Založ si blog

„Koronovácia“ Putina

Ešte nedávno sme konštatovali že v Rusku, vo verejnej mienke, má politika ešte stále prednosť nad pandémiou. Už sa to zmenilo. Aj tam, ako skoro všade inde, koronavírus začal tvrdo určovať život spoločnosti. Pritom že situácia sama o sebe relatívne nie je taká ohrozujúca, ako v niektorých iných krajinách, ruské úrady implementujú najprísnejšie bezpečnostné opatrenia.

Experti koncentrujú pozor na zmeny v politickom správaní prezidenta Vladimíra Putina (Владимир Владимирович Путин), urobivšieho prednedávnom niekoľko pre neho neštandardných krokov.

Úplne senzačným bolo jeho vystúpenie v infekčnej nemocnici, kde liečia ľudí, nakazených koronavírusom. Opozícia ho hneď obvinila z populizmu, ale väčšina obyvateľstva to vnímala ako dobrý a statočný skutok. Keď navštevoval pacientov na oddeleniach, bol oblečený do seriózneho ochranného odevu. Ale, pri vstupe do nemocnici, kým nemal ani rúšku a rukavice, pozdravil ho a potriasol si rukami s ním i hlavný doktor, ktorý už o niekoľko dní neskôr zistil že je nakazený…

Verejnosť mala, samozrejme, obavy o zdravie prezidenta. Oficiálne Kremeľ tvrdí že je v poriadku. No po tom prípade Putin prvýkrát v živote usporiadal stretnutie s členmi vlády na diaľku, online. Treba povedať že predtým sa vždy ostentatívne vyhýbal používaniu internetu, považujúc ho za nebezpečný z hľadiska ochrany informácií. Úplne upokojiť občanov sa nepodarilo.

Počas krátkej doby, Putin dvakrát prehovoril k národu v televízii. Aj to nie je pre neho typické. Predtým nepovažoval dialóg s verejnosťou za dôležitý. Oponenti vidia aj v tom populizmus a falošný súcit svojich spoluobčanov. Podľa mňa sú to správne a opodstatnené kroky, vyvolávajúce u ľudí pocit, že sa o nich orgány naozaj starajú.

V svojom prvom prejave prezident informoval obyvateľstvo že hlasovanie po zmenách v ústave, naplánované na apríl, sa posúvajú na jeseň. Taký posun je schopný dosť nepríjemne ovplyvniť výsledky hlasovania, pretože ekonomická situácia po pandémii sa môže výrazne zhoršiť. Ale Putin ukázal že zdravie ľudí je pre neho dôležitejšie, než politické výhody. Aj to hodnotím ako pozitívne rozhodnutie, posilňujúce jeho autoritu.

Pozorovatelia však považujú za najvýznamnejšiu zmenu zvýšenie úlohy a samostatnosti regiónov a ich guvernérov (županov) pri riešení všetkých problémov, spôsobených pandémiou. Predtým hlavným trendom v Rusku už dlhodobo bola centralizácia – právomoci guvernérov boli dosť obmedzené. Teraz Putin neustále zdôrazňuje že to práve oni musia rozhodovať o tom, ktoré opatrenia sa majú prijať, aj za to niesť zodpovednosť.

Je viditeľné že sa prezident vo svojich prejavoch koncentruje na pozitívne témy a o nepríjemných opatreniach hovorí všeobecne, nie úplne konkrétne. Experti v tom vidia presný politický výpočet: keď pandémia a s ňou spojený núdzový stav sa skončia, nespokojnosť občanov s nepríjemnosťami, obmedzeniami ich slobody a ekonomickými stratami bude nasmerovaná na miestnu, nie na ústrednú vládu. Takú nespokojnosť Kremeľ môže jednoduché ukľudniť výmenou niekoľkých guvernérov. Aj toto je správna taktika, dovoľujúca, okrem všetkého, rezervovať autoritu ústrednej moci na prípad prudkého zhoršenia situácie.

Putinove politické správanie mu môže poskytnúť dobrú príležitosť dostať sa zo súčasnej krízy, a to nielen bez strát, ale aj zvýšením jeho dôveryhodnosti a úrovne podpory obyvateľstva. Hoci otázka predĺženia jeho právomocí na nové obdobia zostava do konca nevyriešená, stále má dobré šance uskutočniť ústavnú reformu neskoršie…

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

Reakcia na Matovičov vtip: Vandali posprejovali slovenský konzulát

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Odkaz "Vymeníme Slovensko za Krym" nasprejovali v ukrajinskom Charkove.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.