Armáda v uliciach: Quo vadis, vláda?

V priebehu môjho života, sa mi podarilo, aby som uvidel až niekoľko fantastických filmov, venovaných katastrofálnym epidémiám. Mali veľa spoločného, hoci niektoré boli vytvorené v Hollywoode, iné v Európe a ostatné v Rusku. Napriek tomu, ich scenáre obsahovali veľmi podobné sujety. Ich súhrn vyzerá takto:

Nevedomá nákaza ničí ľudí. Žiadne opatrenia nie sú účinné. Následne vláda rozhodne použiť armádu. Najlepší odborníci sú proti, ale ich, samozrejme, nikto nepočúva.

Vojaci začínajú spĺňať misiu: separovať infikovaných od zdravých. Pritom podľa príkazov konajú tvrdo – rozdeľujú rodiny, berú deti od rodičov… Nakazených už je príliš veľa, pre ich izoláciu stavajú tábory, alebo uzatvárajú celé mestské oblasti…

Izolovaní obyvatelia začínajú robiť nepokoje, niektorí sa skúšajú vymaniť. Vojaci používajú proti nim zbrane. Teraz už nie sú obete iba od nákazy…

Pod nátlakom verejnej mienky vláda odvoláva armádu. No… generáli v tom vidia slabosť civilných politikov a ich neschopnosť radikálne vyriešiť problém. Preto uskutočňujú štátny prevrat aby pokračovali v brutálnom boji proti epidémii.

Ale nákaza preniká aj do armády. Táto už nevládze udržať situáciu pod kontrolou. Keby nebol hrdina (napríklad Bruce Willis), ktorý v poslednej chvíli vytvoril (alebo priniesol) účinný liek (vakcínu), ľudstvo by úplne zaniklo…

Samozrejme to je všetko iba beletria, fantázia. Ale prečo mi to trochu pripomína  dnešnú realitu?

Opýtame sa, načo orgány testujú všetkých na COVID-19? Nie pre to, aby izolovali „pozitívnych“ spoluobčanov? Ak ich bude dosť (predpokladám, že je to 10-20 percent populácie – až do milióna ľudí), dá sa to urobiť bez veľmi tvrdých opatrení? Niekto skutočne verí vo všeobecnú svedomitosť a zodpovednosť? Načo by sa tu potrebovala armáda, keď nie na to, aby v určitom prípade (občianska neposlušnosť, nepokoje, vzbura) bola použitá proti nespokojným?

Obávam sa, že nedávny protest pri úrade vlády bol iba predohrou. Sústredilo sa tam, podľa niektorých zdrojov, nemenej ako 2 tis. ľudí, čo relatívne nie je veľa. Ale polícia už mala problém to zvládnuť. Ak príde 20 tis. obmedzeniami pobúrených obyvateľov, či nenapadne niekoho, aby postavil proti nim armádu?

V tejto súvislosti si pripomínam citát známeho francúzskeho politika Georgesa Clemenceau (1841.-1929.): „Vojna! Je to príliš vážna vec, aby mohla byť zverená vojakom…“ („La guerre! C’est une chose trop grave pour la confier à des militaires“. – Georges Suarez. „Soixante Années d’histoire française: Clemenceau“. 1932.). Asi terajšia pandémia nie je menej dôležitá a určite nie je menej komplikovaná…

Mimochodom: v masových protestoch proti SMERu sa zúčastňovali „slušní občania“. V Bielorusku proti prezidentovi bojujú „demokratické sily“, robiace státisícné procesie a demonštrácie bez žiadnych rúšok a sociálneho odstupu. Ale keď sa to dotklo našej terajšej vlády, tak to už boli výlučne „radikáli“ a „extrémisti“. Hm… ako ich tak rýchlo a jednoznačne identifikovali?

Tu sú len otázky, žiadna konšpirácia… A ešte obava: aby sme si nezopakovali starý a banálny sci-fi scenár, pritom bez Bruca Willisa vo finále. Je čas na úplne  biblický dopyt: Quo vadis? Kam kráčaš, vláda?

 

Môžete si tiež prečítať moje ďalšie články aj tu: https://lipitskiy.blog.sme.sk/

Aj tu: https://www.noveslovo.sk/search/node/Vasil%20Lipitsky

Znak šialenstva

27.08.2024

Einsteinovi sa pripisuje výrok: opakovanie tej istej akcie znova a znova v nádeji, že výsledok sa zmení, je znak šialenstva. Dobre povedané, Albert! Stále vidíme tomu dôkazy v našom politickom živote. Keď vláda rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, opozícia a mainstreamové médiá to vyhlásili za hrozbu pre právny štát a vyzvali ľudí, aby protestovali v uliciach. [...]

Klaka na námestiach

10.02.2024

Nepríjemné (pretože sa to podobá na kloaku) slovo v názve ma pôvod od francúzskeho „claquer“ – tlieskať. Tak sa volali ľudí, najatý aby tlieskali alebo sa smiali v správnej chvíli počas divadelného predstavenia. Alebo naopak: pískali a dupali nohami, ak by niekto chcel, aby hra zlyhala. Klaka vznikla ešte v starovekom Grécku a Ríme. V Európe bola najrozvinutejšia [...]

Nadvláda spotreby

26.11.2023

V roku 1844 skupina tkáčov z anglického mesta Rochdale, nespokojná s cenami a kvalitou potravín v továrenskom obchode, vyzbierala posledné peniaze, najala si voz a kone a poslala zástupcov do dediny aby nakúpili všetko potrebné priamo od roľníkov. Efekt bol ohromujúci – lacno zabezpečili jedlo sebe a svojim rodinám na pár mesiacov vopred. Tak vzniklo prvé spotrebiteľské [...]

Pakistan bomba

Pakistan čelí vlne krvavých náboženských konfliktov, pri najnovšom výbuchu zomrelo viac ako 30 ľudí

23.11.2024 10:28, aktualizované: 10:52

Od leta si sektárske konflikty v nepokojnom okrese Kurram v provincii Chajbar Pachtunchvá vyžiadali okolo 150 mŕtvych.

Andrej Danko, Rudolf Huliak

Vylúčenie Danka z koalície? Huliak navrhuje radikálne zmeny vo vláde, chce úplný rozpad SNS

23.11.2024 10:22

Je neprípustné, aby Andrej Danko namiesto riešenia problému ohrozoval vládnu koalíciu svojím vyjadrovaním, tvrdí Huliak.

SR Košice Tomko Cirkev rozlúčka pohreb KEX

Odluka na stole? Stále viac Slovákov odmieta prispievať na cirkvi cez dane

23.11.2024 09:21

Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu.

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.