Založ si blog

Jurij Lužkov. In memoriam

Opustil nás Jurij Lužkov (Юрий Михайлович Лужков, 1936 — 2019), primátor Moskvy od 1992 do 2010 (až 18 rokov!), známy politik, zanechavší stopu v modernej histórii Ruska. Zomrel po operácii srdca, nezobudil sa po anestézii. Nie každý v jeho veku pôjde na taký nebezpečný chirurgický zákrok – ale on bol bojovník a rozhodol sa ísť do toho rizika aby si zlepšil zdravie a žil oveľa dlhšie. To sa nepodarilo.

Kariéra Lužkova sa začala počas búrlivých politických udalostí v Rusku. Najskôr sa však vyhýbal politike a sa považoval iba za manažéra. Jeho hospodárenie bolo úspešné – Moskva sa cez tieto roky stala krajšou a komfortnejšou. Spravovať obrovské mesto (12,6 miliónov obyvateľov) je dosť komplikované a nie vždy je reálne robiť to, čo sa páči všetkým. Lužkova často vinili zo svojvoľného konania a korupcie, no nikto to nikdy nevedel dokázať.

Na jeseň 1993. Lužkov bezpodmienečne podporil štátny prevrat, uskutočnený vtedajším prezidentom Borisom Jeľcinom (Борис Ельцин, 1931 – 2007)  (https://www.noveslovo.sk/c/Dvadsatpat_rokov_od_statneho_prevratu_v_Rusku). Použil na to všetky možnosti a zdroje megalopolisu, čo sa v určitej miere stalo rozhodujúcim. V tej dobe som bol do slova na druhej strane barikády a dlho som sa pozeral na Lužkova ako na osobného nepriateľa.

Ale divná logika politického procesu ma priviedla do toho že za 5 rokov sme sa stali spojencami. V roku 1998 založil Lužkov verejnú organizáciu „Vlasť“, do ktorej sa pripojila aj moja strana. Spolupráca bola produktívnou, „Vlasť“ sa rýchlo stala reálnou politickou silou. Lužkov dostal podporu lídrov iných ruských regiónov a vyzeral ako najvplyvnejší aj najperspektívnejší ruský politik.

No Jelcinov tím mal iné plány. Už čoskoro sa začala operácia „nástupca“ – povýšenie Vladimíra Putina (Владимир Путин). Lužkov neodvážil sa čeliť Kremľu a postupne obmedzil svoje politické ambície.

V roku 2001, keď „Vlasť“ bola absorbovaná vládnou stranou „Jednotné Rusko“ („Единая Россия“) a ja som sa rozhodol ísť inou cestou, Lužkov mi ponúkol byť jeho poradcom. Spolupracovali sme ešte pár rokov. Musím povedať že celú dobu spoločnej činnosti mi nikdy nepripomínal urážlivé výčitky a obvinenia, ktoré som mu adresoval po udalostiach v roku 1993.

V roku 2010 bol Lužkov vyhodený z postu primátora „v súvislosti so stratou dôvery prezidenta Ruskej federácie“ (http://www.kremlin.ru/events/president/news/9052). Je zaujímavé že to urobil „dočasná“ (takto na neho pozerali) hlava štátu Dmitrij Medvedev (Дмитрий Медведев). Keď Putin bol zase zvolený za prezidenta, udelil Lužkovovi rád „Pre zásluhy do vlasti“ (https://tass.ru/obschestvo/3642524), čo všetci pochopili ako ospravedlnenie.

Po rezignácii Lužkov sa venoval hospodárskym projektom, prednášal na vysokej škole (bol profesorom a doktorom vied) písal knihy, vrátil sa do  činnosti vynálezcu (je autorom 123 patentov na vynálezy v rôznych priemyselných odvetviach). Pre mňa osobne je dôležité že miloval a choval kone, podporoval športové jazdectvo, sám jazdil, kým mu to dovoľovalo zdravie, a jeho manželka Elena Baturina (Елена Батурина) bola dosť dlho predsedníčkou Ruskej jazdeckej federácie.

Jurij Lužkov bol nepochybne kontroverznou, ale vynikajúcej osobnosťou. Zaslúžil si, aby na neho dlho pamätali v Moskve a v celom Rusku, aj v iných krajinách.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.