie ocenení laureátom súťaže „Kronika víťazstva“, ktorej sa zúčastnili televízne diela, venované druhej svetovej vojne (pre Rusov – Veľkej vlasteneckej vojne).

Jeden z členov poroty, známy herec a moderátor Jegor Beroev (https://www.csfd.cz/tvurce/77213-jegor-berojev/prehled/), mal za úlohu vyhlásiť víťaza v nominácii „Najlepší režisér hraného filmu“. Avšak neočakávane vyšiel na javisko v saku, na ľavej strane ktorého bola prišitá žltá šesťcípa hviezda. Takéto nacisti nútili nosiť Židov.

Jeho prejav sa tiež ukázal ako šokujúci:

Egor Beroev: „…Chcem vám povedať, že som nebol očkovaný proti koronavírusu. Niektorí moji známi boli očkovaní, dokonca boli zaočkovaní aj priatelia. To nikdy nebolo dôvodom našich sporov a hádok. Sme dospelí, rešpektujeme vzájomné voľby. Viete, „moje telo je moja vec.“

Ale dnes som sa zobudil vo svete, kde sa to stalo identifikačným znakom. Alebo ste občan – alebo budete žiť v rezervácii. Či zmôžete navštíviť inštitúcie a podujatia, či budete využívať všetky práva a výhody.

Mám otázku. Ako sme – potomkovia víťazov – to mohli dovoliť? (Potlesk).

Ide mi o to, že žiadny ľudský život a dôstojnosť nemôžu byť obetované pre verejné blaho. Je to napísané krvou v Norimberskom kódexe. Človek je neoddeliteľný od svojej dôstojnosti a slobody voľby. Aj keď sa vám táto voľba nepáči a prajete mu výlučne dobre.

Prosím vás, drahí priatelia a kolegovia, ktorí sú tu prítomní – nedovoľte, aby sme boli od vás oddelení, nedovoľte nepriateľstvo medzi nami. Nedovoľte segregáciu spoločnosti na inteligentných a hlúpych, ľudí s Downovým syndrómom a bez neho, bielych a čiernych, Židov a ne-Židov, očkovaných a neočkovaných.

Už sa to raz stalo. A naši starí otcovia za to dosť zaplatili, aj svojej krvou, aby sa to nezopakovalo (Potlesk)“ (https://echo.msk.ru/blog/day_video/2859424-echo/ alebo https://www.youtube.com/watch?v=R-dXLNGxe1U).

 

P.S. Preložil som tento pozoruhodný text, hoci podľa mňa porovnanie dnešnej situácie, ako by táto nebola vážna, s vojnou a Holokaustom vyzerá byť, mierne povedané, silno prehnaným. V Rusku to okamžite vyvolalo vlnu rozhorčenia.

Je však dôležité, aby sa podstata nestratila za neúspešnou formou. Nielen v Rusku vlády, hoci dobre mienený, v tom, čo sa týka očkovaní a iných protivírusových opatrení, idu ďalej a ďalej po ceste segregácii (lat. segregácia – nútené rozdeľovanie ľudí v každodennom živote z rôznych dôvodov) a následnej diskriminácii niektorých občanov a skupín obyvateľstva. Vidím, že to znepokojuje aj slovenských kolegov, s ktorými komunikujem.

Toto naozaj chceme? Môžeme to dovoliť?

Celoplošné znevýhodnenie života

31.07.2021

Vládnych mudrcov konečne napadlo ako zatraktívniť vakcináciu: chcú totiž urobiť život neočkovaných spoluobčanov úplne neúnosným. Aby osladili pilulky, prezentujú túto operáciu ako „zvýhodnenie“ pre zaočkovaných. Tí vraj môžu navštevovať podujatia a prevádzky, neprístupné pre neočkovaných, ktorých by to malo inšpirovať sa k nim tiež pripojiť. Vyhnem sa [...]

Hon na čarodejnice

10.07.2021

Hon na čarodejnice (angl. witch-hunt) pôvodne znamenal prenasledovanie ľudí, podozrivých z bosoráctva. Od staroveku až po dnešok je jednou z populárnych činností v rôznych spoločnostiach. 1.Prvé písomné zmienky o takýchto aktivitách nájdeme v babylonských zdrojoch 18 st. pred Kr. (čo nevylučuje aj skoršie podobné prípady). Aj starí Rimania si toto [...]

Podľa tradície Švejka

05.05.2021

Zdá sa, že nie všetci správne ohodnotili podstatu konania našich českých bratov v súvislosti s tzv. kauzou Vrbětíce. Aby sme to pochopili, nezabúdajme, že tu ide o národe, ktorý vdýchol život legendárnemu Josefovi Šveikovi. Slávny hrdina knihy Jaroslava Hašeka (1883.-1923.) „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“ (1921.- 1923.) svojou zdanlivou hlúposťou [...]

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Peter Pčolinský

Pčolinský žiada Mikulcovu hlavu. Zákon z jeho rezortu vraj môže zakázať neočkovaným voliť

03.08.2021 16:56

Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva je ďalšou výbušnou témou v koalícii.

Ján Budaj

Opatrenia v Podhájskej sa postupne uvoľnia. Budaj stanovil podmienky

03.08.2021 16:52

Ministerstvo životného prostredia sa s prevádzkovateľom kúpaliska v Podhájskej dohodli na postupnom uvoľnení opatrení.

Luník IX, Rómovia

S pápežom sa na Luníku IX môže stretnúť najviac 15-tisíc ľudí

03.08.2021 16:30

Otec Peter býval na Luníku IX 99 mesiacov. Čo sa počas jeho pobytu na sídlisku zmenilo a ako sa pripravujú Rómovia na stretnutie so Svätým otcom?

Vasil Lipitsky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 555273x
Priemerná čítanosť článkov: 5339x

Autor blogu

Kategórie